Forums  

Go Back   Forums > Tambura općenito > Tambura općenito

Reply
 
Opcije Teme Način Prikaza
  #1  
Staro 31-07-2010, 14:34
eXeR's Avatar
eXeR eXeR je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Feb 2006
Postovi: 2,723
eXeR će postati slavan vrlo brzo 55
Uobičajeno pitanje za primase

koje prve zice koristite? koje su najbolje? stavio sam jucer neke , i ton je jako tup, prigusen. lose zice..sad neznam cije su..
__________________
KLIKNI OVDJE
Reply With Quote
  #2  
Staro 31-07-2010, 15:27
SBruno SBruno je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: May 2009
Postovi: 292
SBruno je na dobrom putu 20
Uobičajeno zice

kad sam svirao prim,stavljao sam zice iz iste serije,ne ono jedna stara,druga nova,znaci nove,te su mi najbolje
Reply With Quote
  #3  
Staro 31-07-2010, 15:32
rossi's Avatar
rossi rossi je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: Jul 2009
Postovi: 240
rossi je na dobrom putu 26
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by eXeR Vidi Post
koje prve zice koristite? koje su najbolje? stavio sam jucer neke , i ton je jako tup, prigusen. lose zice..sad neznam cije su..

Pa kak ne znaš koje si žice stavio?Nemoj svakakva smeća stavljat na tamburu.
Fino kupiš žice od majstora Franića iz Županje i miran si.Njegove žice koristi 90% primaša koje znam i dosad se nisu žalili.
__________________
Što ja mogu što sam svirac rođen s tamburom,što sam dan za noći mijenj'o,kuću s birtijom.Nemam salaš ni imanje,konje gizdave,sve što imam tambura je,ne mogu bez nje.....
Reply With Quote
  #4  
Staro 31-07-2010, 15:49
eXeR's Avatar
eXeR eXeR je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Feb 2006
Postovi: 2,723
eXeR će postati slavan vrlo brzo 55
Uobičajeno

nisam ih kupio, nego sam ove dobio iz kuda... neznam odakle su..ne pise nist ... ugl..dosta su lose...kad sam ih stavio, bile su tupe skroz..tj ton tup..sad su malo bolje s vremenom...ali... lose
__________________
KLIKNI OVDJE
Reply With Quote
  #5  
Staro 31-07-2010, 18:26
falx's Avatar
falx falx je odsutan trenutno
Član
 
Registriran: Feb 2010
Postovi: 25
falx je na dobrom putu 19
Uobičajeno

Pa skini te žice kad ti ne valjaju i kupi nove od Franića!

KUD se ne brine za žice kakve ima neko, već im je važno da imaju (nekima i nije), a najčešće žele proći jeftino tako da kupuju od raznih izvora neke sepet žice. Ako je instrument od KUD-a onda te boli kvaka kakve su žice na njemu jer i tak u KUD-ovima ne znam da li će se naći kakav kvalitetan instrument. Svaki svirač na svirku treba doći barem sa setom žica, a barem sada nije teško doći do njih.

Ja koristim najčešće od Franića iz Županje, a kad se nema onda one Very Sound il kak već dobro dođu...
Reply With Quote
  #6  
Staro 31-07-2010, 18:35
eXeR's Avatar
eXeR eXeR je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Feb 2006
Postovi: 2,723
eXeR će postati slavan vrlo brzo 55
Uobičajeno

ahahaha.... lol.... pricas samnom ko da sam neki pocetnik tek ..lol..da, najbolje su mi za sad od franica..samo sto mi je daleko, i ne mogu uvijek kod njega kupiti..pa me zanima dal ima mozda jos neke i bolje. oko vk
__________________
KLIKNI OVDJE
Reply With Quote
  #7  
Staro 31-07-2010, 18:44
jkriza16 jkriza16 je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: May 2009
Postovi: 239
jkriza16 je trenutno nepoznanica 8
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by falx Vidi Post
Ja koristim najčešće od Franića iz Županje, a kad se nema onda one Very Sound il kak već dobro dođu...
Sury sound - tak i ja...kad mi je frka čekat poštara da mi žice donese onda i ja to kupim.. služe mi kao zamjena i dobro služe za takvo što.

