Forums  

Go Back   Forums > Instrumenti i oprema > Ozvučenje, recording i softver

Reply
 
Opcije Teme Način Prikaza
  #1  
Staro 02-01-2012, 23:41
mix's Avatar
mix mix je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: Jan 2008
Postovi: 342
mix je na dobrom putu 10
Uobičajeno Buba za prim

Ovak, čitao sam dosta tu o mikrofonima za instrumente i mislim da je bolje, tj. jednostavnije svirat na bubu, neg na normalni mikrofon. E sad, dvojba je oko mikrofona. Gledao sam ove:
- Shure BETA-98H/C
- Audio-Technica PRO35
- AKG C411

Može pomoć ?? Hvala !
__________________
"Ja polako pijem, pio sam i pit' ću,
i siroma' bio sam i bit ću."
Reply With Quote
  #2  
Staro 03-01-2012, 02:28
HrvojeSB's Avatar
HrvojeSB HrvojeSB je odsutan trenutno
Administrator
 
Registriran: Dec 2005
Postovi: 263
HrvojeSB je na dobrom putu 18
Uobičajeno

Ajmo reci od puno primasa što sam vidio svi su koristili manje više Audio-Technica PRO35
__________________
www.tambura-zone.com
Reply With Quote
  #3  
Staro 03-01-2012, 03:07
josip456's Avatar
josip456 josip456 je odsutan trenutno
Mlađi diskutant
 
Registriran: Jan 2009
Postovi: 65
josip456 je na dobrom putu 10
Uobičajeno

definitivno Audio-technica PRO35, moj primaš ju koristi, i još mnogo primaša koje osobno znam, i svi sviraju na nju...osobno i ja sviram na nju i prezadovoljan sam sa općenito svime!
Zašto uzimati Shure bubu ili AKG kad je ova već kod manje više svih provjerena...
malo je off,ali svirao sam i na PRO70,vukla je mikrofoniju, sve se čuje na nju, vjerojatno jer je direktno na glasnjači tambure, i pogotovo je vukla na H-žici basprima,po mome, ne bi si 70-tku nikad kupio. Živjela 35-ica
Reply With Quote
  #4  
Staro 03-01-2012, 03:31
VeljoSB's Avatar
VeljoSB VeljoSB je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Sep 2008
Postovi: 1,560
VeljoSB će postati slavan vrlo brzo 74
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by mix Vidi Post
mislim da je bolje, tj. jednostavnije svirat na bubu, neg na normalni mikrofon.
Zašto to misliš? Ja se rec'mo ne bih složio s tom tvrdnjom...
Smatram da je samo "in" svirati na takve "bube" , "zato što sam vidio da tamo neki primaš isto svira na to". Tako to obično funkcionira u mnogim stvarima, a povodljivi smo dali smo povodljivi.
Radije si kupi kakav kvalitetniji mikrofon pa ćeš vidjeti koliki plus ćeš dobiti s njim, za razliku od "buba".
Ovo je moje mišljenje, a ako pitaš barba Luku za mišljenje onda dobiješ ovo:


__________________
"Sve što trebate učiniti jest udariti prave note u pravo vrijeme i glazbalo svira samo!"
(J.S.Bach)
Reply With Quote
  #5  
Staro 03-01-2012, 13:28
mix's Avatar
mix mix je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: Jan 2008
Postovi: 342
mix je na dobrom putu 10
Uobičajeno

Hvala na preporukama...
Veljo, sve to stoji što ti govoriš, samo nekak mi je praktičnije svirat na bubu jer možeš napravit korak vamo, korak tamo, a kod normalnih mikrofona to baš nije tako, pa bih zato radije bubu...svatko ima pravo na svoje mišljenje kak bi rek'o barba Lukica...
__________________
"Ja polako pijem, pio sam i pit' ću,
i siroma' bio sam i bit ću."
Reply With Quote
  #6  
Staro 03-01-2012, 15:26
bando's Avatar
bando bando je odsutan trenutno
Super Moderator
 
Registriran: May 2007
Postovi: 1,177
bando će postati slavan vrlo brzo 62
Uobičajeno

