View Single Post
  #62  
Staro 13-03-2007, 14:09
Hrvoje's Avatar
Hrvoje Hrvoje je odsutan trenutno
Moderator
 
Registriran: Dec 2005
Postovi: 5,527
Hrvoje će postati slavan vrlo brzoHrvoje će postati slavan vrlo brzo 116
Uobičajeno

Hm... Ovdje se razvila prilično žustra diskusija, recimo to - sukob mišljenja... Mislim da su ovdje neki ljudi premalo senzibilizirani za probleme s kojima se susreću mladi tamburaši koji nisu još istrenirali uho za skidanje pjesama po sluhu.

Mislim da nije dobar stav nekom tko pristojno traži note za neku stvar jer ne može i ne zna je točno skinuti po sluhu dati "savjet" tipa "poslušaj si snimku i skini"... Kada bi dotični član foruma to mogao i znao napraviti, ja iskreno vjerujem da ne bi ovdje tražio note...

Sad druga je stvar što se u raznoraznim pjesmaricama javljaju raznorazni notni zapisi koji su, hm... da ne velim krivi pošto je možda tako netko zapisao note i poslao u ZAMP, a poslije promijenio aranžman kojeg je netko snimio i sad se neka snimljena verzija tretira kao "točna"...

Moj je stav da bi svatko tko se bavi glazbom trebao polako od "malih nogu" pokušavati skinuti pjesmu po sluhu. Bar svoju dionicu, a s vremenom da čuje i prepozna svaku dionicu i da je zna odsvirati i notno zapisati. Meni je fora ponovno skidati akorde za neku pjesmu koju sam "skinuo" prije par godina i onda otkrijem duplo više harmi nego što sam ih prije "čuo"...

Najbolja bi kombinacija bila da je čovjek i odličan notalist i sluhist... Ja sam nažalost više sluhist nego notalist, zato sam si instalirao Sibelius 4 pa da si prvo prepišem note u program i onda pustim da svira i skidam po sluhu...

Znači - vježbajte uho, ali i čitanje nota (ovo drugo ide mene... )...

Ima negdje i tema za programe za usporavanje, ako skidate neke virtuozne i zahtjevne stvari... Btw, ti programi mogu i promijeniti tonalitet. Zgodna stvar.
__________________
“Uz pjesmu mi se, evo, rodimo, uz pjesmu umiremo...”
Reply With Quote