View Single Post
  #764  
Staro 27-11-2011, 13:52
_maestro_'s Avatar
_maestro_ _maestro_ je odsutan trenutno
Vrlo opaki diskutant
 
Registriran: Oct 2006
Postovi: 7,636
_maestro_ zrači veličanstvenom aurom_maestro_ zrači veličanstvenom aurom 156
Uobičajeno bruxelles

hehe... ajde, kad si već postavio sliku i link da napišem koju o ovome.
prošli tjedan smo se vratili iz brisela gdje smo predali ovu garnitutu tambura sa slike u MIM muzej (muzej muzičkih instrumenata).

prije desetak godina marijan novak je napravio ovu srcoliku seriju tambura vođen idejom o objedinjavanju tradicijskih instrumenata (tambura) i tradicijskog ukrasa, poklona, simbola - licitarskog srca.
nadao se vjerojatno i nekim pozitivnim rezultatima u akustičkom smislu...
međutim stvar nije zaživjela, nije bilo zainteresiranih za te instrumente. prodan je, koliko znam tek jedan bas i to samo zato jer je praktičan zbog svojih portabilnih dimenzija.
majstor novak je te tambure izlagao po raznim sajmovima i izložbama. prije nekoliko godina na sajmu inovativnih rješenja u bruxellesu je dobio nagradu.
ta nagrada je ujedno bila i osnova na temelju koje su belgijanci odlučili prihvatiti ovu garnituru u postav svog muzeja.

kako se radi o glavnom gradu eu, a u skladu s postojećim političkim trendovima, u cijelu priču se uključilo i ministarstvo vanjskih poslova i dalo jako logističku podršku cijelom poslu oko primopredaje instrumenata u muzej.
instrumenti su otišli tamo diplomatskom poštom, mi svi koji smo išli tamo smo imali od stupanja na belgijsko tlo pa sve do povratka kući pomoć i podršku ljudi iz naše ambasade.
evo i linka na njihovoj stranici o toj priči: http://be.mvp.hr/?mh=94&mv=510

tommy, djuka, infix, basmen, kontra_K i 4 žice s malešnice su bili zaduženi za odsvirati prigodni program na ceremoniji primopredaje u muzeju i to je odrađeno kvalitetno. georges je sve dokumentirao svojim kamerama

bxl_o.jpg
proba u muzeju

ujedno sam i prvi puta doživio da na nekom od nastupa koje sam imao po bijelom svijetu bude prisutan i ambasador zemlje iz koje dolazimo (bez obzira radi li se o sfrj ili hr ).

kod izbora programa koji je odsviran na tim instrumentima i prethodno snimljen na popratni CD vodio sam se zvukom tih instrumenata koji nije karakterističan tamburaški. naime, zvuk je više mandolinistički, pa smo svirali folklorne teme s korčule, splita, trogira i neke stvari iz kajkavskog dijela hrvatske, koje je primjereno izvoditi i na janković ili pak na farkaš tamburama.
slavonska kola ili vojvođanske stvari na ovim srcolikim tamburama zvuče kao što paše na krmači sedlo, pa ih nismo izvodili.

na kraju, najbitnije je da je ovo rješenje s pohranom tih tambura u muzej puno više od kompromisa. to je najbolje moguće rješenje koje se moglo dogoditi, rješenje s kojim su svi zadovoljni:
- majstor novak marijan - jer su mu instrumenti izloženi u najvećem svjetskom muzeju instrumenata
- tamburaši - jer ovaj eksperiment neće utjecati niti mijenjati ništa u postojećem stanju stvari oko tambure
- političari, zna se zašto
- organizator cijelog projekta jer je sve završilo najbolje moguće.

da se netko nebi zabrinjavao oko toga da bi ove tambure netko mogao zabunom poistovjetiti s postojećim tamburama kakve mi sviramo, mogu reći da je ova garnitura predstavljena kao inovacija s bitniom izmjenama u konstrukcionom, akustičnom i estetskom smislu, a ne kao vjerodostojni izložak instrumenta "s terena".

meni osobno najdraže od svega je bilo to što sam nakon par godina opet sreo georgesa.

Last edited by _maestro_; 28-11-2011 at 13:34.
Reply With Quote