Forums  

Go Back   Forums > Instrumenti i oprema > Majstori glazbalari

Reply
 
Opcije Teme Način Prikaza
  #201  
Staro 08-09-2012, 02:51
aleks202's Avatar
aleks202 aleks202 je odsutan trenutno
Mlađi diskutant
 
Registriran: Jul 2006
Postovi: 67
aleks202 je na dobrom putu 20
Uobičajeno Bocan duple stranice ????

Dajte ljudi pročitajte cijelu temu, jedna od karakteristika Vidakovićevih tambura je ta što je leđa tambure radio od mekog drveta, tj. smreke. Znači, ovo što vidite na slikama nije "patos", već su to leđa tambure, a materijal je kompletno smreka. To je i jedan od razloga što je jako malo njegovih tambura ostalo sačuvano, pa su samim time i jako rijetke, a pogotovo u očuvanom stanju sa originalnom zadnjom daskom.


Da ne kvarim temu tamo o Vidakovicu, da procitao sam BENITO ali nisam vjerovao no sada slika stvarno govori. Tacka. U svakom slucaju je protivno teoriji, Stranice i ledja, reflektiraju zvuk (hard wood) glasnjaca treperi (soft wood)

Moje pitanje je nesto drugo jer se ja i moj kolega sporimo oko necega drugoga. Bocan-duple stranice. Netko od vas je sigurno otvarao tambure od Bocana. Stranice su ljepljene kao sofersajba na autu, iz dva dijela, vidim da tako isto radi i Brodaric i Stevo Tatic. Dva dijela, dva dijela i to je OK, ali on tvrdi da su ta dva dijela razdvojena, kao azmedju su postavljene letvice pa ima sendvitch zonu, zrak izmedju ( na principu duplo dno). Da li su razdvojena ili nisu?
Reply With Quote
  #202  
Staro 08-09-2012, 06:40
SinisaA SinisaA je odsutan trenutno
Mlađi diskutant
 
Registriran: May 2010
Postovi: 79
SinisaA je na dobrom putu 26
Uobičajeno

Nisu!
Reply With Quote
  #203  
Staro 04-07-2013, 09:47
bocanvinko bocanvinko je odsutan trenutno
Član
 
Registriran: Jul 2013
Postovi: 1
bocanvinko je na dobrom putu 10
Uobičajeno Bocanova berda

Pozdrav, danas ću postaviti slike svoje berde koja je navodno bocan a vi procjenite jel je
Reply With Quote
  #204  
Staro 04-07-2013, 14:45
VeljoSB's Avatar
VeljoSB VeljoSB je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Sep 2008
Postovi: 1,560
VeljoSB će postati slavan vrlo brzo 74
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by bocanvinko Vidi Post
Pozdrav, danas ću postaviti slike svoje berde koja je navodno bocan a vi procjenite jel je
Što ćeš s korisničkim imenom ako berda nije Bocan?
__________________
"Sve što trebate učiniti jest udariti prave note u pravo vrijeme i glazbalo svira samo!"
(J.S.Bach)
Reply With Quote
  #205  
Staro 27-11-2014, 21:00
bgd_202 bgd_202 je odsutan trenutno
Član
 
Registriran: Nov 2011
Postovi: 5
bgd_202 je na dobrom putu 10
Uobičajeno

O Bocanu, kao i o mnogim majstorima, ne mozemo govoriti uopsteno kada je rec o kvalitetu njegovih instrumenata. Neke opste stvari mogu da stoje: da je stari Bocan bio bolji od mladjeg, da je mladji Bocan radio crne tambure, da ih je izradio na stotine, verovatno hiljade, i da njihov kvalitet varira od vrhunskih tambura do srednje-zalosnih. I jedne i druge sam vidjao i probao. O Bocanu znam mnogo, sve su informacije iz prve ruke, poznavao sam ga, i cesto u njegovoj radionici s njim razgovarao i slusao njegove "rezone" o tamburi i tamburasima. Sve u svemu hteo sam samo da vam ukazem da sintagma "bocanova tambura" nije dovoljna da bi se govorilo o kvalitetnoj tamburi. Prvio je on tambure svakakvih kvaliteta.
Reply With Quote
  #206  
Staro 27-11-2014, 23:42
eXeR's Avatar
eXeR eXeR je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Feb 2006
Postovi: 2,723
eXeR će postati slavan vrlo brzo 55
Uobičajeno

