Forums

Forums (http://forum.tambura.com.hr/index.php)
-   Majstori glazbalari (http://forum.tambura.com.hr/forumdisplay.php?f=21)
-   -   Stjepan M. Gilg - 1894. (V. Gorica - Novo Čiče) (http://forum.tambura.com.hr/showthread.php?t=1285)

Gilg 14-02-2008 02:52

Stjepan M. Gilg - 1894. (V. Gorica - Novo Čiče)
 
5 Attachment(s)
Evo,da i mi otvorimo svoj kutak i nešto pokažemo..:krez:

Bilo bi ok započet sa malim uvodom o našoj tradiciji,povijesti radione itd..ali to jednom drugom prilikom,tj. vrlo brzo..sada prvo nešto važnije..

Predstavlajm vam novi model našeg brača...instrument koji je u kratkom vremenu uzurpirao dosta tamburaških duhova..o njemu će imati puno više za napisati jedan drugi uvaženi član ovog foruma.
Na meni je da dam kratke podatke o tamburi i okačim par fotki..

Dakle..

A bas prim/brač
Menzura: 572
Glasnjača: rezonantna smreka,25 god. prirodno sušena
Tjelo/vrat: bosanski rebrasti javor
Hvataljka/rubovi: ebanovina
Cifra/rozeta: rebrasta catalpa
Stauffer stil glava/mehanika-ručno gravirana
Završna obrada: patinirana-bajc "staro zlato" i bezbojna politura

Gilg 14-02-2008 02:55

3 Attachment(s)
I još par i po..

sviraczs 14-02-2008 02:58

vrhunski rad...Daj mi reci po cijim mjerama je taj brač!jel ima veze sa Trupelom?

saky 14-02-2008 03:01

ima veze, ali o tom ce Ivan vise kad bude vec :) a ti ajd na chat vise :)

IvanZU 14-02-2008 08:37

Novi Basprim/ Brač A (koncertni)
 
Evo pošto sam priupitan od strane kolega o novom basprimu, red bi bio
da napišem koju pametnu. Ovako, da se razumijemo ja nisam majstor niti graditelj instrumenata tako da ne bi bilo zabune oko toga. Ovaj basprim nastao
je u radioni Gilg, i zahvaljujem se, posebno Toniju na uloženom trudu! Po meni, on je trenutno najperspektivniji mladi graditelj instrumenata kod nas.
Kako sviram (od 5.tog razreda osnovne škole), oduvijek mi je bila želja imati basprim po nekim mojim zamislima, odnosno prikupljajući iskustva i slušajući zvuk starih tambura, zavolio sam najviše graditelje iz Novog Sada (Trupel, Beli, Torma) kako ih ja volim nazvat T.B.T. Dalje, jako je teško bilo nabaviti reprezentativan uzorak basprima po kojem bi se novi gradio, a otklonio sam svaku pomisao na apsolutno kopiranje starih modela navedenih majstora. Proučavajući skoro sve modele na koje sam naišao u zadnjih 5 godina (T.B.T), postavljeni su, prije godinu dana kriteriji koji se moraju obavezno zadovoljiti kod izrade novog brača:
1. maximalno iskoristive proporcije instrumenta
2. najbolji mogući materijali
3. tonska slika

O svakoj od ovih točaka sam razmišljao skoro godinu dana, i pokušao
svesti pogreške na minimum, tako da u startu gradnje mora biti definirano čak 90% svih zamisli. 10% sam ostavio za konzultiranje i prihvaćanje drugih opcija. Drugim riječima, bio sam jako dosadan i naporan! Moji graditelji
instrumenta gosp. Velimir i Toni, maximalno su mi tu izašli u susret.
Tako je započela gradnja novog basprima, u ljeto 2007. godine a završen je u 01/2008. godine.

Tko god ima volje poslušat ovaj instrument i usporedit sa svojim može me slobodno kontaktirat!

Još jednom, i ovim putem, zahvaljujem se gosp. Velimiru i Toniju na prekrasnom instrumentu!


Ivan Franić

CHEPSY 14-02-2008 08:56

ja sam prošli četvrtak probao tamburu i u petak naručio!svaka čast!danas idem na dogovor!

IvanZU 14-02-2008 08:58

...a ti si taj...ajde baš mi je drago....

CHEPSY 14-02-2008 09:00

da,hlebec mi je pokazao tamburu kad je dolazio u križevce prošli tjedan!stvarno je tambura vrhunska,od izrade do tona!

