Forums  

Go Back   Forums > Instrumenti i oprema > Kućni servis i oprema

Reply
 
Opcije Teme Način Prikaza
  #21  
Staro 17-12-2006, 16:11
longee's Avatar
longee longee je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Dec 2006
Postovi: 1,525
longee je na dobrom putu 28
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by Evil Dick
Kod kojeg Franica?
Andrijica.

Quote:
Originally Posted by _maestro_
... ali ako ti žice od postonjskog traju 2,5 puta duže, onda se isplati makar su 2,5 puta skuplje. kažeš da je minorna razlika u kvaliteti. treba provjeriti trajnost. moje mišljenje je da postonjski žice traju znatno duže od franićevih i da se isplate. najbitnija je kvaliteta čelika, a čini mi se da postonjski ima najboljeg dobavljača (švedskog).
osim njih dvojice, i mario žmegač, glazbalar iz varaždina isto radi i prodaje žice za tambure. na prvi dojam, tu je negdje s franićem u rangu. ne znam, radi li žice još vilhelm kempf iz sl. broda i kakve su...

i još jedan dojam. franić može, samo pitanje je da li hoće i koliko hoće.
Meni inače enormno dugo traju žice (kad si spomenuo Žmegača, moram napomenuti da sam na žicama koje je on montirao odsvirao preko 100 sati, a tada sam ih promijenio od sramote )

Nisam primijetio da žice od Postonjskog traju 2,5 puta dulje nego Franićeve
Bit će da je Andrijica odlučio malo "fušariti" pod stare dane. Ali kad budem naručio nove, napomenuti ću mu to.

EDIT: Uglavnom, kao čovjek s 10-ak instrumenata, multi-intrumentalist, uvjerenja sam da žice treba mijenjati često. Kako zbog zvuka, tako i zbog smanjene mogućnosti da će žica puknuti baš onda kada ne treba

Last edited by longee; 17-12-2006 at 16:18.
Reply With Quote
  #22  
Staro 17-12-2006, 16:23
Evil Dick's Avatar
Evil Dick Evil Dick je odsutan trenutno
Majstor-moderator
 
Registriran: Jun 2006
Postovi: 609
Evil Dick je na dobrom putu 20
Uobičajeno

Ja uzimam kod Nikole Franica.. bilo je neka losija serija tamo negdje u 7. mjesecu (za prim govorim) pa su zbilja cesto pucale prve zice i to u opletu dolje kod ušice..
sad sam mogu reci jako zadovoljan, zice su trajne, ne sjecam se kad je zadnji put pukla neka a zbilja cesto sviram a i tonski mi se dopada.. nedavno sam probao i andrijine i sasvim su ok.. navodno je postonjski taj svoj celik nabavio negdje u 90-tim i bio je izvrstan, ali sam cuo pricu da takav vise nije mogao nabaviti te da tih starih zaliha ima jos prilicno malo.. rekao bih da sam to cuo od osobe za koju vjerujem da je prilicno dobro obavijestena..
__________________
"Moja mala nema mane, ima snagu zlatnog žita!"
Reply With Quote
  #23  
Staro 17-12-2006, 21:32
tamish's Avatar
tamish tamish je odsutan trenutno
Moderator
 
Registriran: May 2006
Postovi: 3,373
tamish zrači veličanstvenom auromtamish zrači veličanstvenom aurom 180
Uobičajeno Nekada, davno...

Bocan Lajos je stavljao Thomastikove zice, jos uvek cuvam jednu Ha za A-basprim! Mikronski ovoj, kao na violini!
__________________

Četir' konja debela u pesmu si uprezala !
Četir' strane sveta u pupak si nam uvezala !
Ej, Vojvodino od plača, od đubreta i od kolača,
a vere četir', a peta ciganska, a šesta iz tambure riče !