kao i svaki majstor
__________________
KLIKNI OVDJE
Reply With Quote
  #207  
Staro 28-11-2014, 00:10
tamish's Avatar
tamish tamish je odsutan trenutno
Moderator
 
Registriran: May 2006
Postovi: 3,373
tamish zrači veličanstvenom auromtamish zrači veličanstvenom aurom 180
Uobičajeno po porudžbini???

Quote:
Originally Posted by bgd_202 Vidi Post
...mladji Bocan radio crne tambure, da ih je izradio na stotine, verovatno hiljade, i da njihov kvalitet varira od vrhunskih tambura do srednje-zalosnih. I jedne i druge sam vidjao i probao. O Bocanu znam mnogo, ...
svaka čast na poznavanju Bocana, moj basprim je rađen po porudžbini 1970.god od šarenog javora, i ima bordo glasnjaču... tambura se prodaje...

__________________

Četir' konja debela u pesmu si uprezala !
Četir' strane sveta u pupak si nam uvezala !
Ej, Vojvodino od plača, od đubreta i od kolača,
a vere četir', a peta ciganska, a šesta iz tambure riče !

...galerija slika tambura...klik

https://www.facebook.com/ZbirkaTambura
Reply With Quote
  #208  
Staro 28-11-2014, 13:53
bgd_202 bgd_202 je odsutan trenutno
Član
 
Registriran: Nov 2011
Postovi: 5
bgd_202 je na dobrom putu 10
Uobičajeno

Bordo tambure radio je u ranoj fazi, i to sasvim odgovara godistu vaseg basprima, medjutim sareni javor se ne koristi za prednju dasku. U to vreme Bocanovi su jos uvek imali smreku koju su davno uvezli iz Rusije, tako da je sasvim mogucno da je od tog drveta uradjena glasnjaca, cime bi tambura bila odlicnog tona. Ali, samo godiste izrade nije nikakva garancija.
Reply With Quote
  #209  
Staro 28-11-2014, 21:08
tamish's Avatar
tamish tamish je odsutan trenutno
Moderator
 
Registriran: May 2006
Postovi: 3,373
tamish zrači veličanstvenom auromtamish zrači veličanstvenom aurom 180
Uobičajeno javor dole-smreka gore

naravno, glasnjača je smreka i to pristojno sitan god...
__________________

Četir' konja debela u pesmu si uprezala !
Četir' strane sveta u pupak si nam uvezala !
Ej, Vojvodino od plača, od đubreta i od kolača,
a vere četir', a peta ciganska, a šesta iz tambure riče !

...galerija slika tambura...klik

https://www.facebook.com/ZbirkaTambura
Reply With Quote
  #210  
Staro 21-01-2020, 02:40
hiron1's Avatar
hiron1 hiron1 je odsutan trenutno
Član
 
Registriran: Jul 2017
Postovi: 19
hiron1 je na dobrom putu 20
Uobičajeno Nije umro 80-ih

Quote:
Originally Posted by _maestro_ Vidi Post
očigledno se javlja dosta kontradiktornih tvrdnji i izjava oko lajosa bocana. izgleda da nitko od nas nije baš načisto s tim.
recimo, po mojim saznanjima žute naljepnice su se pojavile tek kasnije u fazi crnih tambura.

