Forums  

Go Back   Forums > Tambura općenito > Tambura općenito

Reply
 
Opcije Teme Način Prikaza
  #101  
Staro 01-02-2010, 18:25
tamburix169's Avatar
tamburix169 tamburix169 je odsutan trenutno
Mlađi diskutant
 
Registriran: Jun 2009
Postovi: 86
tamburix169 je na dobrom putu 12
Uobičajeno

vidim da se davno pricalo o pitanju tambure na akademiji...
inace sam iz vojvodine, i volio bih studirati u hrvatskoj, em zato sto je u hrvatskoj zastupljenija tambura, em zato sto sam hrvat iz dijaspore
inace ima jos dosta godina dok ja zavrsim srednju glazbenu (4 godine, nisam jos ni upiso, 8 sam razred)

pa eto ak neko nesto zna, dal ce bit na nekoj akademiji tambura (iskreno vise bih volio u osijeku studirati)... hvala
__________________
tambura je sve sto imam...
Reply With Quote
  #102  
Staro 01-02-2010, 19:22
IvanZU IvanZU je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Mar 2007
Postovi: 1,699
IvanZU je na dobrom putu 47
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by tamburix169 Vidi Post
vidim da se davno pricalo o pitanju tambure na akademiji...
inace sam iz vojvodine, i volio bih studirati u hrvatskoj, em zato sto je u hrvatskoj zastupljenija tambura, em zato sto sam hrvat iz dijaspore
inace ima jos dosta godina dok ja zavrsim srednju glazbenu (4 godine, nisam jos ni upiso, 8 sam razred)

pa eto ak neko nesto zna, dal ce bit na nekoj akademiji tambura (iskreno vise bih volio u osijeku studirati)... hvala
....ne znam dal u Osijeku na akademiji postoji nešto vezano za tamburu....što se tiče Zg, tu ti forumaš patos može pomoći...ne bi bilo loše da se raspitaš "što se traži u hr" tako da te paralelno netko može pripremati kroz srednjoškolsko obrazovanje....Stipan Jaramazović ili netko sl...puno vjerujem da mogu dati informacija i zonzi i još neki forumaši....sretno!!!! i budi uporan!!!....pogledaj malo i orkestar Sv. Marko u zg...to su koliko sam skužio mlade generacije koje se školuju na akademijama i sl....
Reply With Quote
  #103  
Staro 01-02-2010, 19:34
tamburix169's Avatar
tamburix169 tamburix169 je odsutan trenutno
Mlađi diskutant
 
Registriran: Jun 2009
Postovi: 86
tamburix169 je na dobrom putu 12
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by IvanZU Vidi Post
....ne znam dal u Osijeku na akademiji postoji nešto vezano za tamburu....što se tiče Zg, tu ti forumaš patos može pomoći...ne bi bilo loše da se raspitaš "što se traži u hr" tako da te paralelno netko može pripremati kroz srednjoškolsko obrazovanje....Stipan Jaramazović ili netko sl...puno vjerujem da mogu dati informacija i zonzi i još neki forumaši....sretno!!!! i budi uporan!!!....pogledaj malo i orkestar Sv. Marko u zg...to su koliko sam skužio mlade generacije koje se školuju na akademijama i sl....
pa rapitivo sam se vec kod nekih i rekli su mi : "ma sigurno ce bit" , a jel ima u zg na akademiji tambura?
__________________
tambura je sve sto imam...
Reply With Quote
  #104  
Staro 01-02-2010, 19:54
IvanZU IvanZU je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Mar 2007
Postovi: 1,699
IvanZU je na dobrom putu 47
Uobičajeno školovanje

Quote:
Originally Posted by tamburix169 Vidi Post
pa rapitivo sam se vec kod nekih i rekli su mi : "ma sigurno ce bit" , a jel ima u zg na akademiji tambura?
...stvarno ne znam kako je to organizirano u zg jer ne pratim to i nisam u tim krugovima...pošalji patosu pp, on zna!!!...dal će nešto bit il neće teško je reć, al ja pretpostavljam da ako se "stvari pokrenu" izlednije je da će to biti prije u zg nego u os...u os, u smislu edukacije, radi škola Batorek, ali oni nemaju veze sa akademijom, kolko ja znam...u zg ima škola privat, kod Krajine (to forumaš saky zna), a pokušaj doći i do siniše leopolda (ili nekog iz hrt-a), oni organiziraju kroz godinu škole/seminare za tamburaše i tako...bitno ti je prikupiti što više informacija tako da možeš to na neki način iskoristiti u naredne 4 godine!
Reply With Quote
  #105  
Staro 01-02-2010, 20:20
saky's Avatar
saky saky je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: May 2006
Postovi: 1,708
saky će postati slavan vrlo brzo 56
Uobičajeno

