Forums  

Go Back   Forums > Instrumenti i oprema > Majstori glazbalari

Reply
 
Opcije Teme Način Prikaza
  #1  
Staro 15-02-2012, 19:41
tamish's Avatar
tamish tamish je odsutan trenutno
Moderator
 
Registriran: May 2006
Postovi: 3,373
tamish zrači veličanstvenom auromtamish zrači veličanstvenom aurom 180
Uobičajeno Miodrag Rakanovic - Ruma

Evo o majstor Rakanu iz sremskih novina....

http://www.sremskenovine.co.rs/2011/...%ADva%C2%ADra/

Ruma – Prim, baš kao naj#ma#nje de#te u po#ro#di#ci,...........ad tu#gu#je za njom, kad mu je žao što je oti#šla ne#kom dru#gom u ru#ke. Zna da je tu dao ne#ki deo se#be, a to ni#su ru#ke.
K. Ku#zma#no#vića
__________________

Četir' konja debela u pesmu si uprezala !
Četir' strane sveta u pupak si nam uvezala !
Ej, Vojvodino od plača, od đubreta i od kolača,
a vere četir', a peta ciganska, a šesta iz tambure riče !

...galerija slika tambura...klik

https://www.facebook.com/ZbirkaTambura
Reply With Quote
  #2  
Staro 15-02-2012, 19:50
VeljoSB's Avatar
VeljoSB VeljoSB je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Sep 2008
Postovi: 1,560
VeljoSB će postati slavan vrlo brzo 74
Uobičajeno

Nešto sa tekstom nije u redu, je li to samo meni ili još nekome?
__________________
"Sve što trebate učiniti jest udariti prave note u pravo vrijeme i glazbalo svira samo!"
(J.S.Bach)
Reply With Quote
  #3  
Staro 15-02-2012, 21:07
tamish's Avatar
tamish tamish je odsutan trenutno
Moderator
 
Registriran: May 2006
Postovi: 3,373
tamish zrači veličanstvenom auromtamish zrači veličanstvenom aurom 180
Uobičajeno zbun

ne znam sta je po sredi....zastita od copy-paste???? veljo idi na taj link kopiraj text i probaj da paste-ujes, da vidimo....
__________________

Četir' konja debela u pesmu si uprezala !
Četir' strane sveta u pupak si nam uvezala !
Ej, Vojvodino od plača, od đubreta i od kolača,
a vere četir', a peta ciganska, a šesta iz tambure riče !

...galerija slika tambura...klik

https://www.facebook.com/ZbirkaTambura
Reply With Quote
  #4  
Staro 15-02-2012, 23:04
VeljoSB's Avatar
VeljoSB VeljoSB je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Sep 2008
Postovi: 1,560
VeljoSB će postati slavan vrlo brzo 74
Uobičajeno

Probao, neće.
Vjerojatno se radi o nekakvoj zaštiti. Pokušao sam konvertirati s drugim alatima ali ne dozvoljava. U Word se može zalijepiti bez tih znakova, ali iz Worda kad se kopira i zalijepi ovdje opet ista stvar.
__________________
"Sve što trebate učiniti jest udariti prave note u pravo vrijeme i glazbalo svira samo!"
(J.S.Bach)
Reply With Quote
  #5  
Staro 16-02-2012, 08:31
josip_prim's Avatar
josip_prim josip_prim je odsutan trenutno
Moderator
 