Bube (pro 35) su odlični mikrofoni, ali je problem što nisu namijenjene za tambure i takvo ozvučavanje kako ih svi tamburaši stavljaju, pa tambure uglavnom zvuče prirodnije sa sm57, betom i sličnim mikrofonima, čak sam se uvjerio i da jedan Stagg od 600tinjak kuna (ne znam točno model) daje prirodniji ton od bube. S tim da je buba baš najnezahvalnija za primu, ali i dalje imaš sasvim dobar zvuk a nisi se pokočio
__________________
Al ja još nisam našo šta mi duša traži
jednu ružu iz mladosti rane
ta se ruža mojom zvala, ta je ruža za me cvala
a ja je ubro pa je bacio
Reply With Quote
  #7  
Staro 03-01-2012, 15:55
SBruno SBruno je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: May 2009
Postovi: 292
SBruno je na dobrom putu 20
Uobičajeno

možda nije ni loša ideja imati manju barsku rasklopnu stolicu,pa se ne mora patiti ni sa odabirom bube....Pogotovo dobro dođe kad se svira bar tri sata u komadu,mislim,da se ne prave velike pauze
Reply With Quote
  #8  
Staro 03-01-2012, 16:48
VeljoSB's Avatar
VeljoSB VeljoSB je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Sep 2008
Postovi: 1,560
VeljoSB će postati slavan vrlo brzo 74
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by mix Vidi Post
Veljo, sve to stoji što ti govoriš, samo nekak mi je praktičnije svirat na bubu jer možeš napravit korak vamo, korak tamo, a kod normalnih mikrofona to baš nije tako, pa bih zato radije bubu...
Sa običnim mikrofonom možeš napraviti i više koraka, a s bubom si vezan kabelom, koji obično bude omotan oko stalka...
A nigdje ne piše da prim, ili basprimovi, moraju sve svirati, zašto prim recimo ne bi mogao "šutjeti" jedan dio u strofi, pa se fino sagneš i prikučiš si gemišt , a i kad se štimaš u toku sviranja ne mora to svatko čuti, zar ne?

Quote:
Originally Posted by bando Vidi Post
Bube (pro 35) su odlični mikrofoni, ali je problem što nisu namijenjene za tambure i takvo ozvučavanje kako ih svi tamburaši stavljaju, pa tambure uglavnom zvuče prirodnije sa sm57, betom i sličnim mikrofonima, čak sam se uvjerio i da jedan Stagg od 600tinjak kuna (ne znam točno model) daje prirodniji ton od bube. S tim da je buba baš najnezahvalnija za primu, ali i dalje imaš sasvim dobar zvuk a nisi se pokočio
Tako je. Iako to s ukočenjem ima rješenje, dodaš malo gasa na gainovima pa napraviš šire polje hvatanja mikrofona, pogotovo ako uživaš privilegiju kao ja, da sviraš jedini na mikrofonu, dok ostali sviraju na bube a i dalje budu prikovani za stalak jer se na stalku također nalazi mikrofon za pjevanje.
__________________
"Sve što trebate učiniti jest udariti prave note u pravo vrijeme i glazbalo svira samo!"
(J.S.Bach)

Last edited by VeljoSB; 03-01-2012 at 16:55.
Reply With Quote
  #9  
Staro 03-01-2012, 17:54
mix's Avatar
mix mix je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: Jan 2008
Postovi: 342
mix je na dobrom putu 10
Uobičajeno

hmm...imate pravo obojica...
al bome totalni sam tudum što se tiče tih mikrofona. Čitao sam tu negdje na forumu da je dobar mikrofon Shure PG81 i da se uz njegovu cijenu dobije puno, vidim da košta 880 kn novi. A šta onda predlažete ? Koji ?
__________________
"Ja polako pijem, pio sam i pit' ću,
i siroma' bio sam i bit ću."
Reply With Quote
  #10  
Staro 03-01-2012, 18:05
Ćosa's Avatar
Ćosa Ćosa je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: Feb 2008
Postovi: 238
Ćosa je na dobrom putu 13
Uobičajeno

ma ako imaš novaca, kupi si pro35 i rješio si stvar. za vrijeme kitice i foršpila možeš prošetat do šanka po piće
Reply With Quote
  #11  
Staro 03-01-2012, 18:25
VeljoSB's Avatar
VeljoSB VeljoSB je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Sep 2008
Postovi: 1,560
VeljoSB će postati slavan vrlo brzo 74
Uobičajeno

