Forums  

Go Back   Forums > Tambura općenito > Ostalo

Reply
 
Opcije Teme Način Prikaza
  #1  
Staro 22-02-2008, 01:04
perpe perpe je odsutan trenutno
Mlađi diskutant
 
Registriran: Dec 2007
Postovi: 29
perpe je na dobrom putu 10
Uobičajeno Ima li tko kakvu dobru knjigu??

ej ljudi... zanima me ako ima tko kakvu dobru knjigu za preporučit??? ili nekakav priručnik za za početnike... bilo što sta se tiće sviranja tambure(prime)... hvala..
Reply With Quote
  #2  
Staro 22-02-2008, 14:19
bando's Avatar
bando bando je odsutan trenutno
Super Moderator
 
Registriran: May 2007
Postovi: 1,177
bando će postati slavan vrlo brzo 62
Uobičajeno Prof. Siniša Leopold - Tambura u Hrvata

To je knjiga koju ja imam, objašnjeno sve o tamburi općenito.
Ima dosta hrvatskih narodnih pjesama (melodija).
Attached Images
File Type: jpg tambuhrvatapocetnaog3.jpg (54.0 KB, 87 views)
File Type: jpg tambuhrvatasadrzajsp2.jpg (55.5 KB, 66 views)
__________________
Al ja još nisam našo šta mi duša traži
jednu ružu iz mladosti rane
ta se ruža mojom zvala, ta je ruža za me cvala
a ja je ubro pa je bacio
Reply With Quote
  #3  
Staro 22-02-2008, 15:12
_maestro_'s Avatar
_maestro_ _maestro_ je odsutan trenutno
Vrlo opaki diskutant
 
Registriran: Oct 2006
Postovi: 7,636
_maestro_ zrači veličanstvenom aurom_maestro_ zrači veličanstvenom aurom 156
Uobičajeno

problem je s knjigama (udžbenicima za tamburu).... malo ih je, a niti jedna nije (po mom mišljenju) univerzalna.

kako se zove onaj udžbenik od željka bradića?
perpe je napisao negdje da svira na g štimu, bradićeva knjiga bi mu mogla odgovarati.
__________________
U meni trepti panonska duša i volim svojih didova svit
Reply With Quote
  #4  
Staro 22-02-2008, 15:59
IvanZU IvanZU je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Mar 2007
Postovi: 1,699
IvanZU je na dobrom putu 47
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by perpe Vidi Post
ej ljudi... zanima me ako ima tko kakvu dobru knjigu za preporučit??? ili nekakav priručnik za za početnike... bilo što sta se tiće sviranja tambure(prime)... hvala..
....evo, nadam se da će ti pomoć!
http://www.gatalinka.hr/izdavacka_djelatnost.html

...zasvirajte tambure 1 i 2, ja imam 1, lijepo je sve objašnjeno.....
edit: a ha, nisam vidio da svira na g, ovo su knjige za početnike "sremskog" sustava....

Last edited by IvanZU; 22-02-2008 at 16:04.
Reply With Quote
  #5  
Staro 23-02-2008, 00:41
perpe perpe je odsutan trenutno
Mlađi diskutant
 
Registriran: Dec 2007
Postovi: 29
perpe je na dobrom putu 10
Uobičajeno

hvala na prijedlozima... a sad je pitanje gdje mogu to nabavit... jer sam iz manjeg grada... pa... bio sam u gradskoj knjiznici ali nema ni knjigice o osnovama sviranja... i da... nisam ja nigdje napisao da sviram na g-stimu... napisao sam samo da sam prije svirao na jankovic stim bisernice... a sad sviram... hmmm... koji stim.... mislim da je A/E... E,H, Fis ,Cis... jel tak???

Last edited by perpe; 23-02-2008 at 00:51. Razlog: zaboravih napisati..
Reply With Quote
  #6  
Staro 23-02-2008, 01:10
z_kc's Avatar
z_kc z_kc je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: Mar 2007
Postovi: 146
z_kc je na dobrom putu 10
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by bando Vidi Post
To je knjiga koju ja imam, objašnjeno sve o tamburi općenito.
Ima dosta hrvatskih narodnih pjesama (melodija).
imam i ja tu knjigu, ako si totalni pocetnik, bojim se da ti ta knjiga nece biti dovoljna, tu su samo ukratko objašnjene neke osnove, i ono opcenito o tamburi.
mislim da te ni jedna knjiga nemre nauciti svirati, rađe nadi nekog iskusnog sviraca i zamoli ga da ti objasni i pokaze neke osnove ili pak nesto vise, ako si osnove savladal. ako treba i plati, nebu ti zal.
npr. ako jos ni trzati neznas, knjiga te to nebude naucila, to ti jednostavno neko mora pokazati, i ti onda moras puno vjezbati.
Reply With Quote
  #7  
Staro 23-02-2008, 01:42
perpe perpe je odsutan trenutno
Mlađi diskutant
 