Quote:
Originally Posted by eXeR Vidi Post
..pa me zanima dal ima mozda jos neke i bolje. oko vk
slažem se..svi samo franić,franić... siguran sam da ima još dobrih žica ?? zašto nitko ko uzima neke druge ne kaže svoja iskustva ? nemoguće da sve najbolje žice franićeve ? ili se varam
i ja bi htio probat druge samo neznam čije?? možda zna netko dobre žice na području zg-a ?
__________________
S pjesmom tugujem, s pjesmom drugujem
pjesmi ljubav život dugujem.
Reply With Quote
  #8  
Staro 31-07-2010, 18:53
SBruno SBruno je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: May 2009
Postovi: 292
SBruno je na dobrom putu 20
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by jkriza16 Vidi Post
Sury sound - tak i ja...kad mi je frka čekat poštara da mi žice donese onda i ja to kupim.. služe mi kao zamjena i dobro služe za takvo što.



slažem se..svi samo franić,franić... siguran sam da ima još dobrih žica ?? zašto nitko ko uzima neke druge ne kaže svoja iskustva ? nemoguće da sve najbolje žice franićeve ? ili se varam
i ja bi htio probat druge samo neznam čije?? možda zna netko dobre žice na području zg-a ?
probaj,recimo,sa Postonjskim,vrlo kvalitetne zice,samo nemam kontakta,davno je to bilo
Reply With Quote
  #9  
Staro 01-08-2010, 11:00
falx's Avatar
falx falx je odsutan trenutno
Član
 
Registriran: Feb 2010
Postovi: 25
falx je na dobrom putu 19
Uobičajeno

Wilhelm Kampf ak se ne varam za ime iz Slavonskog Broda pravi žice također. Imao sam jednom priliku uzeti te žice. Malko su deblje. Stavio sam na primu i nisu loše, u rangu sa Franićevima. Al navuko sam se već na ove pa et... A za kontakt ne znam kazati... Izgubio sam papirek od žica, na njemu je bio info!
Reply With Quote
  #10  
Staro 01-08-2010, 11:37
eXeR's Avatar
eXeR eXeR je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Feb 2006
Postovi: 2,723
eXeR će postati slavan vrlo brzo 55
Uobičajeno

meni trebaju malo tanje..ili bar 26
__________________
KLIKNI OVDJE
Reply With Quote
  #11  
Staro 01-08-2010, 12:16
callahan's Avatar
callahan callahan je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: May 2007
Postovi: 107
callahan je na dobrom putu 10
Uobičajeno postonjski

Quote:
Originally Posted by jkriza16 Vidi Post
i ja bi htio probat druge samo neznam čije?? možda zna netko dobre žice na području zg-a ?
moji kolege iz sastava i ja uvijek imamo Postonjski žice. Žice su odlične, osim ponekad H žice za basprim koja zna biti lošija i rasplesti se.

Last edited by Vedran; 01-08-2010 at 12:24.
Reply With Quote
  #12  
Staro 01-08-2010, 12:39
majky majky je odsutan trenutno
Mlađi diskutant
 
Registriran: Jan 2010
Postovi: 46
majky je na dobrom putu 10
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by falx Vidi Post
Wilhelm Kampf ak se ne varam za ime iz Slavonskog Broda pravi žice također. Imao sam jednom priliku uzeti te žice. Malko su deblje. Stavio sam na primu i nisu loše, u rangu sa Franićevima. Al navuko sam se već na ove pa et... A za kontakt ne znam kazati... Izgubio sam papirek od žica, na njemu je bio info!
Da, postoji taj mastor u Sl. Brodu ali ovo da su u rangu s Franićevim to ti nikako ne stoji:
1. kao što si i napisao, deblje su a odmah i ton mora biti nešto tuplji
2. zahrđaju nakon 3 dana
3. pucaju vrlo često u odnosu prema nekim drugim proizvođačima
4. cijena je tu negdje u rangu s Andrijinim ali ova 3 argumenta govore da je to lošija investicija.
Reply With Quote
  #13  
Staro 01-08-2010, 19:51
VeljoSB's Avatar
VeljoSB VeljoSB je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Sep 2008
Postovi: 1,560
VeljoSB će postati slavan vrlo brzo 74
Uobičajeno