Ako ćeš mikrofon onda kupi ili Shure PG81 ili SM57, oba su jako dobri i neće ti biti žao.
A ako ćeš bubu uzmi AT PRO 35, što manje više svi koji tako sviraju koriste.
Kao što rekoh sve ima svoje prednosti i nedostatke, ali više prednosti i kvalitete ću ti naći na običnom mikrofonu koji je duplo jeftiniji od bube.
A ova dva modela su cijenom a i kvalitetom podjednaki.
Nisi rekao za koji instrument ti to treba?
__________________
"Sve što trebate učiniti jest udariti prave note u pravo vrijeme i glazbalo svira samo!"
(J.S.Bach)
Reply With Quote
  #12  
Staro 03-01-2012, 20:20
mix's Avatar
mix mix je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: Jan 2008
Postovi: 342
mix je na dobrom putu 10
Uobičajeno

Aha, pametno zboriš...hvala na prijedlozima
Treba mi za prim (Bocan, Jurković)..
__________________
"Ja polako pijem, pio sam i pit' ću,
i siroma' bio sam i bit ću."
Reply With Quote
  #13  
Staro 04-01-2012, 14:16
D.D.'s Avatar
D.D. D.D. je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: May 2007
Postovi: 226
D.D. je na dobrom putu 44
Uobičajeno

Ja koristim Shure SM11, i jako sam zadovoljan, dapače, više nikad ne bi htio se vratiti na "običan" mikrofon, meni je osobno ta sloboda kretanja i komunikacija s bendom nezamjenjiva, a zvuk je fini i da se naštimati. Za AT 35 ne znam, kolega ju ima na basprimu i nisam imao prilike isprobati. SM11 zalijepiš na čičak na glasnjači i gotovo.
__________________
Zadnjim dahom zapjevat' ću,
Zadnjom strunom zasvirat' ću,
Zadnjom suzom zaplakat' ću.
Reply With Quote
  #14  
Staro 04-01-2012, 23:49
basadzija's Avatar
basadzija basadzija je odsutan trenutno
Moderator
 
Registriran: Sep 2008
Postovi: 1,052
basadzija će postati slavan vrlo brzo 76
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by D.D. Vidi Post
...SM11 zalijepiš na čičak na glasnjači i gotovo.
Pa ne valjda na glasnjači?
__________________
Reply With Quote
  #15  
Staro 04-01-2012, 23:55
mix's Avatar
mix mix je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: Jan 2008
Postovi: 342
mix je na dobrom putu 10
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by basadzija Vidi Post
Pa ne valjda na glasnjači?
Ja mislim da zaljepi na glasnjaču, to sam vidio već negdje, al ja to tak radije ne bih...
__________________
"Ja polako pijem, pio sam i pit' ću,
i siroma' bio sam i bit ću."
Reply With Quote
  #16  
Staro 04-01-2012, 23:58
KDL KDL je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: Oct 2008
Postovi: 455
KDL je na dobrom putu 36
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by basadzija Vidi Post
Pa ne valjda na glasnjači?
Pričvrstiš vijcima (za drvo, ili ako nemaš prolaze i vijci za lim) - 8-ica, a može i 10-ka, bolje drži!!!
Reply With Quote
  #17  
Staro 05-01-2012, 00:14
rossi's Avatar
rossi rossi je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: Jul 2009
Postovi: 240
rossi je na dobrom putu 26
Uobičajeno Koji mirkafon!?

