Forums  

Go Back   Forums > Instrumenti i oprema > Majstori glazbalari

 
 
Opcije Teme Način Prikaza
Prev Previous Post   Next Post Next
  #1  
Staro 24-09-2008, 10:24
_maestro_'s Avatar
_maestro_ _maestro_ je odsutan trenutno
Vrlo opaki diskutant
 
Registriran: Oct 2006
Postovi: 7,636
_maestro_ zrači veličanstvenom aurom_maestro_ zrači veličanstvenom aurom 156
Uobičajeno Interview Marinko Žeravica

Bilo je o njemu i njegovim tamburama govora i ranije, prije nego li je nastao ovaj podforum o majstorima, još dok su svi majstori bili u zajedničkoj temi.
Bilo je i malo okršaja oko njega i njegovih instrumenata.

Ipak na otvaranje zasebne teme potaknula me rasprava koja se dogodila na temi Quo vadis tamburo. Zaključio sam da se o Žeravici ima šta reći, da ima ljudi koji znaju o njemu i da su mišljenja podijeljena. Sve u svemu izgleda da se radi o jednom kontroverznom liku.

Iako ga ne poznam osobno, imao sam priliku čuti njegova razmišljanja o tamburama i tamburašima, doslovno iz prve ruke i mogu reći da mi se digao tlak slušajući njegovo izlaganje, tj. pripremljeni monolog.
Najvjerojatniji razlog tomu je njegov poprilično navalentni stil uvjeravanja drugih u svoje stavove... doslovno agresivan nastup.
Način komunikacije koji njemu odgovara sam doživio nešto kao: "Zaboravi sve što znaš i misliš o tamburama, sve što si stekao svojim iskustvom i razmišljanjem, sve ti je to sranje i nisi u pravu. Izbriši svoje stavove, slušaj i uči od mene."

E, sad kad procijenim da netko nastupa na takav način, uvjeren da je on bogomdani Netko Koji Je Spoznao Istinu... jbg... To onemogućava komunikaciju na ravnopravnom nivou.

Ono što me je najviše zasmetalo je njegova tvrdnja da je kao razlog slabog plasmana tambure na svjetskom tržištu isključivo i jedino "nedojeban, nesavršen i prljav zvuk tambure". Dakle opet priča o tom tonu.
I kad se to riješi, tamburama će biti otvoren i zagarantiran put u svijet...
Ma daj, molim te...

Najgore od svega je to što ima tamburaša koji će popušiti i prihvatiti njegovu spiku.
Takav stav po meni na najdirektniji način obezvrijeđuje glazbu i glazbenike koji se bave tamburom, postavlja ih se u potpuno sporednu ulogu na račun Marinka samoga koji je nakon 100 godina razvoja tambure konačno shvatio gdje je problem i samo što ga nije riješio.

S druge strane, nikada ne treba stvari postavljati crno-bijelo, nego sagledati i pozitivne strane. Tako vjerujem da je Žeravica jedan od rijetkih majstora koji je u stanju prilikom izrade instrumenta CILJANO utjecati na željenu boju tona.
Hoću reći da on vjerojatno ima načina i mogućnost kontrole više parametara koji utječu na konačan zvuk instrumenta nego što to imaju ostali, to jest da kod njega faktor slučajnosti ima manju ulogu nego kod drugih majstora.

Ali džaba mu to ako on unatoč tim svojim sposobnostima nije spreman ići u suradnju s konkretnim sviračem kako bi zajednički stvorili instrument kakvog svirač želi, nego si uzima pravo da isključivo sam odlučuje kakav bi taj svirač trebao imati instrument.
Smeta me što on te svoje ideje o instrumentu za svirača (njegov preduvjet je da upozna osobu za koju radi instrument) ne nudi na nivou vlastitog prijedloga i sugestije, nego na nivou ultimatuma: ili ću ti napraviti instrument za kakvog JA odlučim da ti treba ili nikakav.

Marinko treba znati da su povijest glazbe i glazbu kroz povijest stvarali glazbenici uz pomoć majstora, a ne obratno. Ne znam zašto on to želi okrenuti. Mislim da si niti Stradivari nije dozvoljavao tako šta.
I Stradivariju je trebao jedan Nicolo Paganini da proslavi njegove violine, par stotina godina kasnije...
Ne postoji glazba zbog graditelja instrumenata, nego suprotno... Ili ćemo i dalje svirati kako drugi plešu?
__________________
U meni trepti panonska duša i volim svojih didova svit

Last edited by _maestro_; 24-09-2008 at 13:28.
Reply With Quote
 


Pravila Postanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Prijeđi Na


Vremenska Zona je GMT +1. Trenutno je 16:12 sati.


Powered by vBulletin Version 3.8.1 (hrvatski)
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Sve poruke koje su nastale kao dio rasprava (uključujući sve poruke na profilima i grupama), kao i mišljenja, savjeti, tvrdnje i izjave ili druge informacije sadržane u bilo kojoj napisanoj poruci na forum.tambura.com.hr-u ili prenesene od treće strane, odgovornost su autora poruke, a ne forum.tambura.com.hr-a, osim u slučaju kada je tambura.com.hr naveden kao autor poruke. Ukoliko je pojedina poruka objavljena ili prenesena unutar forum.tambura.com.hr domene, objavljivanje poruke ni u kom slučaju ne znači da je na bilo koji način od strane forum.tambura.com.hr-a verficirana točnost, potpunost ili korisnost objavljene poruke. forum.tambura.com.hr potiče posjetitelje i članove foruma na prijavu svih poruka nepoželjnog sadržaja na adresu webmaster@tambura.com.hr. Forum nije pod stalnim nadzorom.