Vedran 14-02-2008 09:03

Ja sam skoro dobio batina zbog te tambura. Hehe, Ivek, sjeti se onog prdonje... ;)

Hrvoje 14-02-2008 10:46

Ajde da se napokon skine veo misterije i tajne s ove tambure "Gilg - Ivan Franich special edition" :krez: I da se šira javnost upozna s tim djelom. Čestitke svima koji su sudjelovali u konstrukciji i izradi ovog instrumenta koji je (napokon?) uveo i neke novine u izgled i konstrukciju tambure. Navodno i u ton, ali nisam je čuo pa sad komentiram samo izgled, po slikama.

jaksa 14-02-2008 11:56

čuo pohvale za tamburu (Franjić special Edition) sa svih strana, a jos prije 2 mj. sam se zabilježio kod Naših dragih majstora Seniora i Juniora Gilg (Zwirn) za tamburu...Ne želim ić probat Franjićevu jer ču živjet u prevelikom nestrpljenju dok moja ne bude gotova :D :D :D

_maestro_ 14-02-2008 12:17

ovakve stvari pobuđuju optimizam.
bravo za najstariju firmu graditelja tambura u hrvatskoj. :)

tamburix 14-02-2008 13:05

I ja se osjećam pozvan reći koju jer sam još nedavno napisao da sam, iako stvarno cjenim Majstora Zwirna, dosta skeptičan u pogledu kvalitete njegovih/ njihovih tambura. Mislim, naravno, na tonsku kvalitetu, jer je ova druga, graditeljska, statička, ili kako god već...i prije bila neupitna.

Zapravo, htio sam, prije nego nešto pametno kažem, čuti uživo taj basprim, ali sad se tema zakuhala, a ja nikako ne stignem skoknuti da ga vidim...
Ivan ju sam nije htio previše hvaliti, kaže "meni se sviđa, ali možda sam ja subjektivan". Vraga - ko bi lud prodao onog Trupela ako ova tambura nije bar 20% bolja :) Vicko mi veli da nije u životu vidio bolji basprim! Jedva čekam da i ja vidim to čudo!

Sve čestitke Majstorima (s velikim 'M'), nadam se da će tako i nastaviti. :top:

Johnny 14-02-2008 15:32

Quote:

Originally Posted by tamburix (Post 36282)
Sve čestitke Majstorima (s velikim 'G'), nadam se da će tako i nastaviti. :top:

Tako je! Svaka čast dečki!!! To je najbolja prezentacija za jednog majstora glazbalara, upravo "vrhunski proizvod" a i prilika za ovu večinu tamburaša iz Zagreba i okolice, za uštedu na vremenu kod, bilo kupnje nove, odnosno popravka stare tambure!:top: :)

Gilg 14-02-2008 15:40

3 Attachment(s)
Hvala najljepša svima!:top:

Evo još koja na svjetloj pozadini..

Vedran 14-02-2008 16:05

Quote:

Originally Posted by tamburix (Post 36282)
Vraga - ko bi lud prodao onog Trupela ako ova tambura nije bar 20% bolja :) ...
Sve čestitke Majstorima (s velikim 'M'), nadam se da će tako i nastaviti. :top:

Nisam komentirao tamburu. :bonk: Da, tambura je i više nego 20% bolja od onog Trupela. Imao sam priliku probati i jednu i drugu tamburu u kratkom periodu, pa mislim da to mogu reći.

Pridružujem se čestitkama, ali bih uključio i Ivana s obzirom da je i on sudjelovao u projektu.

Gilg 14-02-2008 16:16

Svakako..
 
Ivan jest naša muza:D..i njemu se posebno zahvaljujemo na povjerenju, podršci i što nam je pružao priliku i čast da radimo za njega...:top:

longee 14-02-2008 17:19

I hvala Ivanu što me je pozvao na degustaciju svojega novog basprima, među prvima! :D

Bravo Ivane, bravo Toni, bravo čika Velimir!:ples:

(iako mi, Toni, još uvijek onaj mali-staro-zlatni u uhu zvoni...
što ode u Pulu, a mogao je bez srama Stanki u Kulu...:D)

Vidimo se ovih dana, gospodo Glemb... ovaj, gospodo Zwirn!:)

Gilg 19-02-2008 15:10

"Idemo dalje"
 
5 Attachment(s)
Evo još jedan primjerak,nedavno završen....tamni mahagoni finish i rope style cifra.

tamburix 19-02-2008 15:37

Lijepo izgleda! Kako zvuči? Jel još uvijek kod vas?
To si ti ručno kopao?


Vremenska Zona je GMT +1. Trenutno je 21:08 sati.

Powered by vBulletin Version 3.8.1 (hrvatski)
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.