Registriran: Dec 2007
Postovi: 29
perpe je na dobrom putu 10
Uobičajeno

a nisam bas ono totalni pocetnik... svirao sam u osnovnoj jankovic bisernicu... ali problem je u tome sto nisam naucio note... nas princip vjezbe je bio ovakav: profesor nam je pokazao koje polje trebamo stisnuti i mi bismo to naucili napamet... i nakon mjesec dana rasturali....
trzati znam... znam svirati triole... sesnestinke... ali note me muce...hodao sam u kud na probe ,ali nemam vremena... zbog faxa.. ako nemam predavanja, imam ispite...pa puno izostajem s proba... recimo, u c-duru znam odsvirati vjezbe koje smo imali... ali u g-duru smo imali neku vjezbu i skroz sam se pogubio... kad smo svirali samo s tri prsta... ma.. a necu da prima doma skuplja prasinu...malo mi je teze prec s jankovica na ovaj stim... mislim da je A/E stim...
z_kc ti si pretpostavljam iz koprivnice, ako jesi onda smo skoro susjedi...
Reply With Quote
  #8  
Staro 23-02-2008, 02:12
z_kc's Avatar
z_kc z_kc je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: Mar 2007
Postovi: 146
z_kc je na dobrom putu 10
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by perpe Vidi Post
a nisam bas ono totalni pocetnik... svirao sam u osnovnoj jankovic bisernicu... ali problem je u tome sto nisam naucio note... nas princip vjezbe je bio ovakav: profesor nam je pokazao koje polje trebamo stisnuti i mi bismo to naucili napamet... i nakon mjesec dana rasturali....
trzati znam... znam svirati triole... sesnestinke... ali note me muce...hodao sam u kud na probe ,ali nemam vremena... zbog faxa.. ako nemam predavanja, imam ispite...pa puno izostajem s proba... recimo, u c-duru znam odsvirati vjezbe koje smo imali... ali u g-duru smo imali neku vjezbu i skroz sam se pogubio... kad smo svirali samo s tri prsta... ma.. a necu da prima doma skuplja prasinu...malo mi je teze prec s jankovica na ovaj stim... mislim da je A/E stim...
z_kc ti si pretpostavljam iz koprivnice, ako jesi onda smo skoro susjedi...
pa ako si savladao dobro tehniku, mislim da je nauciti note laksi dio, za to ti cak ni netreba knjiga za tamburu, vec mozes nabaviti i neku pocetnicku knjigu za sollfeggio (jedini uvjet je da znas gdje ti se nalazi koji on na primu),
ali u svakom slucaju trebas naci nekog da ti pokaze citati note, pa ujedno i svirati, pa zatim moras nuciti alterirane tonove (#-povisene i b-snizene). kad to naucis pozeljno ti je nauciti u kojem duru/molu dolaze koje snizilice ili povisilice (npr. E dur ima F#, C#, G#, D#; dok C dur nema nista, a npr. F-dur Bb, itd.). kad svladas taj teorijski dio, morao bi ti netko pokazati na kojoj je poziciji najbolje svirati neku pjesmu ovisno o duru iz kojeg je. to bi ti bilo to ukratko, a sad na posel
da iz KC sam, odkud si ti?
Reply With Quote
  #9  
Staro 23-02-2008, 02:22
perpe perpe je odsutan trenutno
Mlađi diskutant
 
Registriran: Dec 2007
Postovi: 29
perpe je na dobrom putu 10
Uobičajeno

da... sve je to lijepo sto si napisao...a sad na posel... od kud poceti??? za pocetak bi mi bilo dosta da naucim c-dur, d-dur, i g-dur... jer mi se cini da su za potrebe kuda stvari obicno u tim durevima... c-dur mozemo izbacit... to recimo da znam... hah, bas i neznam di se nalazi koji ton na primu... npr na E zici... od kojeg tona pocinje???? inace sam iz ludbrega... reko sam ti da smo susjedi...
Reply With Quote
  #10  
Staro 23-02-2008, 08:45
Nicolaus's Avatar
Nicolaus Nicolaus je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: Jan 2008
Postovi: 127
Nicolaus je na dobrom putu 10
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by _maestro_ Vidi Post
problem je s knjigama (udžbenicima za tamburu).... malo ih je, a niti jedna nije (po mom mišljenju) univerzalna.

