Forums  

Go Back   Forums > Instrumenti i oprema > Tradicijski instrumenti

Reply
 
Opcije Teme Način Prikaza
  #61  
Staro 16-11-2010, 23:46
Zile's Avatar
Zile Zile je odsutan trenutno
Moderator
 
Registriran: Feb 2009
Postovi: 266
Zile je na dobrom putu 18
Uobičajeno

Pratnju sviraš tako što naizmjence tj. u ritmu sviraš E i H na desnoj strani svirale. Ne znam kako da ti drugačije to dočaram.
__________________
...nema vise starog cardaka ni djerma, ni debelog lada od bagrema...
Reply With Quote
  #62  
Staro 17-11-2010, 01:09
Djuka's Avatar
Djuka Djuka je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: May 2007
Postovi: 233
Djuka je na dobrom putu 15
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by Zile Vidi Post
Pratnju sviraš tako što naizmjence tj. u ritmu sviraš E i H na desnoj strani svirale. Ne znam kako da ti drugačije to dočaram.
osim sta imam dar govora veceras , obrazli mi to naizmjence ....
nikad mi nij bilo jasno to ....
Reply With Quote
  #63  
Staro 17-11-2010, 14:22
Zile's Avatar
Zile Zile je odsutan trenutno
Moderator
 
Registriran: Feb 2009
Postovi: 266
Zile je na dobrom putu 18
Uobičajeno

djuka ne podje.... a sad sam tek skužio da je pitanje iz 7. mjeseca
__________________
...nema vise starog cardaka ni djerma, ni debelog lada od bagrema...
Reply With Quote
  #64  
Staro 18-11-2010, 00:07
Djuka's Avatar
Djuka Djuka je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: May 2007
Postovi: 233
Djuka je na dobrom putu 15
Uobičajeno

pa znas da moram , bilo bi dosadno ... :P
a gle to ovak, ozivili smo bar temu iz mrtvih ...


a sad mozda malo o gajdama ...
koji su vasi stavovi o ovom instrumentu , dali mislite da je dovoljno istrazeno ili bolje receno da je dovoljno ljudi rade na mogucnostima sviranja ovog isnt. obrazlozite svoje misljenje i navedite vase susrete s njima
Reply With Quote
  #65  
Staro 18-11-2010, 21:27
Delko's Avatar
Delko Delko je odsutan trenutno
Mlađi diskutant
 
Registriran: Jun 2010
Postovi: 85
Delko je na dobrom putu 36
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by Djuka Vidi Post
pa znas da moram , bilo bi dosadno ... :P
a gle to ovak, ozivili smo bar temu iz mrtvih ...


a sad mozda malo o gajdama ...
koji su vasi stavovi o ovom instrumentu , dali mislite da je dovoljno istrazeno ili bolje receno da je dovoljno ljudi rade na mogucnostima sviranja ovog isnt. obrazlozite svoje misljenje i navedite vase susrete s njima
Ja mislim da su gajde zastupljenije i istraženije u odnosu na druge tradicijske instrumente, ali svakako nikad nije previše. Tradicijski su instrumenti vrijedni svake pažnje i truda koji se u njih ulažu. Osobno nisam nikad svirao gajde, ali slušao sam ih uživo nekoliko puta i čini mi se dosta zahtjevno.
Reply With Quote
  #66  
Staro 18-11-2010, 23:16
_maestro_'s Avatar
_maestro_ _maestro_ je odsutan trenutno
Vrlo opaki diskutant
 