ipak me najviše zbunjuje to otac i sin...
ono što sam prije naveo, da je otac radio žute instrumente s ukrasima kako sam prije opisao, a sin crne; moj je zaključak, ne tvrdnja.
moguće je da je sin prije crne imao žutu fazu, a tamburu od njegovog ćaće da nisam nikad ni vidio.

u ansamblu igk iz zagreba smo imali bocanovih instrumenata nabavljanih
- krajem 60-tih, - žuti s gitarskom glavom, ukrasi; po mom zaključku stariji lajos
- početkom 70-tih - žuti, S glava, manje ukrasa (moja kontra je stigla s tim instrumentima, jer su ljudi osim za kud, kupovali i za sebe istovremeno) - zakljucujem zajednicki posao oca i sina
- krajem 70-tih. - crni instrumenti - zakljucak: juniorov rad.

ako netko misli drugacije, ili jos bolje zna drugacije, bio bih zahvalan.

poznam čovjeka koji je donio zadnju turu instrumenata iz sente, rekao je da je majstor jako star i slabog zdravlja.

@matija_vg najmladji bocan je umro, tamo krajem 80-tih??? zadnji njegov prim je stigao u kud 1984. čuvam ga kod sebe u dobrim uvjetima kao zadnji biser jer su svi ovi gore nabrojani bocani na čudan način dobili noge i otišli. neki su nestali, a neki zamijenjeni đuretićevim i kosovim tamburama. i nitko mi nema pravo reći da među tamburašima i folkorašima nema lopova. ima, ima, vidio sam ih.

Bocan mlađi umro je 2001.,poznajem čovjeka kojemu je izgradio basprim 1998.,a poznato je da je i nakon '98 nao
napravio barem još desetak tambura. Mogu vas upoznati
s čovjekom koji o Bocanu zna sve.
__________________
Nema više konja, konja koji jure, nema više staroga imama zoru da najavi...
Reply With Quote
  #211  
Staro 21-01-2020, 09:31
eXeR's Avatar
eXeR eXeR je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Feb 2006
Postovi: 2,723
eXeR će postati slavan vrlo brzo 55
Uobičajeno

nema potrebe
__________________
KLIKNI OVDJE
Reply With Quote
  #212  
Staro 06-02-2020, 10:03
garavi gez's Avatar
garavi gez garavi gez je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: Dec 2008
Postovi: 314
garavi gez je na dobrom putu 30
Uobičajeno lozinka

Lp, molim nekoga od moderatora da mi za moj profil garavi gez, pošalje novu lozinku. staru sam zaboravio. hvala
Reply With Quote
  #213  
Staro 07-02-2020, 14:39
eXeR's Avatar
eXeR eXeR je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Feb 2006
Postovi: 2,723
eXeR će postati slavan vrlo brzo 55
Uobičajeno

pa imas spremljeno u browseru....
__________________
KLIKNI OVDJE
Reply With Quote
Reply

Opcije Teme
Način Prikaza

Pravila Postanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Prijeđi Na


Vremenska Zona je GMT +1. Trenutno je 09:30 sati.


Powered by vBulletin Version 3.8.1 (hrvatski)
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Sve poruke koje su nastale kao dio rasprava (uključujući sve poruke na profilima i grupama), kao i mišljenja, savjeti, tvrdnje i izjave ili druge informacije sadržane u bilo kojoj napisanoj poruci na forum.tambura.com.hr-u ili prenesene od treće strane, odgovornost su autora poruke, a ne forum.tambura.com.hr-a, osim u slučaju kada je tambura.com.hr naveden kao autor poruke. Ukoliko je pojedina poruka objavljena ili prenesena unutar forum.tambura.com.hr domene, objavljivanje poruke ni u kom slučaju ne znači da je na bilo koji način od strane forum.tambura.com.hr-a verficirana točnost, potpunost ili korisnost objavljene poruke. forum.tambura.com.hr potiče posjetitelje i članove foruma na prijavu svih poruka nepoželjnog sadržaja na adresu webmaster@tambura.com.hr. Forum nije pod stalnim nadzorom.