Forums  

Go Back   Forums > Instrumenti i oprema > Majstori glazbalari

Reply
 
Opcije Teme Način Prikaza
  #1  
Staro 03-04-2010, 14:52
tamish's Avatar
tamish tamish je odsutan trenutno
Moderator
 
Registriran: May 2006
Postovi: 3,373
tamish zrači veličanstvenom auromtamish zrači veličanstvenom aurom 180
Uobičajeno Nikola Bata Salaćanin, Zemun

Odlične tambure, kod nas cenjen savremeni majstor. Tu je i na forumu...

...neupućeni "znalci" bi za ovo rekli - verovatno Torma!
__________________

Četir' konja debela u pesmu si uprezala !
Četir' strane sveta u pupak si nam uvezala !
Ej, Vojvodino od plača, od đubreta i od kolača,
a vere četir', a peta ciganska, a šesta iz tambure riče !

...galerija slika tambura...klik

https://www.facebook.com/ZbirkaTambura
Reply With Quote
  #2  
Staro 03-04-2010, 20:52
tihi's Avatar
tihi tihi je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: Nov 2007
Postovi: 153
tihi je na dobrom putu 33
Uobičajeno Torma??

Quote:
Originally Posted by tamish Vidi Post
Odlične tambure, kod nas cenjen savremeni majstor. Tu je i na forumu......
...neupućeni "znalci" bi za ovo rekli - verovatno Torma!


Ima li ovo neke sličnosti?
__________________
Tamburu treba voljeti i ponositi se njome, a ona neće ostati dužna.
Reply With Quote
  #3  
Staro 03-04-2010, 20:59
tamish's Avatar
tamish tamish je odsutan trenutno
Moderator
 
Registriran: May 2006
Postovi: 3,373
tamish zrači veličanstvenom auromtamish zrači veličanstvenom aurom 180
Uobičajeno jok....

naravno, a to i konstatovah krajem prošle godine...
evo ovde...
http://www.forum.tambura.com.hr/show...&postcount=751
__________________

Četir' konja debela u pesmu si uprezala !
Četir' strane sveta u pupak si nam uvezala !
Ej, Vojvodino od plača, od đubreta i od kolača,
a vere četir', a peta ciganska, a šesta iz tambure riče !

...galerija slika tambura...klik

https://www.facebook.com/ZbirkaTambura
Reply With Quote
  #4  
Staro 07-10-2010, 12:48
tamish's Avatar
tamish tamish je odsutan trenutno
Moderator
 
Registriran: May 2006
Postovi: 3,373
tamish zrači veličanstvenom auromtamish zrači veličanstvenom aurom 180
Uobičajeno članak u "Pančevcu" o majstoru...

http://www.pancevac.eu/index.php?mod...1&comment=true

Naš gost: Bata Salaćanin, graditelj instrumenata
Velike tajne izumirućeg zanata

Na izložbi koja je propratila ovogodišnji „Ethno.com” naši sugrađani videli su deo kolekcije tambura iz radionice za izgradnju i restauraciju muzičkih instrumenata „Salaćanin” iz Zemuna, koju je 1968. godine osnovao Bata Salaćanin. Počeo je kao samouk graditelj, a danas je njegova radionica poznata po najkvalitetnijoj izradi instrumenata. Jedan je od retkih majstora čije su konstrukcije autorizovane. NJegov sin Lola već 13 godina od njega uči zanat, a jednoga dana će ga naslediti. Ipak, ovo je prvi put da su instrumenti izneti iz radionice „Salaćanin”.

– Posebno mi je drago što sam prikazao instrumente u Pančevu, jakom uporištu tambure, u kome rade moderni pedagozi kao što su Buda Stojanović i Mihajlo Jović. Da ne pominjem Maksu Popova i druge, mnogo starije, koji su ostavili dubok trag. Prvi put je Fakultet muzičke umetnosti naglasio značaj tambure, jer kako je došla truba, Guča, tako je ona pala u zapećak – rekao je ovaj graditelj tamburica.

Kada je deda shvatio da više ne može da svira, a bio je veoma star, poklonio mu je ovaj instrument.

– Osećao sam se kao da mi je dao ikonu. Nikada ništa nisam ni od koga nasledio, ali tambura je nešto što ne bih nikada dao. Ne zato što sam je od njega dobio, nego zato što ona za mene ima posebnu vrednost. Tada sam shvatio da će to biti moj život. Radio sam u „Interkomercu” kada sam 1983. godine rekao ženi da ne mogu i jedno i drugo, već da želim da usmerim svoju energiju na instrumente. Bilo je i ovakvog i onakvog života, ali ovaj posao nisam nikada napustio. Imao sam veoma veliku podršku porodice. Svirao sam 20 godina u kafani, pa mi je dosadilo. Onda sam se posvetio samo gradnji instrumenata, što je ogroman posao. Ako hoćete nešto da pravite ozbiljno, sve mora da se radi na naučnoj bazi. Tu nema šale zato što postoji kriterijum publike. Nikada se ne zna ko je u publici – može da bude doktor nauka ili neko ko je početnik. Bitno je koliko on poznaje tamburu. LJudi, kada popravljaju instrument, vrlo su strogi. To im je možda jedino što imaju, u svakom slučaju, nešto što vole. Na kraju, za svoje pare žele da dobiju najbolje. I dokazalo se da je to moguće – objašnjava Salaćanin.