Istina da Kempfove žice vrlo brzo rđaju, jer je u pitanju čelik, dok Franić radi prokromove, nerđajuće žice...
no kad se tambura nakon svake svirke ili bilo kakvog dodira sa rukama dobro obriše produljit će im se vijek trajanja...ja tu naviku imam i sada dok koristim Franićeve žice.. no iako vrlo brzo rđaju i zbog toga brzo i pucaju nemam ništa protiv Kempfovih žica jer ipak mi se čini da tambura kvalitetnije zvuči sa tim žicama, ako ima neki kemičar na forumu sigurno može dobro obrazložiti i zašto, ono što ja znam je da veći postotak ugljika umanjuje mogućnost rđanja ali time se gube neka svojstva prilikom stvaranja zvuka i pravilne vibracije napete žice...

ostale žice nisam probao ali rado bih volio imati na hrpi nekoliko pari prvih žica od različitih majstora i proizvođača, usporedbe radi...

EDIT @majki
1. debljina ovisi i o samoj tamburi, br.24 na bocanovom i kudlikovom primu daje bolje rezultate nego 26., dok na franićevom, jurkovićevom, rajkovićevom br.26 je opet bolji nego 24.
2.zahrđaju i nakon jednog dana, ali ako se obrišu svaki puta zahrđaju tek nakon 10 dana
3.pucaju iz razloga jer se radi o čišćem materijalu nego što je prokrom, pa ga rđa brže napada i rezultira pucanjem
4.cijena nije tu negdje, jer su Kempfove 5kn jeftinije u odnosu na franićeve. loša investicija, no ovisno u kojim situacijama.
__________________
"Sve što trebate učiniti jest udariti prave note u pravo vrijeme i glazbalo svira samo!"
(J.S.Bach)

Last edited by VeljoSB; 01-08-2010 at 19:57.
Reply With Quote
  #14  
Staro 01-08-2010, 21:09
majky majky je odsutan trenutno
Mlađi diskutant
 
Registriran: Jan 2010
Postovi: 46
majky je na dobrom putu 10
Uobičajeno

EDIT @majki
1. debljina ovisi i o samoj tamburi, br.24 na bocanovom i kudlikovom primu daje bolje rezultate nego 26., dok na franićevom, jurkovićevom, rajkovićevom br.26 je opet bolji nego 24.
2.zahrđaju i nakon jednog dana, ali ako se obrišu svaki puta zahrđaju tek nakon 10 dana
3.pucaju iz razloga jer se radi o čišćem materijalu nego što je prokrom, pa ga rđa brže napada i rezultira pucanjem
4.cijena nije tu negdje, jer su Kempfove 5kn jeftinije u odnosu na franićeve. loša investicija, no ovisno u kojim situacijama.[/quote]

pod 1. se slažem u potpunosti (uzeo sam na primjeru svojih primova)
ovo pod 2. mi je smiješno sorry al j...š žice koje moraš svaki tjedan dana mijenjat, pogotovo u današnjim vremenima gdje u odnosu na prijašnja imaš puno veći izbor
4. za mene je loša investicija svakako ako ju moraš mijenjati svaki 10 dana jer za 5 kn više možeš imati žicu koja 3x više izdrži i još uvijek izgleda jednako i daje zadovoljavajući ton

i da, što se tiče debljine žica Andrija ima nekoliko vrsta ovisno o debljini...
Reply With Quote
  #15  
Staro 01-08-2010, 21:22
eXeR's Avatar
eXeR eXeR je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Feb 2006
Postovi: 2,723
eXeR će postati slavan vrlo brzo 55
Uobičajeno

posto je par prvih zica kod andrije?
__________________
KLIKNI OVDJE
Reply With Quote
  #16  
Staro 01-08-2010, 21:28
VeljoSB's Avatar
VeljoSB VeljoSB je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Sep 2008
Postovi: 1,560
VeljoSB će postati slavan vrlo brzo 74
Uobičajeno

ja sam iznijeo samo svoje mišljenje, nikome nisam nametnuo.
naravno da i ja uzimam žice od franića, dulje traju, manje novaca trošim na taj potrošni materijal, no govorim o prednostima čelika koji upotrebljava kempf u odnosu na prokrom kojeg upotrebljava franić.
to je samo prednost materijala, ali ne i same žice...
naveo sam i to da kempfove žice treba često brisati pa se sporije stvara rđa na njima, a time i produljuje vijek trajanja...

govorim sve to iz iskustva, ja sam godinu i pol uzimao samo kod njega žice, sam ih motao i pravio, i ne mogu reći da su kurac...to će reći onaj tko tamburu iz ruku drito u kofer zatvori i tako od probe do probe, od svirke do svirke.

