Tema: akordi...
View Single Post
  #58  
Staro 01-03-2007, 22:56
_maestro_'s Avatar
_maestro_ _maestro_ je odsutan trenutno
Vrlo opaki diskutant
 
Registriran: Oct 2006
Postovi: 7,636
_maestro_ zrači veličanstvenom aurom_maestro_ zrači veličanstvenom aurom 156
Uobičajeno

Quote:
Originally Posted by Mata Vidi Post
Ne slažem se, naime dim ili smanjeni kvintakord se sastoji od 2 male terce, dok je
D7 odnosno dominantni septakord akord od 4 tona. Bez uvrede Maestro ali teorija je teorija.
moš se ti slagat i ne slagat... dim je četveroglasni akord i sastoji se od 3 male terce. zove se službeno smanjeni septakord. o tom 4-glasnom dimu je bila riječ. smanjeni kvintakord je jedan dio tog dima i kao takav je prilično nedorečen i uvijek ima bolje rješenje od takvog akorda. obično se javlja kao slučajna harmonija i nema neku primjenu. inače, i sam naziv dim je prilično kolokvijalan i skraćenica je od izraza diminued=smanjen, umanjen (ne znam ovog časa pravi talijanski izraz, ali isti je korijen riječi -dim). nekad se koristi kratica um, nekad 0 (nula...) uglavnom kratica dim važi i za 3-glasne i 4-glasne akorde.

d7 nije dominantni septakord, pogotovo ne u pjesmi koja je inače u d duru, jer je u d-doru dominantni septakord A7. ovdje je d7 je samo septakord. dominantan znači nešto drugo. nije svaki septakord dominantan.

mata, teorija je teorija i treba je znati, obnoviti ponekad. a naši kolokvijalni izrazi su nešto drugo. cigani za dim kažu krš, skršeni dur, uski mol i svašta još kažu.
__________________
U meni trepti panonska duša i volim svojih didova svit
Reply With Quote