Forums  

Go Back   Forums > Instrumenti i oprema > Majstori glazbalari

Reply
 
Opcije Teme Način Prikaza
  #1  
Staro 18-11-2007, 22:19
_maestro_'s Avatar
_maestro_ _maestro_ je odsutan trenutno
Vrlo opaki diskutant
 
Registriran: Oct 2006
Postovi: 7,636
_maestro_ zrači veličanstvenom aurom_maestro_ zrači veličanstvenom aurom 156
Uobičajeno Kudlik

namjerno otvaram novu temu, umjesto da pišem post na temi o majstorima glazbalarima.
posebna tema za graditelje instrumenata iz loze kudlik je opravdana već samim značajem tih graditelja, poznatom kvalitetom njihovih instrumenata koju je teško nadmašiti.
ima nas raznih ukusa i fela, ali ne znam niti jednog tamburaša koji visoko ne cijeni tambure s potpisom kudlik.

drugi razlog otvaranja zasebne teme je to da se na forum prijavio g. ernest arnold, potomak loze kudlikovih koji se bavi prikupljanjem dokumentacije i ostale građe o kudlicima i koji je izrazio zelju da ovdje napise nesto o tim graditeljima, objavi neke slike, dokumente i odgovori na pitanja zainteresiranih.

nekako mi se čini praktičnije da sve to bude na jednoj specijaliziranoj temi, nego na širokoj i općemitoj temi o majstorima glazbalarima.


za početak evo grafički prikaz obiteljske grane kudlika. materijal je ustupio erno arnold, a ja sam sliku preuredio da bude preglednija na forumu.

crveno su označeni članovi obitelji koji su imali svoj obrt.
začetnik loze graditelja je adam kudlik, karolov otac...
hazassag znaci vjencanje (u okvirima su navedene godine vjencanja)



iz ovoga je vidljivo da karoly nije belin otac, kako smo mnogi od nas mislili, nego bratic... 20 godina stariji bratic.
bela je poznat i pod imenom vojislav.

ocekujem da ce g. erno arnold nastaviti temu sa svojim prilozima.
__________________
U meni trepti panonska duša i volim svojih didova svit

Last edited by _maestro_; 18-11-2007 at 22:24.
Reply With Quote
  #2  
Staro 20-11-2007, 01:10
_maestro_'s Avatar
_maestro_ _maestro_ je odsutan trenutno
Vrlo opaki diskutant
 
Registriran: Oct 2006
Postovi: 7,636
_maestro_ zrači veličanstvenom aurom_maestro_ zrači veličanstvenom aurom 156
Uobičajeno

Obzirom da g. Arnold nije baš vičan forumima, za početak ja citiram njegovu poruku.

Quote:
Originally Posted by Ernest Arnold
Evo uzimam sebi hrabrosti , da se uključim u ovo divno društo, iako nisam tamburaš, čak ni ne pripadam u muzičarsku branšu. Kakve veze imam onda sa tamburama? Više, nego što možete pretpostaviti! Mnogi od vas, bili sretni, kad bi - u prošlosti – videli, ono što sam ja video! Naime, ja sam skoro jedini - još živ – koji je godina gledao, kako Karlo Kudlik bušio rupe na gornjoj dasci prima, plete žice za instrumente, ili motao na kalemove.
Ogromni balvani – donošene iz Slavonije – u Karlovom dvorištu, za nas značio pravi raj, igralište svoje vrste. Samo što nismo zaplakali, kad su sve to obradili, i složili na tavanu. Na priloženoj fotografiji, (prilično slabog kvaliteta), od 1946 godine, taj mali klinac sa desne strane, to sam ja!
Kako bi odgonetnuo zagonetku, Adam Kudlik, osnivač čuvene dinastije izrađivača muzičkih instrumenata iz Subotice, je bio moj ded, a Karlo moj ujak. Karlova sestra, Rozalija, moja majka. Na rodoslovlju, koji je već postavljen na forum, sve se to jasno vidi, bez obzira, što sam sve to sastavio na mom materinskom - mađarskom - jeziku. Sasvim gore (označen plavom bojom) stoji moje Ernő, rođen 1938 godine.
Kada je u pitanju jezik – oni koji dobro znaju Subotičke prilike – tamo niko ne govori, onako “pošteno” ispravno ni jedan jezik! Ni ja nisam iznimka. Sve u svemu, tipičan sam vojvođanin, koji ni sam ne zna šta po nacionalnosti. Možda ću vremenom, objaviti iscpniju biografiju o sebi, na postu: Predstavite se!