U Zagrebu ne postoji akademija za tamburu i pitanje je kada ce i da li ce se uopce otvoriti (oko ovoga su se vodile bezbrojne rasprave i ja nemam namjeru ista vise reci o toj temi..)..postoji srednja glazbena za tamburu (Zlatko Baloković) koja nije privatna nego javna srednja skola priznata od ministarstva i gdje predaje prof. Svetlana Krajna..koliko znam jos u okolici Zagreba postoji srednjoskolski program u Samboru (Ferdo Livadić) i u Velikoj Gorici..ne treba zaboraviti ni Križevce u kojima je jedna od najboljih (ako ne i...) srednjih glazbenih za tamburu (Albert Štriga)..eto toliko..
__________________
All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost...
Reply With Quote
  #106  
Staro 01-02-2010, 20:45
tamburix169's Avatar
tamburix169 tamburix169 je odsutan trenutno
Mlađi diskutant
 
Registriran: Jun 2009
Postovi: 86
tamburix169 je na dobrom putu 12
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by IvanZU Vidi Post
...stvarno ne znam kako je to organizirano u zg jer ne pratim to i nisam u tim krugovima...pošalji patosu pp, on zna!!!...dal će nešto bit il neće teško je reć, al ja pretpostavljam da ako se "stvari pokrenu" izlednije je da će to biti prije u zg nego u os...u os, u smislu edukacije, radi škola Batorek, ali oni nemaju veze sa akademijom, kolko ja znam...u zg ima škola privat, kod Krajine (to forumaš saky zna), a pokušaj doći i do siniše leopolda (ili nekog iz hrt-a), oni organiziraju kroz godinu škole/seminare za tamburaše i tako...bitno ti je prikupiti što više informacija tako da možeš to na neki način iskoristiti u naredne 4 godine!
ma ima tu kod nas tambura u srednjoj, tako da sam ja sto se tice znanja o tamburi i ostalog osiguran, samo me zanima hoce li bit na akademiji tambura, u svakom slucaju hvala
__________________
tambura je sve sto imam...
Reply With Quote
  #107  
Staro 01-02-2010, 21:44
IvanZU IvanZU je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Mar 2007
Postovi: 1,699
IvanZU je na dobrom putu 47
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by saky Vidi Post
nije privatna nego javna srednja skola priznata od ministarstva i gdje predaje prof. Svetlana Krajna....
........bravo mileniiii....
Reply With Quote
  #108  
Staro 01-02-2010, 21:46
saky's Avatar
saky saky je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: May 2006
Postovi: 1,708
saky će postati slavan vrlo brzo 56
Uobičajeno

__________________
All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost...
Reply With Quote
  #109  
Staro 01-02-2010, 21:51
IvanZU IvanZU je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Mar 2007
Postovi: 1,699
IvanZU je na dobrom putu 47
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by saky Vidi Post
....ma vi bi se svi mlađi trebali udružit i pokrenut nešto....al dobro....tema ko tema...malo pala u zaborav....2god. skoro...uf...jesu se desili bar neki pomaci?....zna netko?
Reply With Quote
  #110  
Staro 01-02-2010, 23:20
bando's Avatar
bando bando je odsutan trenutno
Super Moderator
 
Registriran: May 2007
Postovi: 1,177
bando će postati slavan vrlo brzo 62
Uobičajeno

U Glasu Slavonije mislim da se pisalo da će se u Osijeku otvoriti akademija za tamburu, mislim da je čak i spominjano na ovoj temi. Zasad nigdje ništa...

EDIT: Evo sa 4. strane ove teme klasov post
http://forum.tambura.com.hr/showpost...6&postcount=62
__________________
Al ja još nisam našo šta mi duša traži
jednu ružu iz mladosti rane
ta se ruža mojom zvala, ta je ruža za me cvala
a ja je ubro pa je bacio
Reply With Quote
  #111  
Staro 02-02-2010, 08:28
oldtimerx oldtimerx je odsutan trenutno
Mlađi diskutant
 
Registriran: Feb 2008
Postovi: 52
oldtimerx je na dobrom putu 10
Uobičajeno Nade ima ...

