View Single Post
  #12  
Staro 21-06-2009, 10:15
IvanZU IvanZU je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Mar 2007
Postovi: 1,699
IvanZU je na dobrom putu 47
Uobičajeno željice

Kako je svaki instrument priča za sebe, i da bi na neki način bio prepoznatljiv kao djelo određenog glazbalara, često možemo već na prvi pogled, prepoznati o kojem je graditelju instrumenta riječ. Npr. stare tambure Bocana Lajoša imaju ukrasne lajsne posložene u kockicama, štitnik oko rupe je karakterističnog oblika itd. Kako sam na nekim instrumentima imao jako lijepe ukrasne lajsne na rubovima glasnjače kao npr. ovu:


razgovarao sam sa glazbalarom da i tom dijelu gradnje damo malo pažnje. Znao sam da neće biti problem jer mi je i na dva sadašnja basprima radio unikat ukrasne lajsne. Da mu malo skratim vrijeme izrade predložio sam da kupim već gotovu ukrasnu lajsnu, a ima ih na netu kakvih hoćeš i koliko hoćeš.

Ukrasne lajsne se rade od drveta i plastike. Kako nisam pristalica da išta plastično bude na instrumentu odbacio sam tu mogućnost. Tu smo se odmah složili! Našao sam na netu ukrasnu lajsnu kakvu bi htio i evo čuda; -ja ti neću tu lajsnu ugrađivat, reče glazbalarus! Mislio sam prvo da me z... al stvarno čovjek neće! Složit ću ti sam reče, kakvu god hoćeš al te uvozne ne dolaze u obzir, ne da su one loše, dapače krasne su, al ne kupuj! Ja slažem sam i amen! Ok rekoh, još i bolje! Tako da će u nekom nastavku a vezano i za taj dio priče o glasnjači, biti i koja fotka ukrasne lajsne i štitnika oko rupe. Moram priznat da sam se jako ugodno iznenadio ovom odlukom glazbalara.
Reply With Quote