Forums  

Go Back   Forums > Tambura općenito > Tambura općenito

Reply
 
Opcije Teme Način Prikaza
  #1  
Staro 06-03-2013, 15:25
marko_prim marko_prim je odsutan trenutno
Član
 
Registriran: Mar 2013
Postovi: 8
marko_prim je na dobrom putu 10
Uobičajeno Prim - štim istog

Pozdrav i poštovanje svima. Dobio sam nedavno dedin prim s restauracije i jedva sam čekao da ga zasviram. Ja sam inače gitarist.
O ovom se primu radi.

https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.n...17278217_n.jpg

Dakle imam pitanje oko štima. Meni je s restauracije došao naštiman na štim sličan gitari. G D A E, od najtanje prema najdebljoj naravno.
Istraživao sam malo po internetu o ovom instrumentu da se malo bolje upoznam i našao sam da je logika štima skroz drugačija.
E A Cis Fis. Znači ja bi trebao spustit svoju G žicu na E, ovaj D spustit na A , A spustit na Cis i E dić na Fis.

E sad mi nije jasno jesam li ja to dobro gledao, dali je to stvarno štim za moj prim? Jer meni je to malo čudno tolko spustit žice :/

A u slučaju da trebam tako naštimat, kolko bi bio u hendikepu sa ovakvim štimom kakav mi je sad. G D A E. Dali neke primaške pjesme nebi mogao odsvirat i dali zbog tog štima nebi mogao biti primljen u sastav?

Već sam danas u prvom danu naučio 3 pjesme (bolujem ja boluješ ti, moja mala nema mane i u srce te dira). Mogu reć da mi se ovako stvarno sviđa svirat.

Uglavnom, ispričavam se na dugačkom postu i pitanju koje je možda postavilo već jako puno ljudi. I hvala svakom tko odluči pročitat i pomoć tamburašu u nevolji. Budite nježni

Last edited by marko_prim; 06-03-2013 at 15:35.
Reply With Quote
  #2  
Staro 06-03-2013, 15:43
beeman89's Avatar
beeman89 beeman89 je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: Mar 2012
Postovi: 190
beeman89 je na dobrom putu 25
Uobičajeno

Očito se kod tvog prima radi o G -primu jer ga majstor na restauraciji ne bi inače naštimao na te tonove.
E-štim primovi su najzastupljeniji i najčešće se upotrebljavaju ali nije pravilo, naravno.
Ne moraš ga baš naštimavati na E štim ako ne želiš. Vjerojatno će ti žice biti prelabave ako toliko spustiš štim.
I s ovim štimom možeš svirati skoro sve stvari samo u drugim pozicijama.
Reply With Quote
  #3  
Staro 06-03-2013, 15:50
marko_prim marko_prim je odsutan trenutno
Član
 
Registriran: Mar 2013
Postovi: 8
marko_prim je na dobrom putu 10
Uobičajeno

E stvarno hvala ti puno na odgovoru, olakšao si mi dušu jer mi je ovako stvarno lako svirat.

Inače je prim star tko zna kolko, deda vjeorjatno babu osvojio njim
Reply With Quote
  #4  
Staro 06-03-2013, 16:35
tamish's Avatar
tamish tamish je odsutan trenutno
Moderator
 
Registriran: May 2006
Postovi: 3,373
tamish zrači veličanstvenom auromtamish zrači veličanstvenom aurom 180
Uobičajeno slika

Po meni je ono Eprim majstora Adama Gutvajna (n.Sad). Dakle e-e, h, Fis, Cis. Dobrodošao, Marko!
__________________

Četir' konja debela u pesmu si uprezala !
Četir' strane sveta u pupak si nam uvezala !
Ej, Vojvodino od plača, od đubreta i od kolača,
a vere četir', a peta ciganska, a šesta iz tambure riče !

...galerija slika tambura...klik

https://www.facebook.com/ZbirkaTambura
Reply With Quote
  #5  
Staro 06-03-2013, 17:18
marko_prim marko_prim je odsutan trenutno
Član
 
Registriran: Mar 2013
Postovi: 8
marko_prim je na dobrom putu 10
Uobičajeno

Hvala tamish!
Vidiš, lako moguće. Pošto sam ja iz Petrovaradina. A i kupljen je dok je deda još tamo živio. Tako da je gotovo sigurno da ga je tamo negdje i kupio. Raspitat ću se još kod majke.