Quote:
Originally Posted by IvanZU Vidi Post
....ma vi bi se svi mlađi trebali udružit i pokrenut nešto....al dobro....tema ko tema...malo pala u zaborav....2god. skoro...uf...jesu se desili bar neki pomaci?....zna netko?
Pokušah, od prije dvije godine, nešto konkretno učiniti:
- otvaranje ove "pomalo zaboravljene" teme
- pismo ministarstvu
- kontakti sa nekim ravnateljima glazbenih škola
- kontakti sa uvaženim ljudima iz tamburaškog svijeta
- HDGPP
- pismo Muzičkoj Akademiji Zagreb (dekanu i rektoru)
- pismo Umjetničkoj Akademiji u Osijeku (dekanu, Županu)
- kontakt sa nekim ljudima iz medija

I što se desilo:

- Od svih, osim onih najodgovornijih, načelna podrška. Možda čak i kakav konkretan korak ali o tome nemam informaciju.
- Najodgovorniji šute kao zaliveni (Akademije). Pitanje da li se uopće nešto događa na tim mjestima.
- Neke obećane konkretne akcije nisu realizirane (mediji)
- Ode tema i na tamburaškom forumu "pomalo u zaborav"

Ima li pomaka??? Ima!
- Sve je više dobrih tamburaša i koncerata
- Tamburaši su, kao studenti, sve prisutniji na Akademiji, doduše na 1. ili 8. odjelu
- Stvaraju se novi tamburaški komorni sastavi i koncertima izlaze u javnost i to sa zavidnim repertoarom
- Prvi puta je pokrenuta inicijativa od nekog službenog tijela vlasti (Osječko-Baranjska županija)

Što još treba učiniti??:
- poraditi na tome da se i najodgovorniji potaknu (ovako, ili onako) na ono što je njihova obaveza na tom planu: Napraviti program studija, iskoristiti sveopću načelnu suglasnost i konačno aktivirati studij.
Obzirom da je to, po zakonskim odredbama, prilično opsežan posao i mora ga odraditi struka, čini mi se da toga neće biti dok se ne prevladaju neke prepreke, po meni su najizraženije: stav prema tamburi i lijenost (inertnost).
__________________
Oldtimer
Reply With Quote
  #112  
Staro 02-02-2010, 09:00
IvanZU IvanZU je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Mar 2007
Postovi: 1,699
IvanZU je na dobrom putu 47
Uobičajeno

...mislim (općenito) da mlade ljude zanima ovo: ako sam završio srednju glazbenu školu (tambura) koje su moje trenutne mogućnosti prilikom pokušaja upisivanja akademije? Da li ću moći upisati nekakav smjer za tamburaške instrumente/instrument ili ću i dalje studirati gitaru ili klavir, a tambura će mi biti neki izborni predmet ili sl?....znači kakva je trenutna situacija na akademijama za one koji završavaju srednju školu a razmišljaju na jesen o nekim fakultetima, akademijama....što je sa zvanjima?...postoji li nastavnik tambure? profesor tambure?...mislim da osim samih đaka to zanima i roditelje i tako...
Reply With Quote
  #113  
Staro 02-02-2010, 09:57
oldtimerx oldtimerx je odsutan trenutno
Mlađi diskutant
 
Registriran: Feb 2008
Postovi: 52
oldtimerx je na dobrom putu 10
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by IvanZU Vidi Post
...mislim (općenito) da mlade ljude zanima ovo: ako sam završio srednju glazbenu školu (tambura) koje su moje trenutne mogućnosti prilikom pokušaja upisivanja akademije? ...
Za daljnje školovanje na tamburi - nikakve (Možda domra u Rusiji ili mandolina u Italiji ili buzuki u Grčkoj). Može se upisati na teoretske ili pedagoške smjerove. Uvjet je: Položena državna matura i položeni klasifikacijski ispit
To je bitna razlika i izvor neravnopravnosti između srednjoškolca koji je završio srednju školu kao tamburaš od onoga koji je završio bilo koji drugi instrument. On sa svojim zanimanjem koje službeno postoji ("Glazbenik tambure") ne može nastaviti školovanje na tamburi.