Po mom skromnom mišljenju Shure BG 4.1,Shure beta 57 a,shure sm 57,Rode NT 55 i u tom slučaju se nemoj bojat za ton prima.A bube jesu odlične(ali nisu pravljene za tambure) ko ih dobro naštima,ali čak i onda ne daje ton kakav imaju recimo ovi gore navedeni mikrofoni.Bube su jedino praktične što ne moraš biti pribijen uz stalak,naravno ako nisi ujedno i backvokal hm? ,a za sve ostale faktore iz mog malog iskustva oko štimanja razglasa prednost dajem ovim mikrofonima.Ali ako si baš zapeo za bubu,AT pro 35 je već dobro provjereno rješenje za prim.Najbolje bi bilo da i sam probaš što više mikrofona prije nego se odlučiš na kupnju
__________________
Što ja mogu što sam svirac rođen s tamburom,što sam dan za noći mijenj'o,kuću s birtijom.Nemam salaš ni imanje,konje gizdave,sve što imam tambura je,ne mogu bez nje.....
Reply With Quote
  #18  
Staro 05-01-2012, 11:33
D.D.'s Avatar
D.D. D.D. je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: May 2007
Postovi: 226
D.D. je na dobrom putu 44
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by basadzija Vidi Post
Pa ne valjda na glasnjači?
Yep, na glasnjaču, ali u gornji lijevi kutak, tamo gdje je ispod glasnjače još drvo od tijela. Uglavnom, obostrano lijepljiva traka s kojom zaljepiš jedan dio čička (onaj što hvata) na glasnjaču, a drugim dijelom (onaj mekani dio) omotaš mikrofon i zalijepiš na čičak. Sve je fleksibilno, a opet super drži. Budem slikao pa stavim.
Uglavnom kolega ima AT i onda svaki put lijepi trzalicu za bok basprima da bi mogao štipaljku staviti, i već mu je od tog lijepljenja počeo šelak odlaziti.
__________________
Zadnjim dahom zapjevat' ću,
Zadnjom strunom zasvirat' ću,
Zadnjom suzom zaplakat' ću.
Reply With Quote
  #19  
Staro 05-01-2012, 11:43
VeljoSB's Avatar
VeljoSB VeljoSB je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Sep 2008
Postovi: 1,560
VeljoSB će postati slavan vrlo brzo 74
Uobičajeno

Instrument najkvalitetnije zvuči kad je ozvučen u području konjića, ili kobilice, kako si tko uzme. Tu je i najglasniji, pogotovo što se prima tiče.
Prim se mikrofonom ozvučava između rupa u donjem lijevom kutu i konjića, a tu bi trebala biti pozicionirana i buba, što inače nije slučaj.
Al to je ono, "vidio od komšije pa tako napravio i ja."
__________________
"Sve što trebate učiniti jest udariti prave note u pravo vrijeme i glazbalo svira samo!"
(J.S.Bach)
Reply With Quote
  #20  
Staro 05-01-2012, 12:49
D.D.'s Avatar
D.D. D.D. je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: May 2007
Postovi: 226
D.D. je na dobrom putu 44
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by VeljoSB Vidi Post
Instrument najkvalitetnije zvuči kad je ozvučen u području konjića, ili kobilice, kako si tko uzme. Tu je i najglasniji, pogotovo što se prima tiče.
Prim se mikrofonom ozvučava između rupa u donjem lijevom kutu i konjića, a tu bi trebala biti pozicionirana i buba, što inače nije slučaj.
Al to je ono, "vidio od komšije pa tako napravio i ja."
E sad više ne znam s koje strane gledamo prim.
Ja gledam tako da je vrat prema gore, a klinovi za napinjanje žica totalno dolje. S te strane mislim na gornji lijevi kut glasnjače. Otprilike mjesto gdje mi stoji buba je kao mikrofon na 0:43 na sljedećem linku.

Dukati - Monti
__________________
Zadnjim dahom zapjevat' ću,
Zadnjom strunom zasvirat' ću,
Zadnjom suzom zaplakat' ću.
Reply With Quote
Reply

Opcije Teme
Način Prikaza

Pravila Postanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Prijeđi Na


Vremenska Zona je GMT +1. Trenutno je 09:30 sati.


Powered by vBulletin Version 3.8.1 (hrvatski)
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Sve poruke koje su nastale kao dio rasprava (uključujući sve poruke na profilima i grupama), kao i mišljenja, savjeti, tvrdnje i izjave ili druge informacije sadržane u bilo kojoj napisanoj poruci na forum.tambura.com.hr-u ili prenesene od treće strane, odgovornost su autora poruke, a ne forum.tambura.com.hr-a, osim u slučaju kada je tambura.com.hr naveden kao autor poruke. Ukoliko je pojedina poruka objavljena ili prenesena unutar forum.tambura.com.hr domene, objavljivanje poruke ni u kom slučaju ne znači da je na bilo koji način od strane forum.tambura.com.hr-a verficirana točnost, potpunost ili korisnost objavljene poruke. forum.tambura.com.hr potiče posjetitelje i članove foruma na prijavu svih poruka nepoželjnog sadržaja na adresu webmaster@tambura.com.hr. Forum nije pod stalnim nadzorom.