Kada mi je pre oko 12 godina (već kao penzioneru) sinula ideja, da bi trebalo nešto sastaviti na spomen Kudlikovih, bilo je prekasno. Tada već i najmlađi od Kudlikovih, koji je imao svoju radionicu, Bela (odnosno Vojislav), barem 15 godina nije bio među živima. Nešto fotografija sam uspeo pronaći kod rodbine, ali upravo ono što je najzanimljivije, predmeti vezane za ovu struku, vrlo malo. Dokumenata maltene ništa! Nalepnicu, sa čuvenim crvenim tigrom, koje smo nekoć bez veze lepili po tavanu na gredama, jedva sam uspeo pronaći (jedan primerak!) tek ove godine! Jedino što je preostalo, to je mukotrpno istraživanje kod kolekcionara, po arhivima, crkvenim matičnim knjigama i sl. i to, počevši od Beograda, do Budimpešte.
Najzanimljivije detalje prikupljenog materijala ću postepeno objaviti na ovom forumu, sa posebnim osvrtom na tambure. Naime – uprkos teškoćama – imam toliku masu materijala, da sve to objaviti na ovom mestu nemoguće. Ukoliko neko želi saznati nešto više, slobodno pitajte, ja sam otvoren da podelim moje informacije. Konačno, to je i svrha ovog foruma.

Kao za početak toliko! Pošto je prostor na forumu ograničen, ovaj put ne želim ulaziti u detalje. U vezi rodoslovlja bi samo toliko korigovao, da osobe naznačene crvenom bojom, su oni koji su izučili zanat, bez obzira da li su nastavili kasnije, odnosno postali zanatlije. O tim detaljima ćemo kasnije.


__________________
U meni trepti panonska duša i volim svojih didova svit

Last edited by _maestro_; 20-11-2007 at 01:15.
Reply With Quote
  #3  
Staro 23-11-2007, 20:43
Ernest Arnold's Avatar
Ernest Arnold Ernest Arnold je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: Nov 2007
Postovi: 277
Ernest Arnold će postati slavan vrlo brzo 59
Uobičajeno Kudlik

Očigledno je, da kompjuter nisu izmislili za moju generaciju! Ovo je tek pokušaj da sam nastavim temu o Kudlikovima, odnosno eksperiment, da li ću uopšte uspeti samostalno uraditi, kako ne bi gnjavio druge.
Zahvalan sam -maestru- na pomoć, što mi mi postavio na forum uvodni tekst o Kudlikovima.
Drugo je pitanje, ubacivanje slika. Ako u ovome uspem, ima nade, da ću nastaviti dalje.
Dakle sledi, biografija Adama Kudlika, kao prvi korak.
Reply With Quote
  #4  
Staro 24-11-2007, 11:24
Ernest Arnold's Avatar
Ernest Arnold Ernest Arnold je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: Nov 2007
Postovi: 277
Ernest Arnold će postati slavan vrlo brzo 59
Uobičajeno Kudlik

Evo moj "poslednji" pokušaj, pa ako uspem, onda sam "pobednik"!
Posle toga sledi, obećana biografija.

KA-portret-05.jpg

Sada sam nešto uradio, bio bi sretan kad bi znao šta?

