Tema: T O N
View Single Post
  #54  
Staro 01-06-2009, 23:33
Majstor Tolj Majstor Tolj je odsutan trenutno
Diskutant
 
Registriran: Sep 2008
Postovi: 274
Majstor Tolj će postati slavan vrlo brzo 53
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by ruda Vidi Post
netko bi možda pomislio da je lako napraviti prim....je, ali ljudi moji, to je čitava nauka
znalo mi se desiti da od istog komada drveta (smreke) dobijem dva tonski potpuno različita prima
može netko reči da je to nemoguče, ali je istina....dok ga nisi napravio do kraja, ne znaš kakav će biti
radio sam i par komada po narudžbi, rekao sam: nikad više...to je koma
možeš ti raditi 10 primova po istoj "šabloni", ali neće biti isti

naravno, sve ovo je nekakvo moje iskustvo....ne mora biti tako
evo, ima ovdje nekoliko graditelja pa nek napišu svoja iskustva
e da prim, prim!?

i ja sam ga ispočetka full podcijenio misleći ma njega može svaka budala napravit da bude o.k a na kraju se ispostavilo da dok ne skužiš koji mu faktori pri izradi utječu na što i koliko da nema šanse da napraqviš vrhunski instrument ako mu to sve ne poštelaš kako treba i tek onda možeš očekivati vrhunski rezultat!?

ruda sve ovo što si napisao u potpunosti ti vjerujem... ja sam također kemijao sa svim i svačim upravo da bih skužio koliko što i kako utječe na zvuk pri izradi, prvi koji sam napravio ispao mi tako dobar da su ga i od svirača i miki, i češnjak, a od kolega i franjić i jurković pohvalili da je bilo ono u stilu e kad ti je već prvi tako dobro ispao kako će tek idući zvučati!?

međutim, svi idući skoro pune dvije godine izrade ostalih nikad bolji od toga..!?....ali evo, nakon jaako puno eksperimentiranja konačno se mogu pohvaliti da mi uspijeva napraviti ujednačene i jako kvalitetne primove...moje mišljenje je da graditelj se mora uhvatiti za nešto čvrsto i kada je prim u pitanju ne smije pri izradi praviti prevelike promjene jer čim pravi nekakve promjene to se itekako onda odražava na uspješnost u izradi, i kod prima jedna veelika veelika stavka!? glasnjača za prim mora se obavezno cijepati od komada smreke od koje se uzima za izradu!!...zašto, zato što rezana daska i pogotovo poslije strojno hoblana nikada neće pokazati dali se drvo uvija u svojoj teksturi jer godovi to nemogu pokazati..dakle ako graditelj radi od istog komada(predpostavimo da je ispilio dasku negdje ne banzeku, a onda je pohoblao, pa onda si odrezao komade za par primova) to nije dovoljna garancije da će pri izradi ako se i potrudi da sve ponovi u dlaku jednako da će rezultat u tonu biti jednak, jok nemoguće

jer svako uvijanje drvnih trakova sporava provod zvuka kod glasnjače a također na tim mjestima drvo se u svojoj mikrostrukturi jaako razlikuje i što onda itekako pravi razlike u rezultatu kada se intrument izradi i žice napnu, a onda se čudom čudimo zašto jedan valja a s drugim možeš svinje hranit, a glasnjaču smo izrezali i za jedan i za drugi od iste daske i bio je komad do komada, i godovi nam skoro isti, na vagi ista težina, odabrali istu debljinu a kad ono na kraju ispao jedan koncertni prim a drugi plašilo za vrane!?

dakle da zaljučimo, prim je najlakše napraviti i njega može svaki malo spretniji stolar ili dječačić koji je na tekhničkom bio dobar u modelarstvu izraditi...međutim, prim pri samoj izradi dozvoljava njamanje pogrešaka i svi se faktori moraju itekako uštimati da bi se došlo do vrhunskog rezultata...
__________________
gdje god dodjem trijezan...uvjek odem pijan

a gdje god dodjem pijan...vracam se jos pijaniji



pitase me jednom dok sam odlazio iz birtije i pospremo prazne flase pive u djepove kaputa pa krenuo kuci

ej ti, kuces s tim praznim flasama?!

a ja cu ti na to......hick, ma pusti me, nosim mami kuci za paradajiz

Reply With Quote