Registriran: Jan 2009
Postovi: 402
josip_prim je na dobrom putu 33
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by VeljoSB Vidi Post
Probao, neće.
Vjerojatno se radi o nekakvoj zaštiti. Pokušao sam konvertirati s drugim alatima ali ne dozvoljava. U Word se može zalijepiti bez tih znakova, ali iz Worda kad se kopira i zalijepi ovdje opet ista stvar.
snimiš u wordu i onda može
__________________
sa čet'r strane u ove ravne u ovu zemlju od sna
svakoga primi svakome da ravnica sve poravna...
Reply With Quote
  #6  
Staro 16-02-2012, 11:03
VeljoSB's Avatar
VeljoSB VeljoSB je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Sep 2008
Postovi: 1,560
VeljoSB će postati slavan vrlo brzo 74
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by josip_prim Vidi Post
snimiš u wordu i onda može
Kako? Kopirao sam tekst i zalijepio u word, i nije bilo grešaka, ali kad sam iz worda kopirao ovdje na forum opet se ista stvar dogodila.
__________________
"Sve što trebate učiniti jest udariti prave note u pravo vrijeme i glazbalo svira samo!"
(J.S.Bach)
Reply With Quote
  #7  
Staro 16-02-2012, 11:08
VeljoSB's Avatar
VeljoSB VeljoSB je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Sep 2008
Postovi: 1,560
VeljoSB će postati slavan vrlo brzo 74
Uobičajeno

Ipak mislim da je to do foruma, kopirao sam originalni tekst i zalijepio ga u "status" na fejsu, sve je normalno bilo, ali kad sam opet taj tekst sa fejsa zalijepio na forum opet ista stvar...
__________________
"Sve što trebate učiniti jest udariti prave note u pravo vrijeme i glazbalo svira samo!"
(J.S.Bach)
Reply With Quote
  #8  
Staro 16-02-2012, 11:13
josip_prim's Avatar
josip_prim josip_prim je odsutan trenutno
Moderator
 
Registriran: Jan 2009
Postovi: 402
josip_prim je na dobrom putu 33
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by VeljoSB Vidi Post
Kako? Kopirao sam tekst i zalijepio u word, i nije bilo grešaka, ali kad sam iz worda kopirao ovdje na forum opet se ista stvar dogodila.
pa kopiraj tekst u word, snimi i onda iz worda na forum
__________________
sa čet'r strane u ove ravne u ovu zemlju od sna
svakoga primi svakome da ravnica sve poravna...
Reply With Quote
  #9  
Staro 16-02-2012, 11:33
MarkBass's Avatar
MarkBass MarkBass je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: Dec 2008
Postovi: 212
MarkBass je na dobrom putu 35
Uobičajeno

Evo teksta:

Bas se s primom svu noć razgovara

Buca Rakanović: Sve moje tambure

Ruma – Prim, baš kao najmanje dete u porodici, nikad ne miruje, večito svojim sitnim, gotovo piskavim glasom, čas brže, čas sporije, žubori nekom vijugavom melodijom. Basprimovi su tu da ga svojom dubinom pokriju, ali on uvek nekako izmakne, i čuje se. Samo treba imati uvo. Kontre ko kontre, uvek kontriraju, ali ne prave svađu, a bas, ta porodična gromada, trudi se da sve drži pod kontrolom, i da – ne izgubi dobar glas. Tako svaki dan, i po svu noć – u Muzičkoj radionici “Rakanovć“, u Rumi.

Jedan stari, pomalo zaboravljeni bećarac, kaže – “Sinoć mene žena pita, na tavanu imal’ žita, ćuti ženo nema ništa, sve je odn’o kontraš Pišta.“ Nema više žita na tavanu, a sve je manje i pravih kontraša. Jedan od onih “koji se sačuvao“ je u Rumi – Miodrag Rakanović, poznatiji kao Buca. Neki ga zovu Uča, jer je učitelj, drugi Rakan, a svi znaju da je dobar tamburaš, i dobar majstor – tamburu zna i da napravi.

Rakanović je učitelj u rumskoj OŠ “Veljko Dugošević“, u GTO “Branko Radičević“ bio je 25 godina, prvo je svirao gitaru, na poziv drugara dođe u orkestar, lati se kontre, kažu da je to slično, i brzo se uklopi, onako za stalno. Od ’91. pravi tambure.