i da, andrija nema br.24, ne proizvodi ih...
__________________
"Sve što trebate učiniti jest udariti prave note u pravo vrijeme i glazbalo svira samo!"
(J.S.Bach)
Reply With Quote
  #17  
Staro 01-08-2010, 21:29
VeljoSB's Avatar
VeljoSB VeljoSB je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Sep 2008
Postovi: 1,560
VeljoSB će postati slavan vrlo brzo 74
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by eXeR Vidi Post
posto je par prvih zica kod andrije?
30kn
__________________
"Sve što trebate učiniti jest udariti prave note u pravo vrijeme i glazbalo svira samo!"
(J.S.Bach)
Reply With Quote
  #18  
Staro 02-08-2010, 10:40
majky majky je odsutan trenutno
Mlađi diskutant
 
Registriran: Jan 2010
Postovi: 46
majky je na dobrom putu 10
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by VeljoSB Vidi Post
ja sam iznijeo samo svoje mišljenje, nikome nisam nametnuo.
naravno da i ja uzimam žice od franića, dulje traju, manje novaca trošim na taj potrošni materijal, no govorim o prednostima čelika koji upotrebljava kempf u odnosu na prokrom kojeg upotrebljava franić.
to je samo prednost materijala, ali ne i same žice...
naveo sam i to da kempfove žice treba često brisati pa se sporije stvara rđa na njima, a time i produljuje vijek trajanja...

govorim sve to iz iskustva, ja sam godinu i pol uzimao samo kod njega žice, sam ih motao i pravio, i ne mogu reći da su kurac...to će reći onaj tko tamburu iz ruku drito u kofer zatvori i tako od probe do probe, od svirke do svirke.

i da, andrija nema br.24, ne proizvodi ih...
ma sve ok.. nisam ni je mislio nametati ništa svoje niti tuđe.. iskreno i ne brine me previše tko će čije žice ili trzalice ili nešto treće koristiti, kome šta odgovara nek kupuje.. tema je otvorena na upit čije su žice bolje (kvalitetnije) mislim da smo se oko toga složili,a savjet exeru (odi direkt kod nekoga od proizvođača nek izmjeri prim i na taj ćeš način brže doći do žica koje će ti odgovarati...)
ovo o debljini mogu sa sigurnošću tvrditi da ima više vrsta ali koji su brojevi to neznam...
Reply With Quote
  #19  
Staro 21-12-2010, 18:09
Delko's Avatar
Delko Delko je odsutan trenutno
Mlađi diskutant
 
Registriran: Jun 2010
Postovi: 85
Delko je na dobrom putu 36
Uobičajeno

evo pitanje za primaše, da ne otvaram novu temu. Težite li sviranju samo na prvoj žici?
Reply With Quote
  #20  
Staro 21-12-2010, 18:20
eXeR's Avatar
eXeR eXeR je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Feb 2006
Postovi: 2,723
eXeR će postati slavan vrlo brzo 55
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by Delko Vidi Post
evo pitanje za primaše, da ne otvaram novu temu. Težite li sviranju samo na prvoj žici?
naravno da ne
__________________
KLIKNI OVDJE
Reply With Quote
Reply

Opcije Teme
Način Prikaza

Pravila Postanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Prijeđi Na


Vremenska Zona je GMT +1. Trenutno je 06:13 sati.


Powered by vBulletin Version 3.8.1 (hrvatski)
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Sve poruke koje su nastale kao dio rasprava (uključujući sve poruke na profilima i grupama), kao i mišljenja, savjeti, tvrdnje i izjave ili druge informacije sadržane u bilo kojoj napisanoj poruci na forum.tambura.com.hr-u ili prenesene od treće strane, odgovornost su autora poruke, a ne forum.tambura.com.hr-a, osim u slučaju kada je tambura.com.hr naveden kao autor poruke. Ukoliko je pojedina poruka objavljena ili prenesena unutar forum.tambura.com.hr domene, objavljivanje poruke ni u kom slučaju ne znači da je na bilo koji način od strane forum.tambura.com.hr-a verficirana točnost, potpunost ili korisnost objavljene poruke. forum.tambura.com.hr potiče posjetitelje i članove foruma na prijavu svih poruka nepoželjnog sadržaja na adresu webmaster@tambura.com.hr. Forum nije pod stalnim nadzorom.