...galerija slika tambura...klik

https://www.facebook.com/ZbirkaTambura
Reply With Quote
  #24  
Staro 17-12-2006, 23:20
Hrvoje's Avatar
Hrvoje Hrvoje je odsutan trenutno
Moderator
 
Registriran: Dec 2005
Postovi: 5,527
Hrvoje će postati slavan vrlo brzoHrvoje će postati slavan vrlo brzo 116
Uobičajeno Nikola Franić

Jel' to onaj iz Bjelovara ili tamo negdje? Mislim da i ja imam od njega žice (fala, Pero baš mi pukla neki dan E pletena)... Isto pakiranje kao od Andrije, ali nije crvena boja na papiru nego smeđa.

Longee, slažem se da žice treba mijenjati često, ali se tog dobrog pravila i teorije nikako ne držim i u praksi je ona - "ako ne pukne, ne mijenjam ".

Ima još jedan dobar savjet kojeg se isto nažalost ne držim, obrisati žice nakon svake svirke... Kad promislim, još mi žice i dobro "duraju" kako ih ne poštujem, ne čistim i nemilice mlatim i maltretiram. Al' kaj ćeš, nekad "pametniji popusti" pa pukne koja žica, hehehe.
__________________
“Uz pjesmu mi se, evo, rodimo, uz pjesmu umiremo...”
Reply With Quote
  #25  
Staro 17-12-2006, 23:28
Evil Dick's Avatar
Evil Dick Evil Dick je odsutan trenutno
Majstor-moderator
 
Registriran: Jun 2006
Postovi: 609
Evil Dick je na dobrom putu 20
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by Hrvoje
Jel' to onaj iz Bjelovara ili tamo negdje? Mislim da i ja imam od njega žice
Da, iz Bjelovara je.. od Andrije brat, koristi isti celik kao i Andrijica i kao sto kazes ima isto pakiranje samo druge boje..
__________________
"Moja mala nema mane, ima snagu zlatnog žita!"
Reply With Quote
  #26  
Staro 17-12-2006, 23:36
_maestro_'s Avatar
_maestro_ _maestro_ je odsutan trenutno
Vrlo opaki diskutant
 
Registriran: Oct 2006
Postovi: 7,636
_maestro_ zrači veličanstvenom aurom_maestro_ zrači veličanstvenom aurom 156
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by longee
EDIT: Uglavnom, kao čovjek s 10-ak instrumenata, multi-intrumentalist, uvjerenja sam da žice treba mijenjati često. Kako zbog zvuka, tako i zbog smanjene mogućnosti da će žica puknuti baš onda kada ne treba
OK. ja sam pisao s aspekta okorjelog gažera - svakodnevničara. ti žice ne skidaju. pucaju same. može se i cijeli oplet oguliti, nije jako bitno.
_________________

@evil dick
meni je postonjski osobno rekao da ima problema s nabavkom tog materijala iz švedske, zbog količine koju naručuje. on je mali kupac, pa može dobiti samo ostatke od većih narudžbi. a toga nema uvijek. kad će bit - ne zna se.

a priču o nestašici materijala sam čuo i osamdesetih godina...
__________________
U meni trepti panonska duša i volim svojih didova svit

Last edited by _maestro_; 18-12-2006 at 03:04.
Reply With Quote
  #27  
Staro 09-10-2007, 18:01
BAJA's Avatar
BAJA BAJA je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: Oct 2006
Postovi: 389
BAJA je na dobrom putu 10
Uobičajeno

trebao bih jedan savjet. Od kojeg materijala se prave žice za bas, tj. od čega je baš unutarnja žica, a od čega je namotaj? koliko je debela pojedina žica za A bas?

Hvala
__________________
čuvam žensku djecu od 18-26.god.
Reply With Quote
  #28  
Staro 09-10-2007, 18:39
_maestro_'s Avatar
_maestro_ _maestro_ je odsutan trenutno
Vrlo opaki diskutant
 
Registriran: Oct 2006
Postovi: 7,636
_maestro_ zrači veličanstvenom aurom_maestro_ zrači veličanstvenom aurom 156
Uobičajeno

čelik. i to onaj skupi, legirani čelik...
a debljinu izmjeri sam. posudi mikrometar od nekog majstora.
__________________
U meni trepti panonska duša i volim svojih didova svit
Reply With Quote
  #29  
Staro 09-10-2007, 18:45
longee's Avatar
longee longee je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Dec 2006
Postovi: 1,525
longee je na dobrom putu 28
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by BAJA Vidi Post
trebao bih jedan savjet. Od kojeg materijala se prave žice za bas, tj. od čega je baš unutarnja žica, a od čega je namotaj? koliko je debela pojedina žica za A bas?