kako se zove onaj udžbenik od željka bradića?
perpe je napisao negdje da svira na g štimu, bradićeva knjiga bi mu mogla odgovarati.
Željko Bradić i Siniša Leopold

"ŠKOLA ZA TAMBURE 1" - Kvartnog G sustava

(Školska Knjiga)
__________________
KUD LUČKO

" KAD PROCVATU U PROLJEĆE JABUKE
JA SE SJETIM JEDNE DIVNE DJEVOJKE ..."


Reply With Quote
  #11  
Staro 23-02-2008, 12:23
z_kc's Avatar
z_kc z_kc je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: Mar 2007
Postovi: 146
z_kc je na dobrom putu 10
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by Nicolaus Vidi Post
Željko Bradić i Siniša Leopold

"ŠKOLA ZA TAMBURE 1" - Kvartnog G sustava

(Školska Knjiga)
pa perpe namjerava svirati E-prim, kaj ce mu onda Knjiga o G-stimu.

Quote:
Originally Posted by perpe Vidi Post
da... sve je to lijepo sto si napisao...a sad na posel... od kud poceti??? za pocetak bi mi bilo dosta da naucim c-dur, d-dur, i g-dur... jer mi se cini da su za potrebe kuda stvari obicno u tim durevima... c-dur mozemo izbacit... to recimo da znam... hah, bas i neznam di se nalazi koji ton na primu... npr na E zici... od kojeg tona pocinje???? inace sam iz ludbrega... reko sam ti da smo susjedi...
pa tonovi na zici ti idu po redu. ako ti je E prazna, na prvom pragu ti je F, pa onda dolaze F#(fis), G, G#, A, B, H, C, C#, D, D#, E, F, F#... i tak u krug.
bum doma potrazil mozda imam koju tablicu sa rasporedom tonova na primu, pa ti ju posaljem, a ako nemam, napravim jednu, nije problem..
Reply With Quote
  #12  
Staro 23-02-2008, 12:38
_maestro_'s Avatar
_maestro_ _maestro_ je odsutan trenutno
Vrlo opaki diskutant
 
Registriran: Oct 2006
Postovi: 7,636
_maestro_ zrači veličanstvenom aurom_maestro_ zrači veličanstvenom aurom 156
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by z_kc Vidi Post
pa perpe namjerava svirati E-prim, kaj ce mu onda Knjiga o G-stimu.
perpe se tek jučer izjasnio da će svirati e prim.
prije toga je spominjao samo g-bisernicu, nikakve druge informacije nije bilo pa sam mu ja spomenuo bradićevu knjigu...
površna komunikacija je razlog tome.
__________________
U meni trepti panonska duša i volim svojih didova svit
Reply With Quote
  #13  
Staro 23-02-2008, 18:39
perpe perpe je odsutan trenutno
Mlađi diskutant
 
Registriran: Dec 2007
Postovi: 29
perpe je na dobrom putu 10
Uobičajeno

mislim da ste me krivo shvatili...a mozda sam ja krivo nseto objasnio ili sta... bez zamjerke molim.... ja sam napisao da sam svirao jankovic bisernicu... pretpostavljam da je to g-stim... nigdje nisam napisao da hocu svirati dalje to... z_kc ajd pls napravi ako mozes... bit cu ti zahvalan...

Last edited by perpe; 23-02-2008 at 18:43. Razlog: ispravak
Reply With Quote
  #14  
Staro 25-02-2008, 18:31
z_kc's Avatar
z_kc z_kc je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: Mar 2007
Postovi: 146
z_kc je na dobrom putu 10
Uobičajeno

evo konacno da i to napravim, ovo plavom bojom ti je oznacena osnovna pozicija, od C - C1, tocke bi ja mislim trebale biti na dobrom mjestu, valjda je i na tvojoj tak.



evo uzivaj sad, i btw. duzan si pivu ili gemist

Last edited by z_kc; 25-02-2008 at 20:15.
Reply With Quote
  #15  
Staro 25-02-2008, 19:05
longee's Avatar
longee longee je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Dec 2006
Postovi: 1,525
longee je na dobrom putu 28
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by z_kc Vidi Post
evo konacno da i to napravim, ovo plavom bojom ti je oznacena osnovna pozicija, od C - C1, tocke bi ja mislim trebale biti na dobrom mjestu, valjda je i na tvojoj tak.



evo uzivaj sad, i btw. duzan si pivu ili gemist
Mislio sam da je na E bisernici/primu zadnji prag udaljen od predzadnjeg za cijeli ton... Vidiš, uvijek se nauči nešto novo!






