Forums  

Go Back   Forums > Instrumenti i oprema > O tamburi

Reply
 
Opcije Teme Način Prikaza
  #41  
Staro 17-10-2009, 18:46
IvanZU IvanZU je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Mar 2007
Postovi: 1,699
IvanZU je na dobrom putu 47
Uobičajeno Finalizacija: predzadnja (trenutna) faza

Evo ga....još malo pa gotovo. Nanoseći sloj po sloj polako se nazire i kraj cijele priče. Sad smo negdje na pola puta što se tiče šelaka, nanošenja, prepreme griffa itd. Sveukupno oko 10-tak slojeva će biti nanešeno. Evo trenutne situacije u slikama
leđa,vrat,stranice


Reply With Quote
  #42  
Staro 17-10-2009, 19:14
IvanZU IvanZU je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Mar 2007
Postovi: 1,699
IvanZU je na dobrom putu 47
Uobičajeno

Također i glasnjača počinje poprimati polako finalni izgled. Kao što je već bilo malo riječi, ovom metodom, dosta se usporio cijeli proces, a glavni krivac je vrijeme. Naime barem jedan dan, ako su klimatski uvjeti ok, treba sačekati, da bi nanjeli novi sloj na površinu glasnjače,a ovako to sad izgleda




Druga stvar, o kojoj ću ovdje malo napisat koju, a također je utjecala na vrijeme završavanja, tiče se malog eksperimenta s početka teme. Naime, usporedno s ovom tamburom, radi se (također po narudžbi), identična tambura ali od javora rebraša. Što to znači? To znači, da ćemo,vrlo realno, u istim uvjetima gradnje, moći donjeti neke zaključke utjecaja materijala na zvuk instrumenta. U ovom slučaju orah-javor.

Razmišljao sam ponuditi tonski zapis, i jedne i druge tambure kroz anketu, ali po nekim reakcijama, i malom broju uzorka glasovanja u postojećim anketama, trenutno odustajem od te ideje. Naime, da bi uzorak bio objektivan, potrebno je bar 100 glasova u anketi a sudeć po recimo anketi za predstavljanje, trebo bi puškom nekog na to natjerat, a to mi se baš i neda (još). Ipak ideja kao ideja je ok i ne bi bilo loše da tako nešto zaživi barem u podkategorijama (basprimaši i sl.). Ipak, potrudit ću se da podjelim na neki način i zvuk tih dviju tambura sa forumaškom populacijom, pa eto bit će i to.
Reply With Quote
  #43  
Staro 17-10-2009, 19:37
IvanZU IvanZU je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Mar 2007
Postovi: 1,699
IvanZU je na dobrom putu 47
Uobičajeno

U pripremi je i hvataljka ili griff, a kratak opis bi glasio: na fino pobrušenu hvataljku, određujemo menzuru (565) i označavamo polja na koja će se postavljati kote. Na označenim poljima, počinjemo pripremu za točke (u ovom slučaju malo duguljastiji rombi), te ih usađujemo u predviđena polja (2go,5to,8mo,12to). U mom slučaju sami ukrasi su od kamena (tzv. tigrovo oko), malo neobično, ali uklapalo mi se u cijelu priču (hvala puno glazbalaruse!). I druga tambura, od javora ,ima zanimljive točke (vrlo zanimljive).

Evo našeg slučaja u slikama


tu vidimo, postavljanje ukrasa, lokalno ljepljenje, a zatim slijedi i brušenje (niveliranje)
Reply With Quote
  #44  
Staro 17-10-2009, 19:46
IvanZU IvanZU je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Mar 2007
Postovi: 1,699
IvanZU je na dobrom putu 47
Uobičajeno

Još par slika pripreme hvataljke prije kotiranja






...to je i trenutna situacija u kojoj smo sad. S obzirom na finiš, kotiranje i izradu mašine, do kraja mjeseca bi trebao instrument i prosvirati. Znači kraj ovog, početak studenog mjeseca. Nije baš kako je najavljeno, ali i neke druge okolnosti su sve to malo usporile, osim onih koje sam u prijašnjim postovima naveo, i neke privatne naravi. Uglavnom strpljenja imam, pa polako, sljedeća postava slika bi trebala i "otključat" temu kako sam i rekao na početku, tako da se nadam da ćemo uspjet kroz dva tjedna sve to zgotovit.
Reply With Quote
  #45  
Staro 07-11-2009, 10:28
IvanZU IvanZU je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Mar 2007
Postovi: 1,699
IvanZU je na dobrom putu 47
Uobičajeno ...skoro da će bit!