Registriran: Oct 2006
Postovi: 7,636
_maestro_ zrači veličanstvenom aurom_maestro_ zrači veličanstvenom aurom 156
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by Djuka Vidi Post
a sad mozda malo o gajdama ...
koji su vasi stavovi o ovom instrumentu , dali mislite da je dovoljno istrazeno ili bolje receno da je dovoljno ljudi rade na mogucnostima sviranja ovog isnt. obrazlozite svoje misljenje i navedite vase susrete s njima
ne znam kako stvari stoje u drugim regijama, ali u zagrebu i ovom dijelu hrvatske sve što se tiče gajdi, a i ostalih sličnih instrumenata bilo bi već zaboravljeno i napušteno da nije bilo 2 lika: đure adamovića i stjepana večkovića koji su cijelu priču oko gajdi podigli na jedan pristojan nivo.
Reply With Quote
  #67  
Staro 19-11-2010, 12:23
VeljoSB's Avatar
VeljoSB VeljoSB je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Sep 2008
Postovi: 1,560
VeljoSB će postati slavan vrlo brzo 74
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by _maestro_ Vidi Post
đure adamovića i stjepana večkovića koji su cijelu priču oko gajdi podigli na jedan pristojan nivo.
đuro je imao emisije u vezi gajdi prije nekih 10ak godina na hrtu....a stjepan je nastupio na "super talent" sa još nekim gajdašima.
instrumental je bio odlično odsviran, predobro je zvučalo, ali nisu prošli...
glavno da prolaze oni koji na bini pretrče i preskoče nekoliko kilometara u 2 minute programa
__________________
"Sve što trebate učiniti jest udariti prave note u pravo vrijeme i glazbalo svira samo!"
(J.S.Bach)
Reply With Quote
  #68  
Staro 19-11-2010, 12:35
_maestro_'s Avatar
_maestro_ _maestro_ je odsutan trenutno
Vrlo opaki diskutant
 
Registriran: Oct 2006
Postovi: 7,636
_maestro_ zrači veličanstvenom aurom_maestro_ zrači veličanstvenom aurom 156
Uobičajeno večković

iskreno, stjepanu nije bilo mjesto na super talentu niti približno.
on je profesionalni glazbenik, član profi ansambla lado iz zagreba, višestruki dobitnik nagrade "status" koju dodjeljuje HGU. dakle, afirmirani pojedinac, štaviše 1a premier liga...
mislim da tv show super talent nije niti namjenjen profićima i čudim se da su ga uopće prihvatili u tu emisiju.
šta treba sad očekivati? da će i oliver dragojević nastupiti kao takmičar u tom supertalentu?

večković je inače najviše uradio na omasovljenju cijelog gajdaškog pokreta, na seminarima gdje podučava druge kako sviranju, tako i izradi i popravcima instrumenta. voditelj je i urednik jedne radio emisije odgovarajuće tematike, ima svoj u web-stranicu ( http://www.gajde.com/ )... ukratko, jedan izuzetan lik koji je prve impulse dobio od gjure adamovića.
Reply With Quote
  #69  
Staro 19-11-2010, 12:45
Djuka's Avatar
Djuka Djuka je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: May 2007
Postovi: 233
Djuka je na dobrom putu 15
Uobičajeno

sta se tice tog talenta emiseje ... ja nikad iskreno nisam bio za takve stvari ..al ovak Nova tv je zvala gajdaški orkestar da nastupi na tom "šou" njihovom programu. A ne sad da se gajdaski orkestar sam prijavljivao .. drugo jedini razlog sto su isli na to natjecanje je bilo u svrhu promocije samog orkestra ali jos vise radi promocije instrumenata samih tj gajdi , dvojnica ....
Reply With Quote
  #70  
Staro 19-11-2010, 12:50
_maestro_'s Avatar
_maestro_ _maestro_ je odsutan trenutno
Vrlo opaki diskutant
 
Registriran: Oct 2006
Postovi: 7,636
_maestro_ zrači veličanstvenom aurom_maestro_ zrači veličanstvenom aurom 156
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by Djuka Vidi Post
sta se tice tog talenta emiseje ... ja nikad iskreno nisam bio za takve stvari ..al ovak Nova tv je zvala gajdaški orkestar da nastupi na tom "šou" njihovom programu. A ne sad da se gajdaski orkestar sam prijavljivao .. drugo jedini razlog sto su isli na to natjecanje je bilo u svrhu promocije samog orkestra ali jos vise radi promocije instrumenata samih tj gajdi , dvojnica ....
sve to stoji... samo da sam ja urednik te show emisije, pozvao bih gajdaški orkestar, ali bi nastupali bez štefa. to je sve.