Hvala
Brijem da su sve "specijal" žice za tambure od tzv. švedskog čelika, i unutra i vani. A nekako mi se čini da sam vidio žice za bas koje imaju dva sloja namotaja (baš kao i neke žice za bass gitaru) i to unutarnji od bakra (ili nekakve pi*darije boje bakra), a vanjski od nehrđajućeg čelika.

Opet, ne znam kombiniraju li proizvođači žica za tambure razne oblike unutarnje žice (eng. core; npr. round core, hex core...) s raznim debljinama iste i debljinama namotane žice, kako je to uobičajeno za proizvođače žica za gitare, ne bi li dobili različita svojstva žice.

Uf, šta ga napriča
__________________
Last edited by longee: Danas at 13:37

Tko je lud, ne budi mu zbunjen




Neki znaju što rade, a neki rade što znaju



Quote:
Originally Posted by grm Vidi Post
naravno da necu, ako se ti neces ljutit ako ti malo stavim motornu pilu u anus...

all rights reserved
Reply With Quote
  #30  
Staro 09-10-2007, 18:47
_maestro_'s Avatar
_maestro_ _maestro_ je odsutan trenutno
Vrlo opaki diskutant
 
Registriran: Oct 2006
Postovi: 7,636
_maestro_ zrači veličanstvenom aurom_maestro_ zrači veličanstvenom aurom 156
Uobičajeno

upravo to. svaki proizvodjac ima svoje mjere.
postonjski i danas trazi i spreman je za eksperimentiranje s raznim kombinacijama debljina zice... valjda su i drugi isto.
__________________
U meni trepti panonska duša i volim svojih didova svit

Last edited by _maestro_; 09-10-2007 at 18:52.
Reply With Quote
  #31  
Staro 09-10-2007, 19:10
longee's Avatar
longee longee je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Dec 2006
Postovi: 1,525
longee je na dobrom putu 28
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by _maestro_ Vidi Post
upravo to. svaki proizvodjac ima svoje mjere.
postonjski i danas trazi i spreman je za eksperimentiranje s raznim kombinacijama debljina zice... valjda su i drugi isto.
Slažem se... Iako vjerujem (tj. možda neopravdano sumnjam) da nisu uzeli u obzir da žica koja će biti nategnuta na određeni ton na određenoj menzuri može imati prilično različite dimenzije, a da tenzija same žice ostane nepromijenjena (ili neznatno promijenjena) što je bitno za stabilnost instrumenta. Tako bi se mogle dobiti razne žice koje se mogu montirati na isti instrument pomoću kojih bismo imali različite karaktere odsviranog (npr. boja tona, attack/decay odnos itd...). Nadam se da griješim
__________________
Last edited by longee: Danas at 13:37

Tko je lud, ne budi mu zbunjen




Neki znaju što rade, a neki rade što znaju



Quote:
Originally Posted by grm Vidi Post
naravno da necu, ako se ti neces ljutit ako ti malo stavim motornu pilu u anus...

all rights reserved
Reply With Quote
  #32  
Staro 10-10-2007, 01:07
_maestro_'s Avatar
_maestro_ _maestro_ je odsutan trenutno
Vrlo opaki diskutant
 
Registriran: Oct 2006
Postovi: 7,636
_maestro_ zrači veličanstvenom aurom_maestro_ zrači veličanstvenom aurom 156
Uobičajeno

postoji tocna fizikalna formula koja povezuje duljinu zice, naprezanje u zici (tenziju tj. silu u uzduznom smjeru/promjer zice) i frekvenciju...
sutra cu je potraziti, ali svi ionako iz iskustva znamo da deblja zica zahtjeva vecu napetost da bi dala odredjenu visinu tona... tj da ce zica promjera 0,5mm nastimana na ton e jace pritiskati konjic i savijati vrat nego zica promjera 0,4mm nastimana na isti taj ton e na istom instrumentu.