U samom finišu, tambura je iskotirana (u mom slučaju postavljene su kote 0.7, a najčešće se koriste 0.8 debljine, za basprim, po mogućnosti čelična klavirska žica ili slično). Isprva nisam imao „zalivenu“ hvataljku (lakiranu zajedno sa kotama) ali poslje sam se ipak odlučio za to. Prednosti nekih velikih u odnosu lakirano/ne lakirano, mislim da i nema previše, osim možda što je malo lakše za održavati lakiranu površinu u smislu brisanja krpom. Ajde da kažemo i jedan nedostatak (bar), ako nam se „podigne“ kota (znači da ima lufta ispod nje), malo je onda veći zahvat potreban za sanaciju iste (to primjetimo ako kota nije ravna, odnosno savijena je po sredini od pritiskanja, prema dolje ili gore). Najčešće, majstori zalivaju kote sa jedne i druge strane lakom, a hvataljku politurom. Evo slika



Vidi se sa gornje slike da se nastoji privest kraju u isto vrijeme obadva basprima, to je jako bitno upravo zbog eksperimenta u ponašanju (zvučnom) samog materijala. Da li će (uz koliko god je to moguće ) iste uvjete izgradnje, obadva brača biti u „istom filmu“, koje će biti sličnost a koje razlike, naravno i u ovoj temi ćemo prokomentirati. Ja već imam neke pretpostavke, ali to u ovom trenutku nije od neke velike važnosti za samu temu, pa neću ni pametovat .
Reply With Quote
  #46  
Staro 07-11-2009, 10:36
IvanZU IvanZU je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Mar 2007
Postovi: 1,699
IvanZU je na dobrom putu 47
Uobičajeno


Nakon što se lak na hvataljci osušio, površinu hvataljke zaštićujemo te prelazimo na šelak-finiš, par slojeva na cijelu tamburu i finalno čišćenje s alkoholom, koje netko naziva i izvlačenje(potrebno je izvući dio ulja koji se zadržao u procesu politiranja). S tim smo došli malte ne do kraja cijelog procesa. Da bi sve zgotovili još nam „vise“ mašinice na samom instrumentu. Sve je uglavnom pripremljeno, a nadam se da će sljedeći tjedan sve i prosvirat.

Ovo su zadnje slike, odnosno finalna faza








I mašinica se radi posebno, a mislim da neću stavljati posebno slike mašine jer će se ionako vidjeti kad bude montirana. Iako sam mislio otključati temu sada, strpit ću se još malo dok stvarno ne bude sve montirano. Drugi razlog je zapis obadva basprima, koji namjeravam također postaviti u temu. Nadam se da ćemo uspjeti i to organizirati u ovih par dana i da će biti zanimljivo. I onda je to kraj (obećavam) .
Reply With Quote
  #47  
Staro 02-12-2009, 23:29
IvanZU IvanZU je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Mar 2007
Postovi: 1,699
IvanZU je na dobrom putu 47
Uobičajeno Čivija & Mašinerija

