View Single Post
  #85  
Staro 11-03-2008, 06:37
_maestro_'s Avatar
_maestro_ _maestro_ je odsutan trenutno
Vrlo opaki diskutant
 
Registriran: Oct 2006
Postovi: 7,636
_maestro_ zrači veličanstvenom aurom_maestro_ zrači veličanstvenom aurom 156
Uobičajeno @perpe

teško je usporediva moja situacija prije 30+ godina s današnjom u vezi nabavke nota.
uglavnom, kupovao sam sva tiskana izdanja nota koja su se pojavljivala, obično u vidu nekakvih zbirki pjesama. tada je jugoton (diskografska kuća) relativno često izdavao brošure s notnim materijalima. ako bih u izdanju vidio 2-3 naslova koja su me zanimala kupio bih knjižicu.
kad bih odlazio u inozemstvo, recimo s kudom na turneje, većinu džeparca sam trošio na note. drugi bi odlazili u shoping, kupovali odjeću, tehničku opremu i slično, a ja sam od svih dućana prvo odlazio u music shop, jednu vrstu dućana kakvih nije bilo tamo u zagrebu, otkud sam došao, ako ne računamo prodavaonice muzičke naklade...
po tim music shopovima sam kupovao razne (puno deblje, opremljenije i bogatije) zbirke nota. jasno, nije to bila narodna glazba, ali onda sam se bavio s puno više glazbenih žanrova nego danas, i nisam svirao samo tambure kao danas...

usljed svih tih poteškoća i kroničnog manjka notnog materijala, počeo sam učiti novu muziku slušanjem i skidanjem pjesama. pa sam sam počeo pisati svoje vlastite zbirke nota u kajdankama.
na kraju sam i to prestao, jer sam stekao dovoljno iskustva i znanja da repertoar kojim sam se u međuvremenu počeo intenzivno baviti mogu rješavati praktički napamet, iz glave.
danas, barem što se tiče tamburaške glazbe i ovih naslova koji se traže po ovoj temi mi je dovoljno da jednom čujem pjesmu, drugi puta je mogu odsvirati.

stotinama puta dok sam svirao na gaži, a najčešće kad bih bio zamjena u nekom bendu mi se znalo dogoditi da bend počne svirati nešto što nikad nisam svirao prije.
prvu kiticu pratim situaciju, kontam o čemu se radi, a kod druge već očekujem od sebe da je odsviram.

cijela ova priča ustvari je samo još jedan primjer kako uz svako zlo (nedostatak notnog materijala) ide i nešto dobro, rješenje problema na drugi, bolji način.
alternativnih rješenja uvijek ima i bit će ih.
vjerujem da većina drugih iskusnih svirača, gažera ima svoju sličnu ili istu priču, da netko nebi pomislio kako ovim pričanjem o samom sebi mislim da sam nešto posebno interesantno. ne, nego pišem to zbog toga što na forumu do sada nitko nije pisao o tome, osim što ima nekoliko kratkih savjeta ljudima koji traže note u stilu: skini pjesmu sam...
osim toga većina notnog materijala koji nije namijenjen profesionalcima ili glazbenim školama, a to su baš ove note koje se na ovoj temi traže su obično površno i netočno napisane, a ljudi su skloni nekritički vjerovati svemu što piše na papiru (i na netu), pa krivo nauče...
isto kao što si ti perpe krivo s neta skinuo autore ili izvođače pjesama koje tražiš.
npr. otvor ženo kapiju je napisao i prvi otpjevao miro škoro. to što je netko čuo gazde da to izvode, pa njih na netu naveo kao autore te pjesme nema veze s istinom.
dobro mi došel prijatel je napisao vili čaklec, a prvi je pjevao vice vukov na krapinskom festivalu. kad je vice bio zabranjen, službeni izvođač te pjesme je bio drago diklić. duško dančuo ju je snimio na jednom od svojih albuma, ali to ga ne čini izvođačem čije ime treba vezati uz tu pjesmu
popevke sem slagal je napisal vlaho paljetak, isti onaj koji je napisao o marijana, fala, adio mare... nije narodna pjesma, kao što nije narodna niti joj mene joj ili neke druge koje si naveo kao narodne.
ali zato je narodna pjesma veselo veselo zagorci... i vesela je šokadija.
eto. slično kako su precizne informacije o izvođačima i autorima pjesama koje tražiš, bit će precizne i note koje nađeš na netu. jbg.
evo ti još pokoja informacija za pjesme koje te zanimaju:

Ljubav se ne trži - međimurska narodna
Mamica su štrukle pekli - međimurska narodna
Rožica sem bila - međimurska narodna
Vužgi ga Blaž - pjevao vice vukov na krapinskom festivalu prije 40-tak godina
Još Hrvatska ni propala - kompozitor ferdo livadić
Mi smo dečki - kompozitor nikica kalogjera, izveli dubrovački trubaduri na krapini 72
Govori se da me varas - zvonko bogdan (autor i izvodjač)
Kad se Tena udavala - muzika josip ivanković, izvođač zlazni dukati
__________________
U meni trepti panonska duša i volim svojih didova svit

Last edited by _maestro_; 11-03-2008 at 07:24.
Reply With Quote