uostalom, nije tema o super talentu i krivim potezima organizatora te emisije, nego o gajdama...
Reply With Quote
  #71  
Staro 19-11-2010, 12:55
Djuka's Avatar
Djuka Djuka je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: May 2007
Postovi: 233
Djuka je na dobrom putu 15
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by _maestro_ Vidi Post
sve to stoji... samo da sam ja urednik te show emisije, pozvao bih gajdaški orkestar, ali bi nastupali bez štefa. to je sve.

uostalom, nije tema o super talentu i krivim potezima organizatora te emisije, nego o gajdama...
da al on je ko osnivac orkestra .. al dobro
vratimo se na gajde ..
meni je jako zao to šta ljudi kad dostignu neku razinu sviranja prestanu , tj misle da je to to i ne istražuju dalje i ne pokusavaju .A taj prag je najcesce jako nisko postavljen tek tolko dovoljno da moze odsvirati neke osnove ..
Reply With Quote
  #72  
Staro 10-01-2011, 16:21
Filaoo1 Filaoo1 je odsutan trenutno
Član
 
Registriran: Jul 2010
Postovi: 5
Filaoo1 je na dobrom putu 10
Uobičajeno

ma sada je nepotrebno! Čak sam zasada doživio "vrhunac" u gajdaškoj karijeri, a to je nastup sa Hrvatskim Gajdaškim Orkestrom!
Odličan instrument!!
Reply With Quote
  #73  
Staro 11-01-2011, 01:31
Djuka's Avatar
Djuka Djuka je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: May 2007
Postovi: 233
Djuka je na dobrom putu 15
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by Filaoo1 Vidi Post
ma sada je nepotrebno! Čak sam zasada doživio "vrhunac" u gajdaškoj karijeri, a to je nastup sa Hrvatskim Gajdaškim Orkestrom!
Odličan instrument!!
zašto bi to bio vrhunac ?
Reply With Quote
  #74  
Staro 11-01-2011, 21:53
Filaoo1 Filaoo1 je odsutan trenutno
Član
 
Registriran: Jul 2010
Postovi: 5
Filaoo1 je na dobrom putu 10
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by Djuka Vidi Post
zašto bi to bio vrhunac ?

hmmm...pa tada sam staža imao tek mjesec-dva...(ne kažem da je staž najbitniji, mislim da je bitna svirka). Dakako mislim na vrhunac kao nastupe, ako se razumijemo.


Što si naveo ovo vježbanje do određene granice, a zatim odustajanje ili slično, mislim kao i ti ne samo da mi je žao, već mi je i glupo. Život je velika škola (čujte me, ko da imam pola stoljeća)!

Meni je zanimljiv način štimanja gajdi...kada sam malo isprobao, nije teško koliko sam mislio.

A u zadnje vrijeme sam primjetio da se gajde dosta traže na "tržištu", em je novo, em dobro zvuči uz tambure (isl.), em su zanimljive za vidjeti.
Reply With Quote
  #75  
Staro 24-01-2011, 15:19
terca's Avatar
terca terca je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: Apr 2008
Postovi: 112
terca je na dobrom putu 10
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by Zile Vidi Post
prije koju godinu -čitav sam seminar potrošio na trtl i nisam ga uspio odsvirat kako treba. To je ako se ne varam hercegovački mih, inače jedan od težih za savladat.
Ima zile pravo. Ovo je hercegovački mih. I ja ga sviram vec 2 godine i jos nisam upio dobro savladati trtl
I salzem se da nema instrumenta do gajdi. Ima nešto posebno u tom konstantnom zvuku burdona i sinkopiranih melodija. Kad ih sviram uvjek me obuzme neki duh gajdi i nedam se odvojiti od njih.