Smatrao sam da nije potrebno ništa posebno pisati o mašinicama za tambure, a ovih par, dana u iščekivanju završetka tambure, shvatio sam da je problem sa mašinama (za tambure) ne baš tako bezazlen. Naime, porazno je da ne postoji mogućnost nabavke više modela i tipova mašinica u današnje vrijeme, dok s druge strane zavirivši u bilo koji katalog koji se bavi izgradnjom klasičnih gitara, mandolina itd...mogućnosti su puno veće. To je pomoglo donekle u slučaju prima, i basa, jer ti instrumenti koriste slične ili približne (iste) mašine kao npr. mandolina i kontrabas. Za ostale instrumente (brač, kontra, čelo) takve ponude nema. Slično je bilo i u prošlosti, mada su sve ozbiljnije majstorske radionice (npr. Kudlik, Bocan) riješile i taj problem i najčešće tambure tih majstora možemo i na prvi pogled izdaleka prepoznati ako vidimo samo glavu i mašinu vrata.Oni su konkretno sami radili ili nabavljali iste serije mašina. A neke druge mašine starih majstora također su bile posebne i žuuuuteeee, a upravo takve mašine meni se sviđaju, jakooo. Prvi plan mi je bio da nabavim jednu staru mesing mašinu i da se ugradi na novi brač. Drugi razlog (osim estetskog) je bio taj što su te stare mašine izuzetno precizne i dugotrajne. NEMA ništa gore od loše mašinice na instrumentu, čak ako se svira i povremeno a tko je imao iskustva sa takvim mehanikama, razumije što želim reć. Iako se na neki način problem "otpuštanja" žica riješio, i neke mehanike sasvim lijepo drže i ne popuštaju pritisku žice, problem sa čivijama još nije riješen i najčešće se desi da one stradaju vrlo brzo (plastika) i mekani materijali zupčanika.
Druga stvar koja nije evoluirala je sam lim, a da bude još i mesing, zaboravi. Ali, nevjerovatno, ovaj put završeno je i to poglavlje sa mašinom. Puno turpijanja, rada, gravure, i eto nekim čudom NOVE mesing mašine. Ma ne, to je stara, ali obnovljena!!! EEEEE, NIJEEEEEE!!!! Nova, novcata, da ne može bit novija!
A sve počinje ovako:
Nazovem majstora, pa ga gnjavim da imaju Somborske, Ruske i dr. stare mesing mašine i da hoću takvu na brač itditd. a majstor se hvata za kosu pa gleda što može napravit, pa modeli, pa materijali, pa metali, pa obrada, dok ne baci telefon na stol i izleti iz kuće vrišteći:.....dobrooooo mooooožeee

I krene izrada mašine. Riješivši lim, i izbušivši rupice, osmišljava se i priprema šablon (skica) koja će se gravirati na sam lim


Pa se turpijaju i obrađuju, krajevi (rubovi) lima

Reply With Quote
  #48  
Staro 02-12-2009, 23:34
IvanZU IvanZU je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Mar 2007
Postovi: 1,699
IvanZU je na dobrom putu 47
Uobičajeno

Zatim slijedi gravura


Reply With Quote
  #49  
Staro 02-12-2009, 23:36
IvanZU IvanZU je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Mar 2007
Postovi: 1,699
IvanZU je na dobrom putu 47
Uobičajeno

Ugradnja mehanizama i čivija

Reply With Quote
  #50  
Staro 02-12-2009, 23:42
IvanZU IvanZU je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Mar 2007
Postovi: 1,699
IvanZU je na dobrom putu 47
Uobičajeno

I to je to! Mašina spremna a ja idem u krevet, popivši 5 tableta za spavanje jer sutra je dan premijere!!!
E daaaaa, evo cijele mašine!



Reply With Quote
  #51  
Staro 03-12-2009, 17:59
IvanZU IvanZU je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Mar 2007
Postovi: 1,699
IvanZU je na dobrom putu 47
Uobičajeno Gotovoooo!!!

Evo ga, tambura gotova!
Žice, kobilica i mož da sviraššššš

Podesi ruke, naćuli uške



Ne može čovek verovat da je napokon prosviraloooo

Reply With Quote
  #52  
Staro 03-12-2009, 18:22
IvanZU IvanZU je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Mar 2007
Postovi: 1,699
IvanZU je na dobrom putu 47
Uobičajeno

čiča miča gotova priča....juhuuuuuuuu!!!!