Last edited by Evil Dick; 24-11-2007 at 11:33. Razlog: smanjiio sliku
Reply With Quote
  #5  
Staro 24-11-2007, 12:27
_maestro_'s Avatar
_maestro_ _maestro_ je odsutan trenutno
Vrlo opaki diskutant
 
Registriran: Oct 2006
Postovi: 7,636
_maestro_ zrači veličanstvenom aurom_maestro_ zrači veličanstvenom aurom 156
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by Ernest Arnold Vidi Post
Sada sam nešto uradio, bio bi sretan kad bi znao šta?
eto erno, uspjelo je

sliku mogu vidjeti svi koji su se logirali na forum pod svojim nickom...
__________________
U meni trepti panonska duša i volim svojih didova svit
Reply With Quote
  #6  
Staro 25-11-2007, 11:01
IvanZU IvanZU je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Mar 2007
Postovi: 1,699
IvanZU je na dobrom putu 47
Uobičajeno dinastija Kudlik

......odlično i za svaku pohvalu! ....nadam se da će biti još informacija!
Inače, mene (OSOBNO) zanima da li postoji kakav dokument, spisak zaposlenika koji su prošli kroz radionicu i izučili zanat kod Kudlika. Prema mojim informacijama, otac i majka od majstora Zarića iz Vinkovaca su bili zaposleni kod kudlika u manufakturi tambura, pa ako postoje kakvi zapisi o njima i drugim šegrtima/majstorima unaprijed zahvaljujem!
Reply With Quote
  #7  
Staro 25-11-2007, 15:02
Ernest Arnold's Avatar
Ernest Arnold Ernest Arnold je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: Nov 2007
Postovi: 277
Ernest Arnold će postati slavan vrlo brzo 59
Uobičajeno Kudlik

Da imam, uglavnom o svim učenicima. Đura Zarića, starijeg, sam lično znao, imam i neke fotografije i dokumente o zaposlenju kod Kudlikovih. Sa Đurom Zarićem-mlađem, (taj koji sada u Vinkovcima) zajedno smo igrali među tim balvanima u Subotici.
O tim detaljima ću pisati u hronološkom redosledu.
U savakom slučaju, zahvaljujem se na intresovanje. Vi ste prvi, koji je reagovao (osim "Maestra") na forumu.
Reply With Quote
  #8  
Staro 25-11-2007, 15:17
IvanZU IvanZU je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Mar 2007
Postovi: 1,699
IvanZU je na dobrom putu 47
Uobičajeno

odlično! Napokon malo "svježine" na ovim forumskim prostorima, imate punu podršku od velikog broja tamburaša, nisu svi na forumu često pa dosta njih još nije vidjelo sve postove. Bilo mi je zanimljivo slušat te stare svirače koji su jako cijenili Kudlikove instrumente (što je i dan danas tako) tako sam i čuo za Đulu Zarića...svako dobro, samo naprijed!
Reply With Quote
  #9  
Staro 25-11-2007, 15:58
Ernest Arnold's Avatar
Ernest Arnold Ernest Arnold je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: Nov 2007
Postovi: 277
Ernest Arnold će postati slavan vrlo brzo 59
Uobičajeno Kudlik



U sledećim nastavcima ću objaviti skraćenu biografiju Adama Kudlika, sa nekim ilustracijama.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Biografija Adama Kudlika

Adam Kudlik (Kudlik Ádám) rođen je 16. 12. 1858. god. u Subotici. Njegov otac, Ilija (Illés) je bio tkač, zanatlija. Uprkos tome, živeli su u oskudici. Nemojmo zaboraviti, da je Adam rođen svega 10 godina posle velike revolucije 1848 g.
Adam je posle završetka osnovne škole, jedno vreme je radio kod svoga oca. Kasnije je odlučio izučiti stolarski zanat.
U ono vreme šegrtvovati moglo se na dva načina. Mogli su roditelji platiti majstoru za izuči dete na zanat, ili je sam šegrt uselio u majstorovu kuću, i postao sluga, u pravom smislu te reči.
Adam je bio prinuđen, da prihvati drugu varijantu. Njegov otac je izabrao majstora Mihalja Nađa (Nagy Mihály). Pojam “radno vreme” – u ono vreme – nije postojao! Kako nam Adam pričao, u početku čak je i pelene prao u majtorovoj kući.
Posle pet godina (!) rada, 1879. god. bio je “oslobođen” – kako su tada nazivali polaganje pomoćničkog ispita.
Attached Images
File Type: jpg KÁ-fejléc-1e.jpg (98.2 KB, 374 views)