Tokom učiteljevanja, u Stejanovcima je stvorio mali školski orkestar, bili su dobri, seća se, šteta što niko od njih više ne svira. Vodio je orkestar i u rumskoj Gimnaziji, i u svojoj školi, do pre tri godine.

-Ruma je najtamburaškiji grad na svetu, ima čak tri orkestra, tu je “Branko“, tu “Matija Gubec“, tu “Plavi čuperak“. Novi Sad nema takav orkestar kao što je “Branko“. To dugo traje, i trajaće. Ne može to tek tako da se izgubi-tvrdi učitelj Buca.

Za sve je ustvari kriva “samica“, i deda Nikola koji ih je pravio kad je ono ’45. sišao s Korduna u Rumu. Geni dedini, ruke njegove, majstorske. Majstorluk je Rakanu u krvi. Prvo je bio klavir-štimer, i to četiri-pet godina, a onda, negde ’91, napravi onako za sebe prvi prim, prvu bisernicu. Tako je krenulo.

Kad se svira u nekom društvu, uvek nešto treba da se zalepi, popravi, dotegne, naštimuje. Tu je uvek bio Rakan. Basova je popravio 400 do 500, novih napravio četiri-pet, primove, basprimove i kontre više i ne broji, bila bi to nemoguća muzička misija.

Jedna njegova “samica“ je u Briselu, u Muzeju evropskih gradskih instrumenata, jedan “brač“ je u beogradskom “Kolu“, i u “Sonji Marinković“, a jedan bas iz njegove radionice je u rumskom “Radičeviću“.

Najbolje drvo za tamburu je – javor. Ali, gornja ploča treba da je od smreke – smreka svira, stvara ton, daje instrumentu ime i prezime. Važna je i konstrukcija instrumenta, kako su urađeni pragovi, od kakvog su čelika žice, najvažnije je – šta od tambure hoćeš, i šta s njom možeš.

Rakanu je žao što ima dosta ljudi koji se bave samo – prodajom instrumenata. Tako je veliki deo najboljih tambura odnet preko, u Hrvatsku. Tamo neguju dobre male orkestre, pravi su majstori, ali – ovde je nekako, po tom pitanju, sve osiromašeno. Malo ko pravi, svi bi da prodaju.

Rakan radi uglavnom noću, nekada i do jutarnjih sati. Njegova supruga kaže da mu je za ovih 20 godina tamburaškog zanata propalo bar pet godina sna. Za basprim treba dve nedelje, ali za bas – bar mesec dana rada. Sprema se da napravi jedno remek delo – neku svoju kontru.

Još uvek je Rakanović u potrazi za tonom, onim koji će biti samo njegov, koji mu je, možda, ostavio deda Nikola, a on ga još nije sreo, ili prepoznao.

Kako zna da je napravio dobru tamburu? Kad tuguje za njom, kad mu je žao što je otišla nekom drugom u ruke. Zna da je tu dao neki deo sebe, a to nisu ruke.

K. Kuzmanovića
Reply With Quote
  #10  
Staro 16-02-2012, 11:35
VeljoSB's Avatar
VeljoSB VeljoSB je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Sep 2008
Postovi: 1,560
VeljoSB će postati slavan vrlo brzo 74
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by josip_prim Vidi Post
pa kopiraj tekst u word, snimi i onda iz worda na forum
Jesam, i nikakva promjena nije bila.