Quote:
Originally Posted by IvanZU Vidi Post
...tambura će mi biti neki izborni predmet ili sl?....znači kakva je trenutna situacija na akademijama za one koji završavaju srednju školu a razmišljaju na jesen o nekim fakultetima, akademijama....što je sa zvanjima?...postoji li nastavnik tambure? profesor tambure?...mislim da osim samih đaka to zanima i roditelje i tako...
Postoji opcionalni kolegij na Muzičkoj akademiji u Zagrebu (mislim da je Siniša Leopold predavač) na kojem se uči o tamburi, ali to, koliko znam, samo općenito i informativno.
Danas, za razliku od ostalih instrumenata, ne postoji zvanje "Profesor tambure" makar je u osnovnim i srednjim (ne samo glazbenim) školama tambura kao instrument vrlo prisutna. Nastavnici i profesori koji rade u školama (osim starije generacije) moraju imati "VSS". Takvih tamburaša nema pa se u školama snalaze tako da se kao predavači za tamburu angažiraju ljudi sa završenim općim smjerovima Akademije s tim da im je povoljna okolnost ako su završili srednju školu kao tamburaš ili slušali kolegij o tamburi na Akademiji. Nikako ne podcjenjujući rad tih ljudi ipak vjerujem da bi školovani tamburaši bili bolje rješenje. To je svakako razlog da se, ne samo tamburaši, nego i ostali (roditelji, profesori, ...) uključe u aktivnosti koje bi dovele do otvaranja studija tambure.
__________________
Oldtimer
Reply With Quote
  #114  
Staro 02-02-2010, 09:57
saky's Avatar
saky saky je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: May 2006
Postovi: 1,708
saky će postati slavan vrlo brzo 56
Uobičajeno

Kako je oldtimerx naveo, svi koji nakon srednje glazbene planiraju upisati akademiju u najvecem slucaju izabiru prvi (teorija s kompozicijom) ili osmi (glazbena pedagogija)..za stjecanje titule profesora tambure uz zavrsenu akademiju potrebno je poloziti i drzavni ispit gdje su u komisiji prof. Lepopold i prof. Krajna..imamo tu na forumu clana koji je nedavno (nadam se uspjesno, nismo se culi nakon toga) polagao taj ispit pa moze nesto konkretnije reci o tome..Vicko84 javi se

jedina stvar koja se meni ne svidja je ta da prof. tambure moze teoretski postati netko tko nije nikada aktivno svirao tamburu na bilo kojoj razini (glazbena, folkor, orkestar, tamburaski sastav)..zato nazalost i imamo toliko "profesora" u Hrvatskoj koji o problematici sviranja ne znaju gotovo nista..
__________________
All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost...
Reply With Quote
  #115  
Staro 02-02-2010, 10:06
oldtimerx oldtimerx je odsutan trenutno
Mlađi diskutant
 
Registriran: Feb 2008
Postovi: 52
oldtimerx je na dobrom putu 10
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by saky Vidi Post
..za stjecanje titule profesora tambure uz zavrsenu akademiju potrebno je poloziti i drzavni ispit gdje su u komisiji prof. Lepopold i prof. Krajna....
Ovo nisam znao. Kada je uvedeno.
Shvaćam to kao mali koraćić naprijed, ali mi je nelogično da se time stječe titula profesora tambure. Vjerojatnije mi je da se time zapravo dobiva pravo predavanja tambure na srednjim školama?
Ako je to tako - opet neravnopravnost - da li se napr. tako može postati "profesor trube"?
__________________
Oldtimer
Reply With Quote
  #116  
Staro 02-02-2010, 10:14
saky's Avatar
saky saky je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: May 2006
Postovi: 1,708
saky će postati slavan vrlo brzo 56
Uobičajeno

Ne znam iskreno kada je uvedeno, nadam se da ce se Vice skoro javiti pa da ce malo podrobnije objasniti cijeli taj proces..

Mislim da titula u ovom slucaju nije bitna, jer ako dobijes pravo rada na srednjoj skoli sta si nego profesor tambure?

I da, naravno da je neravnopravnost..tambura je jedini instrument (koliko ja znam) za koji se tako stjece zvanje "profesora"..
__________________
All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost...
Reply With Quote
  #117  
Staro 02-02-2010, 10:52
oldtimerx oldtimerx je odsutan trenutno
Mlađi diskutant
 
Registriran: Feb 2008
Postovi: 52
oldtimerx je na dobrom putu 10
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by saky Vidi Post
Mislim da titula u ovom slucaju nije bitna, jer ako dobijes pravo rada na srednjoj skoli sta si nego profesor tambure?....
Ma naravno, važna je kompetencija, ali mislim da se mora nešto i formalno učiniti jer se moraju eliminirati neke nelogičnosti.
Da ilustriram:
Što danas "mora" učiniti mladi čovjek da bi postao "profesor tambure":

1. Upisati srednju školu - instrument tambura
2. Paralelno s time upisati teoriju glazbe kako bi stekao dovoljno znanja za polaganje prijemnog ispita na neki od teoretskih smjerova na Akademiji.
3. Nakon srednje škole upisati akademiju (1. ili 8. odjel)
4. Položiti stručni ispit