EDIT: (23. polje na E-primu je točno 2 oktave viši ton od "prazne" žice)
__________________
Last edited by longee: Danas at 13:37

Tko je lud, ne budi mu zbunjen




Neki znaju što rade, a neki rade što znaju



Quote:
Originally Posted by grm Vidi Post
naravno da necu, ako se ti neces ljutit ako ti malo stavim motornu pilu u anus...

all rights reserved

Last edited by longee; 25-02-2008 at 19:09. Razlog: Zloćko sam bio....
Reply With Quote
  #16  
Staro 25-02-2008, 19:09
perpe perpe je odsutan trenutno
Mlađi diskutant
 
Registriran: Dec 2007
Postovi: 29
perpe je na dobrom putu 10
Uobičajeno

moze... hvala stari... nadam ad cu zasvirati u kudu pa kad dodete u ludbreg na neki kudsku festu imas i dvije pive...
Reply With Quote
  #17  
Staro 25-02-2008, 20:11
z_kc's Avatar
z_kc z_kc je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: Mar 2007
Postovi: 146
z_kc je na dobrom putu 10
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by longee Vidi Post
Mislio sam da je na E bisernici/primu zadnji prag udaljen od predzadnjeg za cijeli ton... Vidiš, uvijek se nauči nešto novo!






EDIT: (23. polje na E-primu je točno 2 oktave viši ton od "prazne" žice)
u jbt. tocno, ne sviram inace primu pa sam na taj detalj skroz zaboravil dok sam pisal tu tablaturu, budem ispravil, pa ponovo stavil.
Reply With Quote
  #18  
Staro 25-02-2008, 21:14
perpe perpe je odsutan trenutno
Mlađi diskutant
 
Registriran: Dec 2007
Postovi: 29
perpe je na dobrom putu 10
Uobičajeno

ok... ja vas sad ne kuzim... kaj sad ne stima s onim???
Reply With Quote
  #19  
Staro 25-02-2008, 21:31
Vedran's Avatar
Vedran Vedran je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Feb 2008
Postovi: 1,619
Vedran će postati slavan vrlo brzoVedran će postati slavan vrlo brzo 141
Uobičajeno

Ma ništa, nedostaju jedno (ili dva) polja, za drugu oktavu od "praznog" e. Uostalom kad ti budu trebala ta dva polja, znat ćeš i sam koji se tonovi nalaze na njima.
__________________
Moj blog: The Third Side of the Pick
Reply With Quote
  #20  
Staro 25-02-2008, 21:33
perpe perpe je odsutan trenutno
Mlađi diskutant
 
Registriran: Dec 2007
Postovi: 29
perpe je na dobrom putu 10
Uobičajeno

znaci... ovako kako je napisano je dobro???? malo mi ne stimaju ove tocke na primu i na slici ali to valjda nije vazno, ili????
Reply With Quote
Reply

Opcije Teme
Način Prikaza

Pravila Postanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Prijeđi Na


Vremenska Zona je GMT +1. Trenutno je 10:18 sati.


Powered by vBulletin Version 3.8.1 (hrvatski)
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Sve poruke koje su nastale kao dio rasprava (uključujući sve poruke na profilima i grupama), kao i mišljenja, savjeti, tvrdnje i izjave ili druge informacije sadržane u bilo kojoj napisanoj poruci na forum.tambura.com.hr-u ili prenesene od treće strane, odgovornost su autora poruke, a ne forum.tambura.com.hr-a, osim u slučaju kada je tambura.com.hr naveden kao autor poruke. Ukoliko je pojedina poruka objavljena ili prenesena unutar forum.tambura.com.hr domene, objavljivanje poruke ni u kom slučaju ne znači da je na bilo koji način od strane forum.tambura.com.hr-a verficirana točnost, potpunost ili korisnost objavljene poruke. forum.tambura.com.hr potiče posjetitelje i članove foruma na prijavu svih poruka nepoželjnog sadržaja na adresu webmaster@tambura.com.hr. Forum nije pod stalnim nadzorom.