Tema: Kudlik
View Single Post
Staro 30-11-2007, 13:17
Ernest Arnold's Avatar
Ernest Arnold Ernest Arnold je odsutan trenutno
Diskutant

Registriran: Nov 2007
Ernest Arnold će postati slavan vrlo brzo 59
Uobičajeno

Vrlo dobro se sećam vremena, kada - kao mali dečak - prvi put sam “uspeo” pročitati, ovaj tekst, (koji je visio uramljen iznad ulaza u radionicu) ALAPÍTTATOTT 1899(=OSNOVANO 1899) koji i danas postoji u Adamomoj ostavštvini. Tada sam upitao ujka Karla, šta to znači “osnovati”? Karlo mi je nešto objašnjavao, ali ja od toga baš ništa nisam razumeo.

Sada – posle mnogo decenija kasnije – kada pogledam taj isti natpis, u dnevnoj sobi moga brata, pored Adamove slike, ne znam gde me više “steže”? U grlu, srcu ili u stomaku? Ili odjednom svugde?
Naime, sada već znam šta je značio Adamu osnovati ovu dinastiju. Od NIŠTA napraviti NEŠTO!
Da pogledamo kako je to Adam ostvario.

Posle ženidbe (a možda i pre toga) Adam već imao gotov plan. Odlučio otvoriti samostalnu radnju. Toga je bio svestan, da toliko novaca nema, da bilo šta započne u Budimpešti, zbog toga počeo razgledati, što bi moglo uraditi? Njegov prijatelj Jožef Fabijan (Fábián József) , također stolar došao sa idejom. U njegovom rodnom gradu Kiškunfeleđhaza (Kiskunfélegyháza, to je grad oko 100 km. iznad Subotice) nema ni jednog stolara! Neka pokušaju tamo. Već iste godine oba bračna para preselila u taj grad.

Last edited by Ernest Arnold; 02-12-2007 at 20:16. Razlog: smanjio sliku
Reply With Quote