jedino iskustvom i vlastitim ukusom ili potrebom mozemo odrediti nama povoljne parametre, da ton bude kakv zelimo, a sila koja napinje vrat i pritiska kobilicu bude u razumnim okvirima.

negdje sam ranije vec napisao da je ta sila (njena uzduzna komponenta) za basprim negdje oko 130N po zici. od visine konjica jako zavisi i kolika ce biti poprecna komponenta, tj. sila pritiska na dasku.
__________________
U meni trepti panonska duša i volim svojih didova svit
Reply With Quote
  #33  
Staro 10-10-2007, 13:08
BAJA's Avatar
BAJA BAJA je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: Oct 2006
Postovi: 389
BAJA je na dobrom putu 10
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by longee Vidi Post
Brijem da su sve "specijal" žice za tambure od tzv. švedskog čelika, i unutra i vani. A nekako mi se čini da sam vidio žice za bas koje imaju dva sloja namotaja (baš kao i neke žice za bass gitaru) i to unutarnji od bakra (ili nekakve pi*darije boje bakra), a vanjski od nehrđajućeg čelika.
Da, točno! ja sam imao jedan komplet takvih žica sa dva namotaja, ali ih više nigdje nisam vidio

A na maestrin odgovor da uzmem šubler iliti pomoćno ručno mjerilo, na to sam već mislio. Rađe bi ako netko ima baš prave promjere
__________________
čuvam žensku djecu od 18-26.god.
Reply With Quote
  #34  
Staro 10-10-2007, 14:02
_maestro_'s Avatar
_maestro_ _maestro_ je odsutan trenutno
Vrlo opaki diskutant
 
Registriran: Oct 2006
Postovi: 7,636
_maestro_ zrači veličanstvenom aurom_maestro_ zrači veličanstvenom aurom 156
Uobičajeno

ne subler... nego mikrometar.
kakve prave mjere spominjes? upravo je bilo govora kako ne potoje prave mjere. svaki proizvodjac ima neke svoje mjere. neki i dalje eksperimentiraju i traze.
cak i od instrumenta zavisi kakve zice mu vise pasu...
__________________
U meni trepti panonska duša i volim svojih didova svit
Reply With Quote
  #35  
Staro 10-10-2007, 18:09
BAJA's Avatar
BAJA BAJA je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: Oct 2006
Postovi: 389
BAJA je na dobrom putu 10
Uobičajeno

mislio sam da imaju neke standard mjere ili barem mjere koje koriste više majstora
__________________
čuvam žensku djecu od 18-26.god.
Reply With Quote
  #36  
Staro 10-10-2007, 18:55
_maestro_'s Avatar
_maestro_ _maestro_ je odsutan trenutno
Vrlo opaki diskutant
 
Registriran: Oct 2006
Postovi: 7,636
_maestro_ zrači veličanstvenom aurom_maestro_ zrači veličanstvenom aurom 156
Uobičajeno

ima i to, samo je sve to nekako čudno. svaki od njih radi po nekim svojim ispitivanjima, ali i s onim čime raspolaže. nemaju ni oni uvijek svih potrebnih debljina žica, pa kombiniraju. nekad im je osnova deblja, a pletivo tanje, nekad obratno... neki majstori (postonjski) nisu voljni dati te mjere na uvid, neki možda i jesu. ali to nije i ne može biti nekakva njihova poslovna tajna, kad se dade sve izmjeriti s mikrometrom.

zato ti i spominjem mikrometar, treći put. to je možda najefikasniji način da izmjeriš žicu koja ti paše na basu, osnovu i pletivo i zapišeš si te brojke...

ja sam prije nekih 25 godina kod postonjskog u radioni zapisao te debljine žica na papir. onda je došao stanko postonjski (otac sadašnjeg gazde) i istrgnuo mi papir i poderao ga. neugodno iskustvo.
__________________
U meni trepti panonska duša i volim svojih didova svit
Reply With Quote
  #37  
Staro 14-10-2007, 17:11
ocvirek ocvirek je odsutan trenutno
Banned
 
