Forums  

Go Back   Forums > Tambura općenito > Tamburaši i bandovi

 
 
Opcije Teme Način Prikaza
Prev Previous Post   Next Post Next
  #1  
Staro 14-12-2006, 13:17
Hrvoje's Avatar
Hrvoje Hrvoje je odsutan trenutno
Moderator
 
Registriran: Dec 2005
Postovi: 5,527
Hrvoje će postati slavan vrlo brzoHrvoje će postati slavan vrlo brzo 116
Uobičajeno Gazde

Evo otvaram diskusiju o tamburaškom sastavu Gazde.

Za početak copy/paste sa stranice - http://www.crorec.hr/crorec.hr/izvod...JECT_ID=101346

*********************************

GAZDE: 10 GODINA POSLIJE
Kada su se prije desetak godina pojavili na glazbenoj sceni, točnije na Požeškom festivalu, izazvali su najrazličitije komentare. Od onih - što nam to treba u narodnoj glazbi do oduševljenja odmakom od tradicionalnog, ne samo sviranja nego odjevanja i uopće pristupa sceni. Gazde su doista donijele nešto novo. Odjeveni u kožne jakne, do tada prispodobive jedino rokerima, svirali su tambure znatno žešće nego je to uobičajeno, trudili su se biti na usluzi novinarima, a i pjesma "Zbog tebe sam to što jesam" tandemu Zdravko Šljivac - Željko Krznarić, bitno se razlikovala po glazbenom sklopu i zvuku od svega što je bilo uobičajeno za tamburaše.
Dečki iz Markuševca, Marko Bujanović, Damir Popović, Vladimir Kota, Silvio Šimunković, Mario Kršić i Robert Serić, vođeni Damirom Mikijem Mihovcem jasno su dali do znanja da na tamburaškoj sceni nikad više neće biti po starom. Meteorski uspon, od nepoznatih dečaka s ruba grada do medijske i estradne atrakcije, zbijen je u manje od mjesec dana. Publika ih je prihvatila, kritika je u početku bila suzdržana i zbunjena. Mihovec i Šljivac danas će reći - "Jednostavno, željeli smo tamburu približiti mladima." I uspjeli su. Četiri puta napunili su veliku dvoranu zagrebačkog Doma sportova. Dva puta KD Lisinski. A to mogu rijetki. Pobjeđivali na festivalima u Požegi, Pitomači, Urodu... Osvoili Porina za najbolji folk album, dobili Večernjakove Ruže popularnosti, Zlatnu pticu Croatia Records za 100.000 prodanih nosača zvuka, obišli sve kontinente od Autralije do Amerike...
I ostali normalni, skromni dečki. Dobri sa svim kolegama, publikom i javnošću. U mnogim segmentima postali su uzor drugima i obrazac kako se mora raditi želi li se ostati na sceni dugo. Njihovim izdanjima bave se muzikolozi i oni će reći posljednju riječ. No na to ćemo morati pričekati jer Gazde još nisu rekle sve što imaju.
Stjepan Šagovac (predgovor Zlatne Kolekcije)

***************************************

Možda maestro ima kakvu priču, zgodu, anegdotu iz početaka Gazdi kad su još bili "Neki novi klinci"? Jel' zna netko nešto više o njihovoj turneji s Lošom iz Plavog orkestra i tim obradama starih pjesama Plavog orkestra? Izgleda da je to veliki comeback za Gazde...

Mislim da svaki tamburaški bend u svojem repertoaru ima (barem) dva njihova hita - "Zbog tebe sam to što jesam" i "Još i danas zamiriši trešnja", a osim te dvije imaju još mnogo odličnih pjesama.

Nekako mi se čini da su u tamburaškim krugovima Gazde kao svirači pomalo podcijenjeni, ali to je samo možda moj dojam.

Za njihove odlične pjesme su naravno najviše zaslužni ljudi koji su ih pisali i skladali - da nabrojim neke (preuzeto s www.diskografija.com) - Zdravko Šljivac, Željko Krznarić, Veljko Škorvaga, Miroslav Drljača (sad sam i otkrio što znači to D. ) Rus, Vjekoslav Dimter, Rajko Dujmić, Nenad Ninčević...

Poznata je i priča kako su bili predgrupa Pageu i Plantu na njihovom koncertu u Ledenoj dvorani (osobno su ih oni pozvali jer su ih čuli na nekoj svirci i bili oduševljeni) i kako ih je publika isfućkala i gađala kovanicama i otjerala sa stagea.

Malo više o tome - http://www.pfri.hr/plima/plima6/zeppelin.html

A evo i interview s Gazdama na T'landu - http://www.tamburaland.com/forum/showthread.php?t=835

Uglavnom, pokušali su spojiti tamburu i rock i nekako se našli između...

Zanima me jel' netko od ovdje prisutnih bio na njihovim koncertima u Domu sportova? Po snimci se čuje da je to bila takva euforija da je to nevjerovatno i mislim da se to više nikad neće ponoviti da tamburaški bend svojim autorskim pjesmama (dobro svirali su i "Divno je biti nekome nešto", "Otvor' ženo kapiju", "Crvenu Kristinu", al' bilo je i dosta njihovih stvari) i samostalnim koncertom napuni takvu dvoranu. Doduše to će se vjerojatno dogoditi opet Gazdama, ali u kombinaciji s Lošom i Tonyjem Cetinskim...

Naravno tu su i crne kožne hlače i bijele tambure. I ona priča kako su dobili batina na otvaranju nekog hotela (restorana).

Evo ja mislio samo pejstati onaj tekst, ali na kraju se raspisao. Pa molim i vaše mišljenje o fenomenu zvanom "Gazde".

E, da, i mislim da je definitivno sramota da nemaju website.


Evo i slička iz mladih dana s bijelim tamburama... Cover aktualnog izdanja, kompilacije "Zlatna kolekcija".

__________________
“Uz pjesmu mi se, evo, rodimo, uz pjesmu umiremo...”

Last edited by Hrvoje; 14-12-2006 at 13:26.
Reply With Quote
 


Pravila Postanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Prijeđi Na


Vremenska Zona je GMT +1. Trenutno je 06:10 sati.


Powered by vBulletin Version 3.8.1 (hrvatski)
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Sve poruke koje su nastale kao dio rasprava (uključujući sve poruke na profilima i grupama), kao i mišljenja, savjeti, tvrdnje i izjave ili druge informacije sadržane u bilo kojoj napisanoj poruci na forum.tambura.com.hr-u ili prenesene od treće strane, odgovornost su autora poruke, a ne forum.tambura.com.hr-a, osim u slučaju kada je tambura.com.hr naveden kao autor poruke. Ukoliko je pojedina poruka objavljena ili prenesena unutar forum.tambura.com.hr domene, objavljivanje poruke ni u kom slučaju ne znači da je na bilo koji način od strane forum.tambura.com.hr-a verficirana točnost, potpunost ili korisnost objavljene poruke. forum.tambura.com.hr potiče posjetitelje i članove foruma na prijavu svih poruka nepoželjnog sadržaja na adresu webmaster@tambura.com.hr. Forum nije pod stalnim nadzorom.