...lepe li glaveeee




...tema unlock, a kad se slegnu moji utisci, koji su u ovom trenutku još debelo presubjektivni, bum neš napisal!!!
Reply With Quote
  #53  
Staro 03-12-2009, 18:27
dejan385's Avatar
dejan385 dejan385 je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: Apr 2007
Postovi: 182
dejan385 je na dobrom putu 17
Uobičajeno

6 mjeseci je prošlo...
Čestitke tebi na novom instrumentu i hvala na zanimljivoj temi i pohvale majstorima iz N. Čiča!
__________________
volim tamburaT
-nije reklama za nijednu firmu s T
Reply With Quote
  #54  
Staro 03-12-2009, 18:34
saky's Avatar
saky saky je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: May 2006
Postovi: 1,708
saky će postati slavan vrlo brzo 56
Uobičajeno

vidio sam i ljepsih tambura :P
__________________
All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost...
Reply With Quote
  #55  
Staro 03-12-2009, 20:34
basdžija's Avatar
basdžija basdžija je odsutan trenutno
Super Moderator
 
Registriran: Jul 2008
Postovi: 1,083
basdžija će postati slavan vrlo brzo 88
Uobičajeno

čestitke majstorima
Reply With Quote
  #56  
Staro 03-12-2009, 21:07
lički drvosječa's Avatar
lički drvosječa lički drvosječa je odsutan trenutno
Moderator
 
Registriran: Oct 2007
Postovi: 484
lički drvosječa je na dobrom putu 31
Uobičajeno

Vidio sam jako malo ljepših tambura!
Čestitam!
Reply With Quote
  #57  
Staro 03-12-2009, 21:09
becarsb's Avatar
becarsb becarsb je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: Jun 2009
Postovi: 375
becarsb je na dobrom putu 21
Uobičajeno



ovo oću napravit otkako sam vidio onaj komad oraha na bansegu

a za dalje nema smajlija
Reply With Quote
  #58  
Staro 03-12-2009, 21:25
edomali edomali je odsutan trenutno
Mlađi diskutant
 
Registriran: Apr 2007
Postovi: 76
edomali je na dobrom putu 10
Uobičajeno

jako dobro i lijepo odraden posao,kao i tema sa opisima.
meni osobno se ne svida lim na masinicama,bolje mi je izgledao ovako,bez zavrsnog graviranja:

ali to je moje moje misljenje.
nadam se da je vlasnik zadovoljan zvukom ove ljepotice
Reply With Quote
  #59  
Staro 03-12-2009, 22:19
basadzija's Avatar
basadzija basadzija je odsutan trenutno
Moderator
 
Registriran: Sep 2008
Postovi: 1,052
basadzija će postati slavan vrlo brzo 76
Uobičajeno

Čestitke svima na uloženom trudu, čekamo još degustaciju (pa makar i u živo )
__________________
Reply With Quote
  #60  
Staro 04-12-2009, 01:32
NJUNJO_HR's Avatar
NJUNJO_HR NJUNJO_HR je odsutan trenutno
Mlađi diskutant
 
Registriran: Sep 2008
Postovi: 80
NJUNJO_HR je na dobrom putu 10
Uobičajeno

Brač izgleda super.
Možda daje čak i dobar "ton" .

Ova tema i instrument zaslužuju 2.5 forumsku feštu
(to je fešta između 2ge i 3će forumske fešte)
__________________
Ja sam bubuš tamburaš, tamburaš
nemam nigde nikoga, nikoga
samo jednog Muceka, Muceka.....
Reply With Quote
Reply

Opcije Teme
Način Prikaza

Pravila Postanja
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Prijeđi Na


Vremenska Zona je GMT +1. Trenutno je 13:54 sati.


Powered by vBulletin Version 3.8.1 (hrvatski)
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

Sve poruke koje su nastale kao dio rasprava (uključujući sve poruke na profilima i grupama), kao i mišljenja, savjeti, tvrdnje i izjave ili druge informacije sadržane u bilo kojoj napisanoj poruci na forum.tambura.com.hr-u ili prenesene od treće strane, odgovornost su autora poruke, a ne forum.tambura.com.hr-a, osim u slučaju kada je tambura.com.hr naveden kao autor poruke. Ukoliko je pojedina poruka objavljena ili prenesena unutar forum.tambura.com.hr domene, objavljivanje poruke ni u kom slučaju ne znači da je na bilo koji način od strane forum.tambura.com.hr-a verficirana točnost, potpunost ili korisnost objavljene poruke. forum.tambura.com.hr potiče posjetitelje i članove foruma na prijavu svih poruka nepoželjnog sadržaja na adresu webmaster@tambura.com.hr. Forum nije pod stalnim nadzorom.