View Single Post
  #44  
Staro 28-11-2009, 16:51
IvanZU IvanZU je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Mar 2007
Postovi: 1,699
IvanZU je na dobrom putu 47
Uobičajeno DVD priručnik

Evo, izdvojit ću malo vremena, da napišem koju o ovom dvd priručniku, majstora S. Tatića

Iznimno kvalitetan dvd materijal „Kako sam pravio tambure“ uvodi nas u svijet graditeljstva i stvaranja tambura, brača (basprima) i prime (bisernice). Gledajući majstora na djelu, gotovo da možemo osjetiti miris obrađenog drveta, buku mašina i ugodnu atmosferu majstorove radionice. Ciljano, majstor nas vodi kroz sve faze izgradnje, tako da sam se pomalo osjećao kao naučnik ili šegrt gledajuć snimke izgradnje, a sam majstor kao da je bio ispred mene i objašnjavao dio po dio, svaku fazu u procesu izgradnje instrumenta. Slika govori više od tisuću riječi i to je ovim priručnikom ostvareno u svakom pogledu. Nema tu Hollywoodskih scena, šminke i kojekakvih montiranja da bi smo otkrili toplu vodu. Tu je majstor, drvo i rad. Da, mukotrpan rad i nimalo jednostavan, a vještina i lakoća s kojom majstor Stevo barata, ne iznenađuje. Usavršeno majstorstvo izgradnje dovelo je ovog majstora na visoko pozicionirano mjesto u svijetu tamburaških instrumenata. I ovim priručnikom, majstor ide korak dalje. Nesebično pruža znanje i iskustvo nagomilano godinama rada, a to je za svakoga, tko se upušta ili se želi upustiti u izgradnju instrumenata, nemjerljivo. Evo što pratimo gledajući snimke, a one se sastoje od ukupno 3 dvd-a.

Brač 1. dio DVD

- rezanje i obrada stranica
- motanje, sušenje i lijepljenje stranica
- izrada korpusa
- izrada i ugradnja vrata
- izrada i ugradnja glave vrata
- ugradnja mehanike
- izrada glasnjače

Brač 2. dio DVD

- priprema korpusa za lijepljenje glasnjače
- lijepljenje glasnjače
- bušenje rupe
- lijepljenje lajsni
- obrada vrata i korpusa
- izrada leđa korpusa
- lijepljenje leđa
- ugradnja hvataljke
- ispitivanje boje tona
- menzura i oktavne oznake
- bojanje, lakiranje i poliranje
- kotiranje, izrada kobilice, konjića i postavljanje žica

Prim DVD

- crtanje modela prime
- izrezivanje modela i bušenje korpusa
- obrada glave
- priprema za postavljanje glasnjače
- izrada glasnjače
- ugradnja furnira na glasnjači
- lijepljenje glasnjače
- ugradnja hvataljke
- lijepljenje drvenih i ukrasnih lajsni
- ugradnja mehanike
- mjerenje boje tona
- bušenje rupa na glasnjači
- menzura i oktavne oznake
- poliranje
- kotiranje, izrada kobilice i konjića, postavljanje žica

Na kraju, napomenuo bih još nekoliko stvari. Korisnost ovakve literature je zaista ogromna. Sve što nam je potrebno za izgraditi instrument obuhvaćeno je ovim priručnikom. Korak u edukaciji pruža i uvid u skoro sve alate koji su nam potrebni kako bi izrađivali instrumente. A ne treba ni izostaviti činjenicu, da u smislu edukacije, je ovo NEIZOSTAVAN materijal i siguran sam da će se u budućnosti mnogi graditelji, kao i oni koji se budu bavili problematikom izgradnje tambura pozivati na ovaj priručnik kao izvor.
Reply With Quote