Last edited by _maestro_; 25-11-2007 at 17:03. Razlog: promjena veličine slike
Reply With Quote
  #10  
Staro 25-11-2007, 16:02
Ernest Arnold's Avatar
Ernest Arnold Ernest Arnold je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: Nov 2007
Postovi: 277
Ernest Arnold će postati slavan vrlo brzo 59
Uobičajeno Kudlik

U ono vreme su još delovali takozvani “cehovi”, slični današnjim zanatskim komorama, ali u vidu “interesne zajednice” pojedinih zanata. Propisi tih cehova bili su vrlo strogi. Taj koji je kasnije želio biti samostalni zanatlija, (po zakonu od 1816 god.) morao najmanje dve godine “vandorovati”. (Pojam – najverovatnije - potiče iz nemačke reči wanderer=putnik/lutalica). Pre toga su morali uzeti iz svog ceha “vandorovsku knjižicu”, slične današnjim radničkim knjižicama.
Adam je krenuo na put oko 1880 god. Tu i tamo su već postojale željezničke pruge, ali Adam zato nije imao novaca. Dakle pešačio, i to ne samo obaveznih dve godine, nego mnogo više. Imao je žarku želju za iskustvom. U svakom grdau, morao overiti svoju knjižicu, kod dotičnog ceha. Ne znamo kada je prestao vandorovati, ali je nam je pričao, da je na kraju prilično dugo radio u Budimpešti. Nekoliko godina (bribližno između 1885-1899) je bio zaposlen u čuvenoj fabrici cimbaloma, zvan Šunda (Schunda). Najverovatnije, tada je odlučio, da promeni profesiju. U venčanom listu od 1889, već naznačen, kao izrađivač muzičkih instrumenata.



Prve stranice "vandorovske" kjnižice, na mađarskom i nemačkom jeziku. Ovo sam uzeo iz knjižice Adamovog oca, Ilije, izdata u Subotici 1846 god. Adamovu knjižicu nažalost nemamo.

Last edited by _maestro_; 25-11-2007 at 17:05. Razlog: promjena veličine slike
Reply With Quote
  #11  
Staro 25-11-2007, 16:32
Som's Avatar
Som Som je odsutan trenutno
Mlađi diskutant
 
Registriran: Nov 2006
Postovi: 48
Som je na dobrom putu 10
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by Ernest Arnold Vidi Post
U savakom slučaju, zahvaljujem se na intresovanje. Vi ste prvi, koji je reagovao (osim "Maestra") na forumu.
Ima nas još puno koji s nestrpljenjem čekamo svaki sljedeči post, ali nememo što pametno dodati pa ne pišemo.

U svakom slučaju samo naprijed gosn Ernest nastavite sa započetim...
__________________
Reply With Quote
  #12  
Staro 25-11-2007, 16:35
gazy's Avatar
gazy gazy je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: Oct 2006
Postovi: 432
gazy je na dobrom putu 21
Uobičajeno

Da li neko od familije pravi tambure,jel postoji nasljednik?
__________________
Glazba je zvonka radost
Reply With Quote
  #13  
Staro 25-11-2007, 17:15
_maestro_'s Avatar
_maestro_ _maestro_ je odsutan trenutno
Vrlo opaki diskutant
 
Registriran: Oct 2006
Postovi: 7,636
_maestro_ zrači veličanstvenom aurom_maestro_ zrači veličanstvenom aurom 156
Uobičajeno

da... po onom obiteljskom stablu na prethodnoj stranici jedini živi potomak i izučeni graditelj instrumenata (u crvenom okviru) je karolov sin gyula kudlik.