Quote:
Originally Posted by MarkBass Vidi Post
Evo teksta:
Otkrij nam tajnu uspjeha?
__________________
"Sve što trebate učiniti jest udariti prave note u pravo vrijeme i glazbalo svira samo!"
(J.S.Bach)
Reply With Quote
  #11  
Staro 16-02-2012, 12:05
_maestro_'s Avatar
_maestro_ _maestro_ je odsutan trenutno
Vrlo opaki diskutant
 
Registriran: Oct 2006
Postovi: 7,636
_maestro_ zrači veličanstvenom aurom_maestro_ zrači veličanstvenom aurom 156
Uobičajeno

Quote:
Još uvek je Rakanović u potrazi za tonom, onim koji će biti samo njegov, koji mu je, možda, ostavio deda Nikola, a on ga još nije sreo, ili prepoznao.
...još jedan u nizu tražitelja tonova.
Reply With Quote
  #12  
Staro 16-02-2012, 12:32
josip_prim's Avatar
josip_prim josip_prim je odsutan trenutno
Moderator
 
Registriran: Jan 2009
Postovi: 402
josip_prim je na dobrom putu 33
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by VeljoSB Vidi Post
Jesam, i nikakva promjena nije bila.
jebiga meni radi
__________________
sa čet'r strane u ove ravne u ovu zemlju od sna
svakoga primi svakome da ravnica sve poravna...
Reply With Quote
  #13  
Staro 16-02-2012, 13:29
MarkBass's Avatar
MarkBass MarkBass je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: Dec 2008
Postovi: 212
MarkBass je na dobrom putu 35
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by VeljoSB Vidi Post
Jesam, i nikakva promjena nije bila.



Otkrij nam tajnu uspjeha?

Notepad
Reply With Quote
  #14  
Staro 12-03-2012, 13:30
bratislav's Avatar
bratislav bratislav je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: May 2009
Postovi: 103
bratislav će postati slavan vrlo brzo 64
Uobičajeno

Bicu slobodan da dodam i ja koju rec o majstor Rakanu posto ga licno poznajem i svoje instrumente,uglavnom,odrzavam kod njega.
Dakle,covek je,po mom skromnom misljenju,veoma dobar majstor.Restaurator,popravljac,zanatlija i graditelj novih instrumenata.
Ono u cemu je posebno dobar je kotiranje.Naizgled jednostavan posao,kotiranje je ustvari delikatna radnja koja cesto moze drasticno da promeni zvuk instrumenta ukoliko se odabere neadekvatna menzura za odredjeni instrument.On takve greske,jednostavno,ne pravi,a instrumenti posle kotiranja savrseno stimuju po celom vratu.
Rakan svira kontru u rumskom orkestru,pomalo gitaru,bas i basprim,sto je,takodje,vazno za jednog dobrog majstora.
Moram da dodam da ga brzina rada bas i ne krasi,cesto moje instrumente cekam i po nekoliko meseci,ali se na kraju strpljivost uvek isplati.
Nadam se da ova moja"opservacija" ne izgleda kao neki smisljeni advertising za majstor Rakanovica,jer to mi nije namera,zaista.Coveka licno poznajem,kao sto rekoh,puno instrumenata sam popravio i kotirao kod njega.
Reply With Quote
Reply

Opcije Teme
Način Prikaza

Pravila Postanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Prijeđi Na


Vremenska Zona je GMT +1. Trenutno je 09:44 sati.


Powered by vBulletin Version 3.8.1 (hrvatski)
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Sve poruke koje su nastale kao dio rasprava (uključujući sve poruke na profilima i grupama), kao i mišljenja, savjeti, tvrdnje i izjave ili druge informacije sadržane u bilo kojoj napisanoj poruci na forum.tambura.com.hr-u ili prenesene od treće strane, odgovornost su autora poruke, a ne forum.tambura.com.hr-a, osim u slučaju kada je tambura.com.hr naveden kao autor poruke. Ukoliko je pojedina poruka objavljena ili prenesena unutar forum.tambura.com.hr domene, objavljivanje poruke ni u kom slučaju ne znači da je na bilo koji način od strane forum.tambura.com.hr-a verficirana točnost, potpunost ili korisnost objavljene poruke. forum.tambura.com.hr potiče posjetitelje i članove foruma na prijavu svih poruka nepoželjnog sadržaja na adresu webmaster@tambura.com.hr. Forum nije pod stalnim nadzorom.