Gdje su nelogičnosti:
1. Upis dva smijera na srednjoj školi - budući "profesor trube" to ne treba.
2. Upisom nekih od teoretskih smjerova na Akademiji prestaje organizirani nastavak školovanja na svom instrumentu. Razvijati se može samoinicijativno (svirka u nekom bendu, sastavu ili sam što je uglavnom nedovoljno ili sporadično)
3. Priliku da mu budu konkurencija kod zapošljavanja imaju i svi oni koji polože stručni ispit, a s tamburom baš i nemaju nekakve rezultate
4. Mladi završeni srednjoškolac s zanimanjem "Glazbenik tamburaš" nema baš izbora pred sobom: ili akademija ili u gostionu.
__________________
Oldtimer
Reply With Quote
  #118  
Staro 02-02-2010, 12:34
_maestro_'s Avatar
_maestro_ _maestro_ je odsutan trenutno
Vrlo opaki diskutant
 
Registriran: Oct 2006
Postovi: 7,636
_maestro_ zrači veličanstvenom aurom_maestro_ zrači veličanstvenom aurom 156
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by saky Vidi Post
Mislim da titula u ovom slucaju nije bitna, jer ako dobijes pravo rada na srednjoj skoli sta si nego profesor tambure?
titula je bitna iz samo iz formalnih razloga, ali je bitna.
bespravno korištenje akademske titule je kazneno djelo. kao takvo može izazvati brojne probleme onome ko koristi titulu bespravno.
profesor je akademska titula za koju se mora imati završen odgovarajući fakultet (VSS - 7. stupanj po starom sistemu; kako je po bolonjskom ne znam).
nikakva komisija ne može imati ovlaštenja kakva ima institucija kao što je na primjer fakultet u sastavu sveučilišta...
__________________
U meni trepti panonska duša i volim svojih didova svit
Reply With Quote
  #119  
Staro 02-02-2010, 15:08
saky's Avatar
saky saky je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: May 2006
Postovi: 1,708
saky će postati slavan vrlo brzo 56
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by _maestro_ Vidi Post
...profesor je akademska titula za koju se mora imati završen odgovarajući fakultet (VSS - 7. stupanj po starom sistemu; kako je po bolonjskom ne znam).
nikakva komisija ne može imati ovlaštenja kakva ima institucija kao što je na primjer fakultet u sastavu sveučilišta...
meastro, potencijalni kandidat za drzavni ispit iz predmeta tambura vec ima profesorsku titulu samim time sto je zavrsio akademiju..kada polozi i taj drzavni ispit onda ima i zakonsko opravdanje da stavi iza svojega imena prof. tambure..

p.s. neka me netko od akademaca ispravi ako grijesim..
__________________
All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost...
Reply With Quote
  #120  
Staro 02-02-2010, 16:27
_maestro_'s Avatar
_maestro_ _maestro_ je odsutan trenutno
Vrlo opaki diskutant
 
Registriran: Oct 2006
Postovi: 7,636
_maestro_ zrači veličanstvenom aurom_maestro_ zrači veličanstvenom aurom 156
Uobičajeno

... previdio sam detalj da taj kandidat već ima završenu muz. akademiju.

a akademci, kakve titule dobiju? ok, zavisi od smjera, ali čuo sam negdje da se postaje npr. diplomirani hornist, dipl.oboist itd...
__________________
U meni trepti panonska duša i volim svojih didova svit
Reply With Quote
Reply


Pravila Postanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Prijeđi Na


Vremenska Zona je GMT +1. Trenutno je 04:43 sati.


Powered by vBulletin Version 3.8.1 (hrvatski)
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Sve poruke koje su nastale kao dio rasprava (uključujući sve poruke na profilima i grupama), kao i mišljenja, savjeti, tvrdnje i izjave ili druge informacije sadržane u bilo kojoj napisanoj poruci na forum.tambura.com.hr-u ili prenesene od treće strane, odgovornost su autora poruke, a ne forum.tambura.com.hr-a, osim u slučaju kada je tambura.com.hr naveden kao autor poruke. Ukoliko je pojedina poruka objavljena ili prenesena unutar forum.tambura.com.hr domene, objavljivanje poruke ni u kom slučaju ne znači da je na bilo koji način od strane forum.tambura.com.hr-a verficirana točnost, potpunost ili korisnost objavljene poruke. forum.tambura.com.hr potiče posjetitelje i članove foruma na prijavu svih poruka nepoželjnog sadržaja na adresu webmaster@tambura.com.hr. Forum nije pod stalnim nadzorom.