(meni je erno u mailu napomenuo što je s gyulom, ali bolje da on sam to napiše ovdje, nego da ja reinterpretiram)
__________________
U meni trepti panonska duša i volim svojih didova svit
Reply With Quote
  #14  
Staro 25-11-2007, 21:27
Ernest Arnold's Avatar
Ernest Arnold Ernest Arnold je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: Nov 2007
Postovi: 277
Ernest Arnold će postati slavan vrlo brzo 59
Uobičajeno Kudlik Gyula

Da, upravo ta činjenica je najžalosnija u celoj priči, što niko sada ne radi više u toj struci.
Gyula Kudlik, mlađi sin Karla (za vreme Kraljevine Jug. "prekrstili" na JULIJE), iako izučio zanat, 1956 god. iselio se za Australiju. Trenutno on je jedini živ iz te dinastije. Star je 84 god.
Detaljnije o tome, kad stignemo do njega.

Drago mi je što postavljate pitanja$
Reply With Quote
  #15  
Staro 25-11-2007, 21:36
Ernest Arnold's Avatar
Ernest Arnold Ernest Arnold je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: Nov 2007
Postovi: 277
Ernest Arnold će postati slavan vrlo brzo 59
Uobičajeno Poruka "SOM"-u

nisam valda ja jedini pametan na forumu. I ja jedva čekam, da i vi nešto dodajete.

I još jedno pitanje. Ako taj smajlić znači: Dole sa kapom, onda hvala!
Reply With Quote
  #16  
Staro 25-11-2007, 22:20
ocvirek ocvirek je odsutan trenutno
Banned
 
Registriran: Feb 2007
Postovi: 338
ocvirek je na dobrom putu 10
Uobičajeno

svaka čast! odlična historiografija! kada slijedi nastavak priče???!
Reply With Quote
  #17  
Staro 25-11-2007, 22:25
Ernest Arnold's Avatar
Ernest Arnold Ernest Arnold je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: Nov 2007
Postovi: 277
Ernest Arnold će postati slavan vrlo brzo 59
Uobičajeno Kudlik

Verovatno već sutra. Ali sam bio prinuđen da tražim savete od "Maestra" da mi ne ispadaju bezvezne širine fotografija.
Reply With Quote
  #18  
Staro 26-11-2007, 15:10
Ernest Arnold's Avatar
Ernest Arnold Ernest Arnold je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: Nov 2007
Postovi: 277
Ernest Arnold će postati slavan vrlo brzo 59
Uobičajeno Kudlik

Pre nego što bi videli sledeći “veliki korak” u Adamovom životu, - ženidbu, - da preletimo preko najzanimljivijih detalja Adamovog lutanja po belom svetu.
Podatke sam uzeo iz memoara moje majke. Naime, ona je blagovremeno setila, da sve to treba zabeležiti, dok ima koga pitati! Tom poslu umnogome doprinela prilika, što je Adam, do kraja svog života (98 godina!) bio čistog razuma. Evo Adamova “maršruta”:
Prvi grad, u kojoj dobio posao, Segedin (grad 46 km. od Subotice). Naime posle katastrofalme poplave 1879, ceo grad je obnovljen. Ne znamo, koliko dugo tamo radio, ali su nadalje zabeleženi sledeći gradovi, gde je manje-više dugo radio. I to: Osijek, Pécs (Pečuj), Zagreb, Temišvar, Kikinda, Zrenjanin, Novi sad, Kula, Sombor, Zemun, Pančevo, Bela Crkva, Vršac, Nagyszeben, Kolozsvár, (Nagyszeben=Sibiu, Kolozsvár= Cluj, sada gradovi u Rumuniji), Senta, Čoka, Vinkovci, Slavonski Brod, Vukovar, Székesfehérvár, Budimpešta, Beč. Kako sam već ranije spomenuo, na kraju, godinama radio u Budimpešti.
U istom memoaru čitamo jedan događaj, koji je u današnjim prilikama, jednostavno neverovatno. Adam je jednom seo na voz u Novom Sadu i kupio voznu kartu do Zemuna. Međutim on je u vozu zaspao, i jednostavno “prešao” granicu. (Južna granica tadašnje Austro-Ugarske, je bila kod Zemuna, konkretnije, reka Sava-Dunav). Kada je u Beogradu kondukter probudio, i kontrolisao voznu kartu, upitao Adama: “Mladiću, da li vi znate, da ste u Srbiji?” Adam, kao da se ništa nije desilo, seo na drugi voz, i vratio se u Zemun.
Tokom svojih putovanja, Adam ja dva puta bio pozvan u svoj rodni grad, na regrutovanje. Oba puta je bio “škartiran”. Obrazloženje: Pre nizak je za armiju!
Ovoj priči bi još toliko dodao, da je Adam, do kraja svojih putovanja, prihvatljivo naučio govoriti, srpski, hrvatski i nemački jezik. I svakako bunjevački, jer bez toga ne bi mogao opstati u Subotici.
Reply With Quote
  #19  
Staro 26-11-2007, 16:27
Gigi Gigi je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: Oct 2006
Postovi: 208
Gigi je na dobrom putu 14
Uobičajeno