Bata Salaćanin je dosad učestvovao na mnogim takmičenjima dok je Sava Vukosavljev bio živ. Danas su to više takmičenja među kolegama koji se bave istim poslom. Sreća je kada desetoro-petnaestoro najboljih muzičara probaju neki njegov instrument. NJihov zadatak je da kažu šta im se sviđa ili ne, kako bi to za sledeći put bilo popravljeno. U ovoj maloj zemunskoj radionici produkcija nije velika, ali veoma je bitno i poznavanje krajnjeg korisnika. On je jedini koji radi instrumente iz jednog komada, koristeći isključivo rebrasti javor i smreku. U materijalu ne eksperimentiše, ali to čini na drugi način. O tome Salaćanin kaže:

– Podstaknut idejom da tambura može više da da, konsultovao sam se s ljudima koji su uveliko svirači i napravio sam instrumente s jednom žicom više. Uvek sam tvrdio da postoji ogromna praznina između E i A instrumenata, a na ovaj način dobio sam E i A basprim u jednom. Pozvao sam muzičare da dođu, pet puta proveravao, otvarao, zatvarao i dobio instrument s kvartom niže, kao i 17. prag s nekim svojim rasporedom i potpuno drugačijim konstrukcijama. Svaki put se trudim da novi instrument bude bolji od prethodnog.

Tamburice kod njega nekad stignu i u kutiji od cipela, a on onda, na osnovu nacrta, traga za prvobitnim izgledom. Za takav posao potrebno je mnogo umešnosti.

– Morate da pobedite svoju sujetu. Na primer, ako ste došli u izgradnji do nekog nivoa i dobijete starinski instrument, morate da ga popravite tako da bude onakav kakav je bio, bez promena. Ako ga inoviram, bolje će svirati, ali neće više imati onaj zvuk. Mi uopšte ne znamo kako su se u vreme Stradivarijusa čule violine, tada su bile svilene žice, sviralo se u katedralama – ističe ovaj tamburaš i graditelj.

Kaže da će se truditi da tamburu uvede na Fakultet muzičke umetnosti. Voleo bi da vidi što više orkestara i da se tambura vrati među etnomuzikologe. Bata Salaćanin na svoj način daje doprinos da ovaj banatski instrument ne nestane.

J. Svirac



...o inovacijama i 6tožičanim primovima...evo ovde..

http://www.forum.tambura.com.hr/showthread.php?t=1574
__________________

Četir' konja debela u pesmu si uprezala !
Četir' strane sveta u pupak si nam uvezala !
Ej, Vojvodino od plača, od đubreta i od kolača,
a vere četir', a peta ciganska, a šesta iz tambure riče !

...galerija slika tambura...klik

https://www.facebook.com/ZbirkaTambura
Reply With Quote
  #5  
Staro 07-10-2010, 19:17
IvanZU IvanZU je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Mar 2007
Postovi: 1,699
IvanZU je na dobrom putu 47
Uobičajeno

bata....,iako ga a ne poznam, dosta sam čuo o njemu, enciklopedija za mnoge stvari što se tambure tiče, cijenim njegov rad, pogotovo basprime, primova sam samo vidio par slika, volio bih isprobat te instrumente. Bravo tamish za članak, vrlo poučno!
Reply With Quote
  #6  
Staro 07-09-2012, 15:15
tamish's Avatar
tamish tamish je odsutan trenutno
Moderator
 
Registriran: May 2006
Postovi: 3,373
tamish zrači veličanstvenom auromtamish zrači veličanstvenom aurom 180
Uobičajeno svajcarski prim...

Evo videh prim Bate Salacanina, prodaje se na oglasima za 200 dukata...

nema vise rupa od kolko smo navikli...samo tako rupicasto izgleda! Al ton zato....da pokida!!!
__________________

Četir' konja debela u pesmu si uprezala !
Četir' strane sveta u pupak si nam uvezala !
Ej, Vojvodino od plača, od đubreta i od kolača,
a vere četir', a peta ciganska, a šesta iz tambure riče !

...galerija slika tambura...klik

https://www.facebook.com/ZbirkaTambura
Reply With Quote
Reply

Opcije Teme
Način Prikaza

Pravila Postanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Prijeđi Na


Vremenska Zona je GMT +1. Trenutno je 09:30 sati.


Powered by vBulletin Version 3.8.1 (hrvatski)
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Sve poruke koje su nastale kao dio rasprava (uključujući sve poruke na profilima i grupama), kao i mišljenja, savjeti, tvrdnje i izjave ili druge informacije sadržane u bilo kojoj napisanoj poruci na forum.tambura.com.hr-u ili prenesene od treće strane, odgovornost su autora poruke, a ne forum.tambura.com.hr-a, osim u slučaju kada je tambura.com.hr naveden kao autor poruke. Ukoliko je pojedina poruka objavljena ili prenesena unutar forum.tambura.com.hr domene, objavljivanje poruke ni u kom slučaju ne znači da je na bilo koji način od strane forum.tambura.com.hr-a verficirana točnost, potpunost ili korisnost objavljene poruke. forum.tambura.com.hr potiče posjetitelje i članove foruma na prijavu svih poruka nepoželjnog sadržaja na adresu webmaster@tambura.com.hr. Forum nije pod stalnim nadzorom.