Sad tek vidjeh da mi neije pokupio link na koji se ziletov post odnosio
__________________
"Ono što proturječi srcu, ne ulazi u glavu"
Schopenhauer
Reply With Quote
  #76  
Staro 22-08-2013, 00:13
BrunoC BrunoC je odsutan trenutno
Član
 
Registriran: Jul 2013
Postovi: 5
BrunoC je na dobrom putu 10
Uobičajeno

ima li možda netko kojim slučajem tablature za gajde?
Reply With Quote
  #77  
Staro 25-08-2013, 17:45
Djuka's Avatar
Djuka Djuka je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: May 2007
Postovi: 233
Djuka je na dobrom putu 15
Unhappy

Quote:
Originally Posted by BrunoC Vidi Post
ima li možda netko kojim slučajem tablature za gajde?
ti to ozbiljno ?
Reply With Quote
  #78  
Staro 25-08-2013, 19:09
BrunoC BrunoC je odsutan trenutno
Član
 
Registriran: Jul 2013
Postovi: 5
BrunoC je na dobrom putu 10
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by Djuka Vidi Post
ti to ozbiljno ?
Najozbiljnije. Ne vidim što je problematično u tome da se zapišu osnovni tonovi na gajdunici slavonskih gajdi, u neki oblik razumljiv nekome tko ih tek uči svirati
Reply With Quote
  #79  
Staro 29-08-2013, 16:47
Djuka's Avatar
Djuka Djuka je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: May 2007
Postovi: 233
Djuka je na dobrom putu 15
Uobičajeno

gajde i imaju samo "par" tonova , tako sta se tice pocetnicke svirke ne vidim problem da odsviras neke jednostavne melodije i bez tablatura tako recenih ... a za dalje je vec drugacija prica i tamo ne pomazu nit tablature niti note. mogle bi biti note al da se to postigne bilo bi previse komplicirano sve to tako detaljno zapisati , pa je jdnostavnije ovako usmenom predojom nauciti ....
Reply With Quote
  #80  
Staro 04-09-2014, 21:44
braja33 braja33 je odsutan trenutno
Član
 
Registriran: Jul 2014
Postovi: 5
braja33 je na dobrom putu 10
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by BrunoC Vidi Post
ima li možda netko kojim slučajem tablature za gajde?
Ja sam bio na seminarima gajdi. Pošto gajde imaju šest tonova, postoji šest položaja koji se sviraju i oni su napisani (nacrtani) nešto slično kao da nacrtaš hvatove za bugariju. Nisu komplicirani.
Prema meni su gajde nedovoljno iskorištene, a može se puno stvari na njima odsvirati makar imaju samo par tonova.
Reply With Quote
Reply

Opcije Teme
Način Prikaza

Pravila Postanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Prijeđi Na


Vremenska Zona je GMT +1. Trenutno je 05:45 sati.


Powered by vBulletin Version 3.8.1 (hrvatski)
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Sve poruke koje su nastale kao dio rasprava (uključujući sve poruke na profilima i grupama), kao i mišljenja, savjeti, tvrdnje i izjave ili druge informacije sadržane u bilo kojoj napisanoj poruci na forum.tambura.com.hr-u ili prenesene od treće strane, odgovornost su autora poruke, a ne forum.tambura.com.hr-a, osim u slučaju kada je tambura.com.hr naveden kao autor poruke. Ukoliko je pojedina poruka objavljena ili prenesena unutar forum.tambura.com.hr domene, objavljivanje poruke ni u kom slučaju ne znači da je na bilo koji način od strane forum.tambura.com.hr-a verficirana točnost, potpunost ili korisnost objavljene poruke. forum.tambura.com.hr potiče posjetitelje i članove foruma na prijavu svih poruka nepoželjnog sadržaja na adresu webmaster@tambura.com.hr. Forum nije pod stalnim nadzorom.