Poštovanje gostin Ernest, evo svaka vam čast kaj nam dočaravate život vašeg roda.
Ja osobno imam 2 kudlikova basprima bela i vojislav, ali me zanima kakve je karlo radil basprimove...
Nikad nisam niti čul niti vidjel tamburu karla kudlika, jel ih ima i koliko otprilike?
__________________
"Dobar muzičar nije onaj koji zna kad odsvirati koju notu... nego onaj koji zna kad notu ne treba odsvirati"
Reply With Quote
  #20  
Staro 26-11-2007, 16:48
matija_vg's Avatar
matija_vg matija_vg je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Nov 2006
Postovi: 1,086
matija_vg je na dobrom putu 20
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by Gigi Vidi Post
Poštovanje gostin Ernest, evo svaka vam čast kaj nam dočaravate život vašeg roda.
Ja osobno imam 2 kudlikova basprima bela i vojislav, ali me zanima kakve je karlo radil basprimove...
Nikad nisam niti čul niti vidjel tamburu karla kudlika, jel ih ima i koliko otprilike?
Evo prije svega pozdrav gospodinu Ernestu i pohvala za ovo izlaganje da ne kažem otkrivanje misterija oko kojih je jako puno ljudi vodilo razgovore i sad napokon znamo nešto više a kako je krenulo saznat ćemo još štošta

Gigi moram ovo napomenut da nebi opet dolazilo do zabune već je u ranijim postovima napisano Bela i Vojislav su jedna te ista osoba samo je Bela na Mađarski a Vojislav na Srpski
__________________
Kad tambure zašute
kad se svjetla ugase

Otišlo mi društvo i prijatelj znan
zadnje piće pijem sam!
Reply With Quote
Reply

Opcije Teme
Način Prikaza

Pravila Postanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Prijeđi Na


Vremenska Zona je GMT +1. Trenutno je 09:41 sati.


Powered by vBulletin Version 3.8.1 (hrvatski)
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Sve poruke koje su nastale kao dio rasprava (uključujući sve poruke na profilima i grupama), kao i mišljenja, savjeti, tvrdnje i izjave ili druge informacije sadržane u bilo kojoj napisanoj poruci na forum.tambura.com.hr-u ili prenesene od treće strane, odgovornost su autora poruke, a ne forum.tambura.com.hr-a, osim u slučaju kada je tambura.com.hr naveden kao autor poruke. Ukoliko je pojedina poruka objavljena ili prenesena unutar forum.tambura.com.hr domene, objavljivanje poruke ni u kom slučaju ne znači da je na bilo koji način od strane forum.tambura.com.hr-a verficirana točnost, potpunost ili korisnost objavljene poruke. forum.tambura.com.hr potiče posjetitelje i članove foruma na prijavu svih poruka nepoželjnog sadržaja na adresu webmaster@tambura.com.hr. Forum nije pod stalnim nadzorom.