Tema: akordi...
View Single Post
  #45  
Staro 28-02-2007, 17:41
_maestro_'s Avatar
_maestro_ _maestro_ je odsutan trenutno
Vrlo opaki diskutant
 
Registriran: Oct 2006
Postovi: 7,636
_maestro_ zrači veličanstvenom aurom_maestro_ zrači veličanstvenom aurom 156
Uobičajeno

već sam prije par mjeseci na jendoj drugoj temi napisao poduži post o međuzavisnosti i višeznačnosti, višestrukoj ulozi dimova. naveo sam i puno primjera i mogućih zamjena sa septakordima. vidi ovdje, 6. post
nije bitno kako se koji akord zove, nego je bitna njegova funkcija u određenoj melodiji i harmonijskom slijedu. naravno da se često potpuno jednako na kontri svira fis dim i d7.
samo ima ljudi koji ne znaju, pa kad odsvira negdje dim, misli da je bogznašta odsvirio, a razlik u funkciji samog akorda je nikakva. na ovoj pjesmi (i dunav laže) upravo to se potvrdilo na primjeru gdim i gmol i primjeru d7 i fis dim.

g dim u ovom slučaju ima dobro opravdanje zbog basa koji se nađe na tonu cis i tako nastavi kretanje na ton d, gdje na tom d duru cijeli niz i završava.
ali za fis dim nema potrebe, jer bas je u tom trenutku na tonu c, harmonija je d7 i sve je ok. kad bi se odsvirao kompletan fis dim na tom mjestu, a ne ovaj troglasni, kontraški, pojavio bi se i ton dis, koji je dio tog fis dima, i ovako napamet mi se čini da di taj ton dis narušio dosta toga. ovakav troglasni dim koji se svira na kontri (fis-a-c-fis) nema tona dis, pa ne smeta. eto. nadam se da je dovoljno da se zaključi da je tamo d7, a ne fis dim.
tko ne vjeruje, neka uzme neki instrument i proba odsvirati stvar, ali s kompletnim, četveroglasnim akordima d7 (fis-a-c-d) i fis dim (fis-a-c-dis) pa neka se sam uvjeri šta mu je bolje.
__________________
U meni trepti panonska duša i volim svojih didova svit

Last edited by _maestro_; 28-02-2007 at 17:47.
Reply With Quote