Registriran: Feb 2007
Postovi: 338
ocvirek je na dobrom putu 10
Uobičajeno

moj kontraš ima puno problema sa g# žicom-često puca! kupujemo žice od a. franića i uglavnom su dobre ali zna se dogodit da nam pošalji i nekog škarta pod ćijenu specijalki! kupio sam žice od kempfa- slabo: hrđa, "šmirgla" trzalicu, nema baš nekog tona, a isto tako i od wilya raucha iz nove gradiške( možda su čak i to kempfove žice ??), a što se tiče postonjskog nemam pojma, planirao sam kupiti njegovih žica ali pošto uzimam veće količine račun bi me izašao više od 2000 kn tako da sam odustao.

i još što se tiče franića, mislim da u zadnje vrijeme malo stagnira sa proizvodnjom, pa i sa kvalitetom i brzinom isporuke! možda zbog bolesti, a možda mu je dopizdilo??!
Reply With Quote
  #38  
Staro 14-10-2007, 17:20
_maestro_'s Avatar
_maestro_ _maestro_ je odsutan trenutno
Vrlo opaki diskutant
 
Registriran: Oct 2006
Postovi: 7,636
_maestro_ zrači veličanstvenom aurom_maestro_ zrači veličanstvenom aurom 156
Uobičajeno

nek ti kontraš proba sa žicom D za električnu gitaru... ima široka ponuda.
meni su bile dobre. treba samo odstraniti onaj mesingani valjčić kako bi se oslobodila omča na žici.
__________________
U meni trepti panonska duša i volim svojih didova svit
Reply With Quote
  #39  
Staro 14-10-2007, 17:51
klas klas je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Apr 2007
Postovi: 1,710
klas je na dobrom putu 10
Uobičajeno

mislim da je Gis žica na kontri pravi najveći problem svim kontrašima....
meni ona sigurno puca tri puta češće nego ostale...a i to uvelike ovisi o seriji koju mi andrije pošalje
Reply With Quote
  #40  
Staro 14-10-2007, 18:00
Hrvoje's Avatar
Hrvoje Hrvoje je odsutan trenutno
Moderator
 
Registriran: Dec 2005
Postovi: 5,527
Hrvoje će postati slavan vrlo brzoHrvoje će postati slavan vrlo brzo 116
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by klas Vidi Post
mislim da je Gis žica na kontri pravi najveći problem svim kontrašima....
meni ona sigurno puca tri puta češće nego ostale...a i to uvelike ovisi o seriji koju mi andrije pošalje
Mislim da je to suptilna urota majstora "žicaroša" Bilo bi previše sumnjivo da sve žice pucaju, pa su "narihtali" da samo G# ima tu lošu naviku...
__________________
“Uz pjesmu mi se, evo, rodimo, uz pjesmu umiremo...”
Reply With Quote
Reply

Opcije Teme
Način Prikaza

Pravila Postanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Prijeđi Na


Vremenska Zona je GMT +1. Trenutno je 10:05 sati.


Powered by vBulletin Version 3.8.1 (hrvatski)
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Sve poruke koje su nastale kao dio rasprava (uključujući sve poruke na profilima i grupama), kao i mišljenja, savjeti, tvrdnje i izjave ili druge informacije sadržane u bilo kojoj napisanoj poruci na forum.tambura.com.hr-u ili prenesene od treće strane, odgovornost su autora poruke, a ne forum.tambura.com.hr-a, osim u slučaju kada je tambura.com.hr naveden kao autor poruke. Ukoliko je pojedina poruka objavljena ili prenesena unutar forum.tambura.com.hr domene, objavljivanje poruke ni u kom slučaju ne znači da je na bilo koji način od strane forum.tambura.com.hr-a verficirana točnost, potpunost ili korisnost objavljene poruke. forum.tambura.com.hr potiče posjetitelje i članove foruma na prijavu svih poruka nepoželjnog sadržaja na adresu webmaster@tambura.com.hr. Forum nije pod stalnim nadzorom.