Dakle u tom slučaju bi trebao štimat u E. A meni je lakše i draže ovako svirat.
Uf razmislit ću onda još o preštimavanju. Ne razumijem se baš u prim pa ne znam jel baš potrebno u E štimat. Možda će bit lakše stiskat žice na visokim poljima.

Last edited by marko_prim; 06-03-2013 at 17:32.
Reply With Quote
  #6  
Staro 06-03-2013, 17:35
beeman89's Avatar
beeman89 beeman89 je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: Mar 2012
Postovi: 190
beeman89 je na dobrom putu 25
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by marko_prim Vidi Post
Možda će bit lakše stiskat žice na visokim poljima.
E pa onda slušaj Tamisha i probaj preštimati u E jer očito se onda radi o E primu! Spuštanjem na E žice bi ti trebale biti puno mekše pa da se ne mučiš ko do sad
Reply With Quote
  #7  
Staro 06-03-2013, 18:01
marko_prim marko_prim je odsutan trenutno
Član
 
Registriran: Mar 2013
Postovi: 8
marko_prim je na dobrom putu 10
Uobičajeno

Ha dobro, iako ću se potrgat dok se naviknem. Ovako već znam napamet gdje mi je koji ton na vratu jer već 10 godina gitaru sviram
Reply With Quote
  #8  
Staro 06-03-2013, 19:35
marko_prim marko_prim je odsutan trenutno
Član
 
Registriran: Mar 2013
Postovi: 8
marko_prim je na dobrom putu 10
Uobičajeno

Evo pričao sam s ujakom malo. Prim je deda kupio 1947. negdje u hercegovini. Dao je 2,3 plaće za njega hehehehe. I još je bio polovan. Tko zna kolko ima godina, 70-ak sigurno.
Reply With Quote
  #9  
Staro 07-03-2013, 09:19
beeman89's Avatar
beeman89 beeman89 je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: Mar 2012
Postovi: 190
beeman89 je na dobrom putu 25
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by marko_prim Vidi Post
Ovako već znam napamet gdje mi je koji ton na vratu jer već 10 godina gitaru sviram
Pa E-štim ti je bliži štimu gitare nego G-štim, tako da bi ti s E bilo još lakše. Najtanje žice su ti E i H a treća i četvrta su više za jedno polje (pola tona).

Teraj teraj žestoko ti je npr. lakše svirati u E štimu.
Reply With Quote
  #10  
Staro 07-03-2013, 11:42
marko_prim marko_prim je odsutan trenutno
Član
 
Registriran: Mar 2013
Postovi: 8
marko_prim je na dobrom putu 10
Uobičajeno

Ok, javim kako napredujem. Po zadnjim informacijama moram i druge žice kupit za E štim
Reply With Quote
  #11  
Staro 10-03-2013, 14:27
marko_prim marko_prim je odsutan trenutno
Član
 
Registriran: Mar 2013
Postovi: 8
marko_prim je na dobrom putu 10
Uobičajeno

niste ni vi ludi. puno bolje zvuči sad tambura u E štimu i lakše mi je svirat. ja sam totalno krivo sve zamišljao kako se svira. sad mi je puno bolje i lakše. tenks
Reply With Quote
Reply


Pravila Postanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Prijeđi Na


Vremenska Zona je GMT +1. Trenutno je 01:17 sati.


Powered by vBulletin Version 3.8.1 (hrvatski)
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Sve poruke koje su nastale kao dio rasprava (uključujući sve poruke na profilima i grupama), kao i mišljenja, savjeti, tvrdnje i izjave ili druge informacije sadržane u bilo kojoj napisanoj poruci na forum.tambura.com.hr-u ili prenesene od treće strane, odgovornost su autora poruke, a ne forum.tambura.com.hr-a, osim u slučaju kada je tambura.com.hr naveden kao autor poruke. Ukoliko je pojedina poruka objavljena ili prenesena unutar forum.tambura.com.hr domene, objavljivanje poruke ni u kom slučaju ne znači da je na bilo koji način od strane forum.tambura.com.hr-a verficirana točnost, potpunost ili korisnost objavljene poruke. forum.tambura.com.hr potiče posjetitelje i članove foruma na prijavu svih poruka nepoželjnog sadržaja na adresu webmaster@tambura.com.hr. Forum nije pod stalnim nadzorom.