View Single Post
  #6  
Staro 11-06-2009, 17:25
IvanZU IvanZU je odsutan trenutno
Opaki diskutant
 
Registriran: Mar 2007
Postovi: 1,699
IvanZU je na dobrom putu 47
Uobičajeno Savijanje stranica

Sad kad sam se odlučio za materijal, počinje polako izgradnja cijele tambure. Ovdje par riječi o stranicama.

Najbitnija stvar kod savijanja stranica koja mene zanima, je ta kako to moj glazbalar radi. Zašto? Često puta sam vidio da glazbalari, iako imaju adekvatan alat jednostavno spale drvo savijajući ga. Šta to znači? Pa to znači da i kad se drvo savije u željeni oblik ono jednostavno ima na sebi spaljene komade koji izgledaju tako kako izgledaju i meni se osobno to ne sviđa. Zašto mi se to ne sviđa, kad ionako po zavšetku gradnje se to uopće i ne vidi? Jednostavno, kako bi vama bilo da ste 24 sata na jakom suncu u potkošulji i gaćama i onda vam neko kaže: e stari oćeš deset minuta u solarij? Besplatno!? Uzmeš neki bacač plamena i zapališ, bez razmišljanja pametnog postavljača pitanja. Dakle, za mene je takvo tretiranje stranica jednostavno pre nasilno i pre silovito i kraj rasprave. Ipak sam odlučio da ću imati određenu dozu razumjevanja ako i moje stranice budu „spržene“, imajuć u vidu da glazbalar jako rijetko ako ne čak i prvi put savija stranice od oraha. Međutim, to je tako super odrađeno da samo mogu reć: Majstore častim savijačom od čeg oćeš i kad oćeš!

U dvije, tri riječi postupak savijanja bi izgledao; stranice, pošto se izrežu i fino prebruse, pomoću grijača se savijaju u određenu formu te stavljaju u kalup. Sam proces ne može proć a da se stranice povremeno ne namoče u vodu kako bi se lakše savile na spomenutom grijaču.

Evo nekoliko slika:




proces se provjerava povremenim prislanjanjem uz kalup na kojem su postavljeni tzv. panjevi:






pri kraju, stranice se lijepe na panjeve i učvrčćuju u kalupu:




u kalupu, stranice skupa sa panjevima izgledaju ovako:


I na kraju, ja zadovoljan, kako je savijanje prošlo, skoro pa da pomisliš da uopće nije bilo grijača i savijanja u cijelom tom postupku, nego se na neki misteriozan način sve to samo ukalupilo i pripasalo sa panjevima.


Hvala majstoru na brizi i pedantnošću u ovom dijelu procesa. Idemo dalje!

Za sad bi to bilo to što se tiče materijala koji sam pripremio, slijede leđa, nadam se da ću drugi tjedan okačit i to a možda i za vikend.
Reply With Quote